Podoba nové mapy Jizerských hor je jen ve vašich rukách

Skalní_útvar_Gorila.JPG
Jaký příběh se skrývá tady? Skalní útvar Gorila. Foto: Rihovaj/Wikimedia Commons

Jak bude vypadat interaktivní mapa míst a příběhů Jizerských hor, závisí jen na těch, kteří do ní přispějí. To je „pravidlo“ mapového projektu, který spustil geoinformatik Daniel Vrbík.

Funguje to jednoduše. Na webu Příběhy míst najdete mapu Jizerských hor, po registraci do systému můžete vybrat místo, ke kterému byste rádi přidali nějaký údaj – může to být starý název, historka, kterou jste o tomto místě slyšeli, nebo váš příběh, který se k onomu místu váže.

Doplňovat můžete události z poslední doby, ale i příběhy sahající do dávné historie Jizerských hor. Vaše poznámka se uloží a další uživatelé si ji mohou přečíst, popřípadě se nechat inspirovat k připsání svého postřehu.

Autor webové aplikace Příběhy míst, Daniel Vrbík, geoinformatik z Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické TUL, se ve své disertační práci zabývá tím, jak lze zapojit veřejnost do analýzy obsahu starých map. Webová aplikace sloužící ke sběru informací, jehož výstupem bude interaktivní mapa, je dalším krokem v jeho bádání.

„Kolem nás žije spousta lidí, kteří Jizerské hory znají jako nikdo jiný, včetně příběhů, které se k nim váží. Běžně se ale nedostanou k tomu, aby se podíleli na tvorbě mapy, nebylo to donedávna ani technicky možné. Přitom v jejich paměti se skrývá pro mapování míst, jejich charakteru a příběhů obrovský potenciál. Bylo by škoda ho do mapy nezačlenit,“ říká geoinformatik Daniel Vrbík.

K tvorbě mapy Jizerských hor s příběhem ho inspiruje jednak vztah k této oblasti, který si jako rodilý Liberečan pěstuje od mala, jednak historický fakt: Odsunem Němců došlo i v Jizerských horách k přerušení kontinuity společného vnímání prostoru. „Příkladem ztráty kontinuity a společné paměti je místo Na Čihadle. Jde o název, který již dávno ztratil svůj smysl, a asi málokterý návštěvník Jizerských hor dnes tuší, že odkazuje k čihařům, tedy lovcům ptáků,“ podotýká Vrbík a navazuje: „Jsou ovšem pamětníci, kteří ještě k čihařům mohli zaslechnout nějakou historku. Rád bych, abychom společně Jizerským horám jejich příběh vrátili.“

Téma zapojení veřejnosti do tvorby map není v kartografii a geoinformatice novinkou, většinou tak vznikají kartografické výstupy mapující současný stav jako například www.openstreetmap.org, www.vymoly.cz nebo na-ovoce.cz. Vrbíkův projekt se ovšem snaží o rekonstruování především historického obrazu Jizerských hor a v tom je jeho badatelské úsilí nové.

„Metoda zapojení veřejnosti se nám osvědčila už při tvorbě velmi úspěšné řady map Direction, kde obyvatelé Liberce a Jablonce sami upozorňují návštěvníky na místa, která by neměli při návštěvě těchto měst minout. Věřím, že se zapojení veřejnosti velmi pozitivně projeví i při rekonstruování historické mapy Jizerských hor,“ zakončuje Vrbík.

Projekt Příběhy míst, na kterém Daniel Vrbík pracuje již dva roky, má dva opěrné body. Prvním je nejznámější mapa libereckého turisty, kartografa a cestovatele Josefa Matouschka z roku 1927 zachycující detailně Jizerské hory a také jejich široké okolí od Žitavy po Vrchlabí. Druhým je současný stav Jizerských hor. Cokoliv, co zůstalo v paměti či ve vyprávění lidí za těchto téměř 90 let vývoje Jizerských hor a jejich okolí, je to, co by měla nová mapa Jizerských hor zachytit.

Daniel Vrbík si uvědomuje, že důležitými prameny poznání jsou pamětníci, kteří už mohou mít potíže obsluhovat aplikace na internetu, proto na podzim tohoto roku chystá přednášku pro veřejnost, kde kromě vlastního projektu představí také způsoby, jak se do tvorby mapy zapojit. Kromě webového rozhraní je možné svou poznámku či příběh napsat také autorovi na daniel.vrbik@tul.cz nebo mu zatelefonovat na linku 485 352 812.

Tvorbu mapy doprovází také soutěž. Každý, kdo se do 30. listopadu 2016 zapojí do projektu, bude zařazen do slosování o faksimili staré turistické mapy. Na ostatní soutěžící čekají drobné ceny. Výsledky soutěže budou vyhlášeny na přelomu ledna a února 2017. Podrobnosti najdete také na webu Příběhy míst.

Radek Pirkl

Další články v rubrice

IMG_5907-2.jpg

Významnou pražskou památku už čistí světlo

Oči tisíců turistů se už nemusejí dívat na nevzhledný zelený biofilm vrostlý do zdiva Malostranské mostecké věže Karlova mostu na levém břehu Vltavy. Zdivo prošlo v zasažených místech důkladnou očistou a dál už se bude čistit samo. Díky slunečním...

25. 3. 2024 | Věda a výzkum | 385

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

IMG_5907-2.jpg

Významnou pražskou památku už čistí světlo

Oči tisíců turistů se už nemusejí dívat na nevzhledný zelený biofilm vrostlý do zdiva Malostranské mostecké věže Karlova mostu na levém břehu Vltavy. Zdivo prošlo v zasažených místech důkladnou očistou a dál už se bude čistit samo. Díky slunečním...

25. 3. 2024 | Věda a výzkum | 385