Cizinců na školách přibývá, kromě medicíny je láká i technika, píše UNIVERSITAS

Ilustr. foto: Universitas
Ilustr. foto: Universitas

»Na liberecké technické univerzitě je jednoznačně největší poptávka po strojním inženýrství, která neustále roste,« píše magazín vysokých škol UNIVERSITAS v článku, který shrnuje údaje o studentech ze zahraničí. Kolik jich v Česku je, z jakých zemí k nám přijíždějí a jaké obory si vybírají?

Studujících cizinců v Česku přibývá – jak ukázala aktuální data Českého statistického úřadu – oproti situaci před patnácti lety téměř sedminásobně. A není vůbec problém, že si za vzdělání musí platit. Nejvíce se zahraniční studenti zajímají, již tradičně, o medicínu, stále častěji ale volí i technické obory. Přinášíme detailní rozbor, odkud studující cizinci přijíždějí, kdo je ochoten za vzdělání platit i jaké obory studenty nejvíce zajímají.

Platit si za vysokoškolská studia? Zatímco pro české studenty je to věc výjimečná, pro čím dál větší počet cizinců je placené studium (zpravidla v angličtině) stále vyhledávanějším řešením, jak získat kvalitní vysokoškolské vzdělání. Zdaleka se však nejedná jen o tradičně žádané studium lékařských oborů. Cizinci-samoplátci stále častěji volí i technické obory. Jak se mění zájem cizinců a co pro jejich získání dělají vysoké školy v České republice?

Zatímco v roce 2003 studovalo na českých vysokých školách 1 082 cizinců-samoplátců, v roce 2016 už to byl dle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) šestinásobek (6 354) a nejnovější údaje ministerstva školství za rok 2017 hovoří o dalším nárůstu jejich počtu na 6 973.

Mění se i země, odkud tito platící studenti přijíždějí: v roce 2003 byli nejpočetnější skupinou občané Velké Británie (226) a na dalších místech byli Řekové (109), Norové (88), Kypřané (67), občané USA (51), Indové (42) a Němci (39), v roce 2016 byli stále nejpočetnějšími Britové (580), ale druhou nejpočetnější skupinou už byli Němci (475), následováni Rusy (353), Indy (346) a Portugalci (326).

[…]

Táhne nejen studium medicíny, ale čím dál víc i technika

Největší počet cizinců-samoplátců přijíždí za studiem medicíny, tento trend se v průběhu let nemění. Úspěšně však roste počet těch, kteří si Českou republiku vybrali i pro technické obory, zájem je především o strojařinu a přibývá poptávka po elektro a IT.

Na Univerzitě Karlově k 31. říjnu 2017 studovalo ve všech typech programů (od bakalářského po doktorský) 3 229 samoplátců. Z nich většina (2 344) si zvolila některou z pěti lékařských fakult. Srovnatelný zájem ještě zaznamenává Fakulta sociálních věd, na ostatních fakultách jsou samoplátci v podstatně nižších počtech jedinců či pár desítek.

Na olomoucké univerzitě jsou u samoplátců dva lékařské programy – všeobecná medicína a stomatologie – nejčastější volbou.

I na Ostravské univerzitě vedou právě samoplátci-medici: mezi 677 platícími cizinci jich Lékařskou fakultu studovalo 403, druhou nejpočetnější fakultou v tomto směru byla „filozofie“ se stovkou studentů, zatímco například Fakultu sociálních studií si zvolili jen čtyři platící cizinci a Pedagogickou fakultu patnáct.

Na ČVUT v Praze je největší zájem o anglické programy na Fakultě strojní, Fakultě elektrotechnické a na Fakultě informačních technologií. Ke zvýšení počtu studentů-samoplátců došlo i na Fakultě dopravní.

Na liberecké technické univerzitě je jednoznačně největší poptávka po strojním inženýrství, která neustále roste, zatímco zájem o ostatní programy – Ekonomiku a management či Textilní inženýrství se drží na stejné úrovni do deseti studentů.

Celý článek čti na UNIVERSITAS – magazín vysokých škol.

-red-

Původní text převzat z: Universitas, 3. 1. 2019, autorka: Vladimíra Kučerová, ČVUT

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

IMG_5907-2.jpg

Významnou pražskou památku už čistí světlo

Oči tisíců turistů se už nemusejí dívat na nevzhledný zelený biofilm vrostlý do zdiva Malostranské mostecké věže Karlova mostu na levém břehu Vltavy. Zdivo prošlo v zasažených místech důkladnou očistou a dál už se bude čistit samo. Díky slunečním...

25. 3. 2024 | Věda a výzkum | 383