Máme další elektronový rastrovací mikroskop

Nový elektronový rastrovací mikroskop (SEM) TESCAN VEGA SHB s energiově disperzní  analýzou (EDS) byl zprovozněn v úterý 3. září na fakultě strojní. Fakulta ho pořídila v rámci řešení Centralizovaného rozvojového  projektu. Zařízení nahradilo starý mikroskop SEM Tesla 343 Perla z roku 1989.

„Jedná se o vysoko vakuový mikroskop s malou komorou určený zejména pro vodivé, tj. kovové vzorky nebo pro vzorky nevodivé povlakované vrstvou uhlíku či zlata. Detektor EDS analýzy byl zvolen s velikostí 20 mm2 tak, aby bodové, liniové a mapové chemické analýzy probíhaly v obdobné kvalitě jako na vysokorozlišovacím SEM pořízeném na CxI v loňském roce,“  přiblížil nový přistroj Petr Hanus z katedry materiálu FS TUL.

Podle Hanuse bude špičkový mikroskop využíván při běžné výuce oborových předmětů a studenti ho budou mít k dispozici i při řešení bakalářských, diplomových a doktorských prací, které jsou spojeny s materiálovým výzkumem, šetřením struktur, kvality a defektů materiálu. „SEM bude dále používán i pro řešení grantů spojených s materiálovým výzkumem a vývojem, které již běží a které jsou plánovány,“ dodal Petr Hanus.

Hovoříme-li o energiově disperzní analýze, máme na mysli princip detekce rentgenového záření, které je vybuzeno dopadajícími elektrony. Energiově disperzní analyzátor je pak nositelem informace o chemickém složení vzorků. Analýza se provádí na základě toho, že každý prvek má různou energii rentgenového záření.

Centralizovaný  rozvojový  projektu realizuje na fakultě strojní katedra materiálu. Zapojily se do něj katedry a ústavy z těchto univerzit: VŠCHT, UJEP, FS a FJFI  ČVÚT a ZČU.

J. Kočárková

Další články v rubrice

Šaty se vrací do oběhu jako ramínko na šaty. Roman Knížek (vlevo) a Pavel Hendrichovský představují ramínko vyrobené z textilního recyklátu.

Pomůžeme světu zbavit se tun textilního odpadu

Recyklace textilu už nemůže být jednodušší. Celou bundu, kalhoty nebo tričko z bavlny i veškerých syntetických materiálů včetně zipů, knoflíků a druků rozemelete na co nejmenší částečky, směs zalijete pryskyřicí a vylisujete z ní pevnou desku. Tu...

8. 11. 2023 | Věda a výzkum | 863

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

IMG_5907-2.jpg

Významnou pražskou památku už čistí světlo

Oči tisíců turistů se už nemusejí dívat na nevzhledný zelený biofilm vrostlý do zdiva Malostranské mostecké věže Karlova mostu na levém břehu Vltavy. Zdivo prošlo v zasažených místech důkladnou očistou a dál už se bude čistit samo. Díky slunečním...

25. 3. 2024 | Věda a výzkum | 383