neděle 22. červenec 2018   |   O nás   |   RSS   |   Mapa stránek   |   Přihlásit se   |   Kontakt
Úvod > Rubriky > Univerzita > Nekrolog > O. Preussler se Čestného doktorátu TUL nedočkal

O. Preussler se Čestného doktorátu TUL nedočkal

preussler.jpg

Ve věku 89 let zemřel 18. února v bavorské obci Prien am Chiemsee jeden z nejvýznačnějších německých spisovatelů pro děti a mládež Otfried Preussler. Vědecká rada Fakulty přírodovědně–humanitní a pedagogické TUL ho u příležitosti oslav 60. výročí založení Technické univerzity v Liberci navrhla na udělení Čestného doktorátu TUL. "Je nám líto, že se tento významný liberecký rodák udělení čestného titulu nedožil,“ řekl děkan FP TUL Miroslav  Brzezina.

Otfried Preussler se narodil v Liberci roku 1923 a žil zde až do druhé světové války. V roce 1942 byl povolán na východní frontu. O dva roky padl do sovětského zajetí, odkud byl propuštěn až v roce 1949. Poté se usadil v bavorském městě Rosenheim, kam se po odsunu z Liberce uchýlila i jeho rodina.

Učitel, novinář a publicista slavil první spisovatelský úspěch v roce 1956 s pohádkou Malý vodník. Podle agentury APA se vždy zasazoval o to, aby bylo dětem ponecháno jejich dětství a aby nebyly zatěžovány problémy dospělých..Je autorem 32 knih, které byly přeloženy do více než 50 jazyků. Mezi jeho nejznámější knihy, oblíbené i u českých čtenářů, patří také příběhy o Malé čarodějnici. Román pro mládež Krabat, který je převyprávěním lužickosrbské legendy, je v České republice známý  pod názvem Čarodějův učeň V roce 1977 režisér Karel Zeman uvedl animovanou verzi příběhu. Jeho Čarodějův učeň je dodnes považován za jeden z nejlepších českých filmů.

Preussler pro své povídky často čerpal inspiraci z lidových vyprávění a pověstí Pojizeří a sousedních regionů.  Do krajiny Krkonoš a Jizerských hor zasadil povídkové soubory Anděl v kulichu. Moje knížka o Krakonošovi a také román Útěk do Egypta přes Království české.

-koč-

20.07. 2018