Téma workshopu: Evropské skládky na ústupu

Skládka u Únětic. Autor: Dezidor
Skládka u středočeských Únětic. Autor: Dezidor.

Evropská unie požaduje snižování objemu skladovaného odpadu. Jak se na tuto výzvu daří reagovat České republice a Německu? To je hlavní téma mezinárodního Skládkového workshopu, který spolupořádáme v listopadu. Přihlásit se můžete do 27. října 2014.

Skládový workshop spolupořádá naše univerzita s německou Hochschule Zittau/Görlitz již po desáté. Je vítanou platformou, kde odborníci ze sousedních zemí mohou diskutovat nejen nad základními směrnicemi Evropské unie, které významně upravují nakládání s odpady v členských zemích do budoucna, ale i nad konkrétními problémy spojenými se skládkováním, uzavíráním skládek, monitoringem a letos poprvé i nad tématem zpětného odtěžování skládek.

Podle dvou základních evropských směrnic o odpadech by se do roku 2050 mělo v zemích Evropské unie radikálně snížit, nebo dokonce zcela zamezit skládkování odpadů.

Konkrétně do roku 2016 by se měl podíl biologicky rozložitelných odpadů v komunálních odpadech a množství odpadů určených ke skládkování snížit na 35% stavu z roku 1995. Směrnice dále mimo jiné prosazují přeměnu odpadů v surovinový zdroj,“ říká Jan Šembera z pořádajícího Ústavu mechatroniky a technické informatiky Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií Technické univerzity v Liberci.

„Ve dvou sousedních zemích, v České republice i v Německu, se nakládání s odpady těmto směrnicím do značné míry přizpůsobilo, přesto lze očekávat problémy s dosažením a s udržením požadovaného stupně vývoje a stejně tak s plněním možná nerealisticky nastavených cílů v odpadovém hospodářství. Proto je dobré se alespoň jednou do roka sejít a konzultovat a předávat si své zkušenosti,“ doplňuje další z organizátorů workshopu Lukáš Zedek.

Na mezinárodním Skládkovém workshopu budou přednášet čeští a němečtí specialisté v oboru z vysokých škol, firem i státní správy. Konat se bude ve dnech 13. a 14. listopadu v aule budovy M na harcovských kolejích v Liberci. Zájemci se mohou přihlásit do 27. října. Web projektu se všemi informacemi a odkazem na přihlášku najdete na: skladky.tul.cz.

Radek Pirkl

 

 

Další články v rubrice

Šaty se vrací do oběhu jako ramínko na šaty. Roman Knížek (vlevo) a Pavel Hendrichovský představují ramínko vyrobené z textilního recyklátu.

Pomůžeme světu zbavit se tun textilního odpadu

Recyklace textilu už nemůže být jednodušší. Celou bundu, kalhoty nebo tričko z bavlny i veškerých syntetických materiálů včetně zipů, knoflíků a druků rozemelete na co nejmenší částečky, směs zalijete pryskyřicí a vylisujete z ní pevnou desku. Tu...

8. 11. 2023 | Věda a výzkum | 861

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

IMG_5907-2.jpg

Významnou pražskou památku už čistí světlo

Oči tisíců turistů se už nemusejí dívat na nevzhledný zelený biofilm vrostlý do zdiva Malostranské mostecké věže Karlova mostu na levém břehu Vltavy. Zdivo prošlo v zasažených místech důkladnou očistou a dál už se bude čistit samo. Díky slunečním...

25. 3. 2024 | Věda a výzkum | 374