Snímek tykadla uspěl v evropské soutěži vědeckých fotografií

babočka_tykadlo_04.jpg
Babočka jak ji neznáte. Foto: Pavel Kejzlar

V pilotním ročníku European Science Photo Competition, kterou vyhlásila Wikipedia, získal druhé místo detail motýlího tykadla, který nasnímal Pavel Kejzlar z CxI.

Útvary, které tvoří strukturu snímku, jsou šupinky a jamky čichových senzorů babočky pavího oka, kterých je na jednom tykadle až 16.000. Takto detailní pohled umožňuje 7500násobné zvětšení rastrovacím elektronovým mikroskopem.

S tímto typem mikroskopu pracuje Pavel Kejzlar již od roku 2009, od roku 2011 pak v laboratoři analytických metod Oddělení tvorby a hodnocení nanostruktur CxI. „Pořizuji snímky pro pracoviště napříč univerzitou a snímáme také zakázky pro firmy,“ říká Pavel Kejzlar a dodává: „Za loňský rok jsem udělal asi 10.000 snímků.“ V současnosti zvětšuje a snímá na špičkovém přístroji Zeiss Ultra Plus, rastrovacím elektronovém mikroskopu, který je schopen snímaný povrch zvětšit až milionkrát.

Spolu s detailem motýlího tykadla poslal Pavel Kejzlar do soutěže ještě další tři snímky, z České republiky se jich o postup hlásilo celkem 62. Českou lokální soutěží prošly úspěšně do evrospkého kola také fotografie a snímky Stanislava Nevyhoštěného, studenta oboru Nanomateriály naší fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií.

V konkurenci několika stovek snímků s vědeckou tematikou z celé Evropy získala „liberecká“ babočka v kategorii Mikroskopické snímky druhé místo. Vítězné i nominované fotografie najdete v databázi Wikimedia Commons zde. Všechny snímky v obrazové databázi Wikimedia Commons můžete stáhnout, volně používat a dále zpracovávat, pokud uvedete autora výchozího snímku.

Soutěž nejlepších evropských vědeckých snímků pořádal tým Wikipedie poprvé. Cílem je popularizace vědy a propojení jejích výsledků, v tomto případě fotografií a obrazů, s širší veřejností uživatelů největší světové encyklopedie. „Evropská kultura je nemyslitelná bez evropské vědy,“ píše se v propozicích soutěže.  

Pavel Kejzlar se brzy zúčastní další soutěže zaměřené na vědecké snímky, tentokrát se bude hledat nejlepší snímek z oblasti metalografie. Soutěž se koná v rámci konference Metallography 2016 ve slovenských Tatrách v dubnu.

Radek Pirkl

 

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

IMG_5907-2.jpg

Významnou pražskou památku už čistí světlo

Oči tisíců turistů se už nemusejí dívat na nevzhledný zelený biofilm vrostlý do zdiva Malostranské mostecké věže Karlova mostu na levém břehu Vltavy. Zdivo prošlo v zasažených místech důkladnou očistou a dál už se bude čistit samo. Díky slunečním...

25. 3. 2024 | Věda a výzkum | 391