Fakulta textilní má novu čistou laboratoř

Děkanka FT přestřihla pásku

Novou čistou laboratoř třídy C má od dnešního dne k dispozici Katedra netkaných textilií a nanovlákenných materiálů naší fakulty textilní. Pásku slavnostně přestřihla děkanka FT TUL Jana Drašarová. Náklady na vybudování a vybavení laboratoře činí zhruba 2,5 milionů korun.

Nová laboratoř, ve které budou platit přísné hygienické podmínky, bude sloužit výhradně k vědecké práci zaměřené na vývoj nanovlákenných materiálů pro lékařské účely. „Nyní laboratoř vydezinfikujeme a vstup do ní bude mít jen omezený počet vědeckých pracovníků,“ informovala pracovnice katedry Denisa Zálešáková.

V  prostorách v suterénu budovy E je umístěn stroj na zvlákňování polymerů stejnosměrným proudem (Nanospider NS Lab) a zařízení zajišťující řízenou atmosféru včetně ideální stálé vlhkosti. „Zaměřujeme se na vývoj materiálů vhodných pro krytí ran nebo lékové formy využívající nanovlákené substráty. Specifické podmínky, ve kterých nedochází ke kontaminaci vyrobených nanovláken běžnými nečistotami z ovzduší, tento výzkum usnadní,“ řekl vedoucí KNT profesor David Lukáš.

Velmi si vážím práce profesora Lukáše. Vytvořil tým, který záměr vybudovat laboratoř dotáhl do konce. Chci zdůraznit, že jedinečnost naší fakulty nedělají jen špičkově vybavené laboratoře, ale především lidé, kteří v těchto laboratořích pracují a zaměřují se na výzkum nových technologií, materiálů a jejich aplikací,“ řekla děkanka Drašarová.

I když studenti nebudou mít do laboratoře přístup, vědecká práce se podle profesora Lukáše promítne i do výuky. „Určitě se svými zkušenostmi podělíme se studenty, především v předmětech „Zdravotnické textilie“ a „Materiály pro tkáňové inženýrství“,“ řekl profesor Lukáš.

J. Kočárková