sobota 20. duben 2019   |   O nás   |   RSS   |   Mapa stránek   |   Přihlásit se   |   Kontakt
Úvod > Rubriky > Univerzita > Před 50 lety projížděly Libercem tanky

Před 50 lety projížděly Libercem tanky

Srpen 68 o půlstoletí později (2).jpg
Srpen 68 o půlstoletí později.

A umírali lidé. Události 21. srpna 1968, kdy městem projížděly tanky a vozy vojsk Varšavské smlouvy, si dnes u liberecké radnice připomněli zástupci Parlamentu, kraje, města, armády i univerzity.

„Věřím, že to, co se stalo 21. srpna 1968 v Liberci, a vše, co v těch předlouhých 21 letech pod sovětskou nadvládou následovalo, je pro nás do budoucna dostatečným varováním. Jen je potřeba uchovávat to v živé paměti. Proto děkuji všem, kteří si s námi toto smutné výročí přišli připomenout," uvedl dnes dopoledne na úvod pietního shromáždění před libereckou radnicí primátor Liberce Tibor Batthyány.

Výročí vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa a do Liberce připomíná na náměstí Dr. Edvarda Beneše výstava zvětšenin dokumentárních fotografií a také tank s číslem 314, který v srpnu roku 1968 najel do podloubí jednoho z domů na náměstí před radnicí. Následky těžkých zranění způsobených troskami zborceného průčelí domu nepřežili dva muži.

Invaze „spřátelených“ armád směřující od Žitavy a z Frýdlantska ku Praze si v Liberci vyžádala devět lidských životů a mnoho zraněných. Primátor jména obětí na dnešním vzpomínkovém shromáždění přečetl.

Poté on, představitelé a zastupitelé města, zástupci Parlamentu, hejtman a další představitelé Libereckého kraje, armády, policie a další položili k Památníku obětem okupace 1968 na průčelí radnice květiny. Památku obětí uctili položením květin také rektor Miroslav Brzezina a další zástupci Technické univerzity v Liberci.

-pir-

Galerie

Další články v rubrice

Diskutujte

Diskuse je otevřena pouze pro přihlášené. Přihlásit se
 
 
 
 
 
TUL
www.facebook.com/TUL.cz
www.youtube.com/user/TULiberec
Universitas
Český rozhlas sever

Stránky T-UNI vznikly za podpory projektu Copernic, reg. č. CZ.1.07/2.4.00/31.0059, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR.

ESF - Investice do vzdělání