17. listopad: pieta i hudební oslava svátku studentů

frontman Milan Cais.JPG
Milan Cais se svými Tatabojs se/to rozjeli v aule.

Rektor Miroslav Brzezina a primátor Liberce Tibor Batthyány pozvali Liberečany na dopoledne ke společnému připomenutí událostí 17. listopadu 1939 a 1989 k Památníku obětem komunismu. Na univerzitě jsme pokračovali večer koncertem Tatabojs.

Kromě rektora a dalších představitelů Technické univerzity v Liberci a primátora a zástupců města Liberec přišli v sobotu k památníku v Jablonecké ulici zástupci státu včetně senátora Michaela Canova, krajské samosprávy v čele s hejtmanem Martinem Půtou, zástupci armády, policie, nechyběli signatáři Charty 77 a organizace a spolky.

Po projevech a položení květin se shromáždění vydalo na Pochod proti zapomínání, jehož cílem je již tradičně tramvajová zastávka v Tatranské ulici „Rybníček-René Matoušek a další signatáři Charty 77“. Zde studenti Vojtěch Miller a Matyáš Moc přednesli projevy, v nichž vzpomněli studentská hnutí let 1939 a 1989.

Mezinárodní den studentstva jsme poté oslavili koncertem Tatabojs v aule. K oslavám100. narozenin samostatného státu a 65. narozenin naší univerzity se tak přidala i oslava kapely, která vznikla právě v listopadu před 30 lety v Praze. Zakládajícími členy byli basista Mardoša a bubeník, zpěvák a frontman kapely Milan Cais.

Na úvod auditorium pozdravil rektor Miroslav Brzezina, který připomněl významnou roli studentů na vývoji událostí let 1939 a 1989.

Kapela koncert přizpůsobila komornější atmosféře univerzitní auly, ve které převažují místa na sezení, a pojala ho jako elektro-akustický. Mardoša, který obvykle křepčí a tančí a skáče s basovou kytarou po pódiu, se usadil na židli a vydržel na ní skoro celou dobu.

Ne tak skalní příznivci kapely, ti sešli dolů pod pódium alespoň do úzkého pruhu schodiště a s kapelou si s chutí zatančili. Tatabojs hráli songy z alb od Biorytmů (2002) po zatím poslední desku A/B (2015) a zvlášť v druhé půli koncertu se jim podařilo diváky, v rámci možností do značné míry předurčených poslechem v sedě, rozproudit.

Další snímky z koncertu najdete ve fotogalerii.

V pátek 23. listopadu slavíme narozeniny školy a 100 let od založení Československa ještě představením Hrdý Budžes v divadle v Jablonci nad Nisou.

Radek Pirkl