Huawei a TUL uzavřely memorandum o spolupráci

Rektor Miroslav Brzezina a ředitel Huawei v Česku a na Slovensku Radoslaw Kedzia podepisují memorandum.JPG
Miroslav Brzezina (vlevo) a Radoslaw Kedzia podepisují memorandum

Společnost Huawei Technologies (Czech), s. r. o., a Technická univerzita v Liberci dnes uzavřely memorandum o spolupráci. Jeho účelem bude prohlubování vazeb mezi teorií a praxí a akademickou a aplikační sférou zejména v oblasti internacionalizace, vzdělávání a urbánního sídelního rozvoje.

„Firma Huawei je schopná přinášet své vize, které mají odraz v reálných projektech, my můžeme zase nabídnout zázemí schopné univerzity a je teď jenom na nás, kam až jsme schopni naši spolupráci rozvinout,“ říká prorektor pro rozvoj a vnější vztahy Radek Suchánek.

Memorandum, které dnes na půdě naší univerzity podepsali rektor Miroslav Brzezina a ředitel Huawei Technologies pro Česko a Slovensko Radoslaw Kedzia, například zajistí spolupráci při výměnných pobytech mezi TUL a čínskými vysokými školami či formulování vzdělávacích a studijních programů v oblasti high tech a smart cities, ze kterých vzejdou různé workshopy, semináře i jiné vzdělávací programy.

Prvotním hybatelem spolupráce je oblast urbánního sídelního rozvoje, která se zaměřuje na tvorbu nových koncepcí rozvoje sídel a krajiny. „V rámci spolupráce s TUL má totiž společnost Huawei zájem zapojit se do projektu revitalizace bývalého vojenského prostoru Ralsko, který podporuje i Liberecký kraj, a je připravena podílet se na realizaci projektu včetně prezentace svého know-how,“ uzavírá architekt Suchánek.

„Klíčové je pro nás porozumět potřebám konkrétního místa, k jehož rozvoji může společnost Huawei přispět svým know-how a patenty. Spolupráce s Technickou univerzitou v Liberci nám pomůže s orientací v potřebách regionu Libereckého kraje,“ říká Radoslaw Kedzia a dodává: „Zajímají nás témata, na kterých univerzitní vědecké týmy pracují a které by chtěly dále rozvíjet. Nebudeme určovat, na čem se bude spolupracovat. Role společnosti Huawei v podobných projektech všude ve světě je role podporovatele chytrých řešení. Prvotní impuls přinášejí naši zákazníci a partneři,“ dodává ředitel Huawei Technologies pro Česko a Slovensko Radoslaw Kedzia.

Čínská technologická společnost Huawei byla založena v roce 1987, dnes patří mezi světové lídry v oblasti informačních a komunikačních technologií. Po celém světě pracuje v Huawei 180.000 lidí a výrobky a služby Huawei používá více jak třetina světové populace ve 170 zemích.

V Evropě působí od roku 2000, postupně zde založila a provozuje 18 výzkumných a vývojových center. V roce 2008 spustila globální trainee program „Seeds for the Future“, který podporuje IT a ICT talenty na univerzitách a umožňuje jim navštívit ústředí firmy Huawei v Pekingu. V České republice působí společnost od roku 2004, uzavřela klíčová partnerství s operátory Telefónica, T-Mobile, Vodafone, své služby dodává také například společnosti Škoda Auto, a. s.

Před rokem společnost Huawei ohlásila, že v Česku plánuje investovat více než osm a půl miliardy korun, za ústřední bod zájmu označila vize takzvaných chytrých měst. Na konkrétních projektech „chytrého“ osvětlení a „chytrých" košů a svozu odpadu už spolupracuje s Plzní i Prahou.

Z českých univerzit úžeji spolupracuje s ČVUT, dnes uzavřela spolupráci s Technickou univerzitou v Liberci.

-red-

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

IMG_5907-2.jpg

Významnou pražskou památku už čistí světlo

Oči tisíců turistů se už nemusejí dívat na nevzhledný zelený biofilm vrostlý do zdiva Malostranské mostecké věže Karlova mostu na levém břehu Vltavy. Zdivo prošlo v zasažených místech důkladnou očistou a dál už se bude čistit samo. Díky slunečním...

25. 3. 2024 | Věda a výzkum | 385