Ve ŠKODA AUTO zodpovídá za oblast výroby a logistiky a minulý týden dokončil doktorát na TUL

M. Oejelklaus_Ph.D (1) - kopie.JPG
Získal patenty a diplom. Michael Oeljeklaus (uprostřed) s rektorem Miroslavem Brzezinou (vlevo) a děkanem Petrem Lenfeldem

Michael Oeljeklaus je hrdý na to, že nyní patří mezi absolventy TUL. Na začátku jeho doktorského studia na fakultě strojní byl nápad, jak předejít závadám pomaloběžných ložisek na linkách lakovny mladoboleslavského závodu. Na konci studia je český a evropský patent, jedna patentová žádost a titul Ph.D.

Když mu ve čtvrtek 30. května předával rektor Technické univerzity v Liberci Miroslav Brzezina spolu s děkanem fakulty strojní Petrem Lenfeldem doktorský diplom, neskrýval Michael Oeljeklaus nadšení.

Tři a půl roku pracoval na svém doktorátu. Nyní se může zase naplno věnovat rodině a práci. I když právě ta ho k doktorskému studiu přivedla.

Jako téma své disertační práce si vybral řešení problému, který před necelými čtyřmi lety dočasně ochromil lakovnu mladoboleslavské Škodovky.

„Na přípravné lince v lakovně vozů jsme neměli monitoring prediktivní údržby stavu pomaloběžných valivých ložisek. Došlo k rozsáhlé závadě na lince a výraznému výpadku výroby. V tu chvíli ztratíte 1100–1200 vozů, což je katastrofální,“ řekl redakci T-UNI čerstvý doktor Michael Oeljeklaus.

Rozhodl se tehdy problém konzultovat s profesorem Lubomírem Pešíkem z Fakulty strojní TUL. Sám přitom přišel s jednoduchým řešením.

„Navrhl jsem nahradit dvě valivá ložiska původního uložení hřídele dvěma páry valivých ložisek s integrovaným referenčním členem, který by identifikoval stav ložisek,“ říká Oeljeklaus. Byl přesvědčený, že jeho nápad není zcela originální, patentová rešerše však ukázala, že před ním nikdo tento problém na úrovni patentu neřešil.

To byla výzva už nejen pro automobilku, ale i pro vědu a Michael Oeljeklaus se po konzultaci s děkanem Petrem Lenfeldem rozhodl nastoupit k doktorskému studiu na naší fakultě strojní. Velkou oporou mu byl právě profesor Pešík, který byl také vedoucím jeho disertační práce.

„Profesor Pešík mě nepřestal udivovat hloubkou svých znalostí z této oblasti. Cením si i jeho lidských kvalit, vždy mě dokázal motivovat a posouval mě v mém úsilí stále kupředu,“ vzpomíná na studium Oeljeklaus.

Podle něj Technická univerzita v Liberci byla jako partner pro výzkum i jeho vlastní studium jasnou volbou.

„S TUL spolupracujeme dlouhodobě. Já i řada mých kolegů se obracíme na vaše odborníky s problémy, které řešíme v praxi. V současnosti běží v našem závodě hned několik společných projektů. Během mého studia se vztahy s univerzitou ještě prohloubily a těším se na další společné výzvy a kontakt s vašimi odborníky,“ říká člen představenstva ŠKODA AUTO Michael Oeljeklaus.

Kromě titulu Ph.D. se během studia na Technické univerzitě v Liberci dopracoval k prototypu pomaloběžného valivého uložení s referenčním členem, který má nyní ŠKODA AUTO patentovaný v Česku. Evropský patent byl úspěšně schválen v prosinci 2018. Zároveň je prototyp jeho patentu už asi rok implementovaný na lince v lakovně v Mladé Boleslavi a funguje bezvadně.

Během testů nového typu ložiskového systému se také ukázala potřeba zdokonalení monitoringu v prediktivní údržbě. Pod vedením profesora Pešíka tedy vyvinul ještě další patent: monitoring referenčního členu s využitím planetové převodovky, který nyní čeká na vyhodnocení na českém Úřadu průmyslového vlastnictví a na Evropském patentovém úřadě.

„Splnil jsem si cíl. A to bylo převést to řešení od nápadu přes nákresy až do praxe tak, aby to skutečně fungovalo a plnilo svůj účel. Mám z toho radost. A jsem také rád, že se mi podařilo studium dokončit. Disertační práci jsem psal několik měsíců, strávil jsem tím hodně odpolední, večerů a celých víkendů. Na obhajobu jsem se intenzivně připravoval tři měsíce a bylo to náročné. Komise měla mnoho otázek, trvalo to hodinu a tři čtvrtě, ale teď už si mohu oddechnout, je to za mnou. Jsem hrdý, že jsem absolventem této univerzity,“ shrnuje už s diplomem v ruce Michael Oeljeklaus.

 

Michael Oeljeklaus (*1963, Lengerich)

Studoval strojírenství se zaměřením na automatizační techniku v Osnabrücku, inženýrské studium absolvoval na TU Chemnitz. V květnu 2019 složil doktorskou státní zkoušku a obhájil disertační práci „Diagnostic System for Low-Speed Bearings“ na Fakultě strojní TUL.
V koncernu Volkswagen pracuje od roku 1988, od roku 1991 na různých vedoucích pozicích.
Od srpna 2010 je Michael Oeljeklaus členem představenstva společnosti ŠKODA AUTO a.s. za oblast výroby a logistiky a zároveň je zmocněncem představenstva pro region Rusko.

 

Radek Pirkl

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

dfsf.jpg

Novou kvestorkou TUL je Martina Froschová

Absolventka naší ekonomické fakulty působila posledních 14 let na pozici asistentky kvestora Technické univerzity v Liberci. Zná tedy velmi dobře univerzitní prostředí i příslušnou legislativu.

15. 3. 2024 | Lidé | 541