Naši ekonomové zpracovali Národní studii dopadů dohody CETA

Národní studii dopadů dohody CETA zpracovali odborníci z ekonomické fakulty
Konference CETA

Národní studii dopadů uzavření Komplexní hospodářské dohody mezi Kanadou a EU (CETA) na českou ekonomiku představil tým pracovníků Ekonomické fakulty TUL v pondělí 13. března 2017 na prestižní mezinárodní konferenci pořádanéMinisterstvem průmyslu a obchodu ČR. Dopadovou studii zpracovali Aleš Kocourek a Jana Šimanová z katedry ekonomie  na základě veřejné zakázky Ministerstva průmyslu a obchodu ČR.

Dohoda CETA byla podepsána 30. října 2016 a její provádění má být zahájeno v první polovině roku 2017. Považuje se za nejambicióznější mezinárodní obchodní dohodu s třetími zeměmi v historii Evropské unie. Dopadové studie dokládají, že CETA bude mít pozitivní vliv na evropské hospodářství, posílí jeho konkurenceschopnost a pomůže i tvorbě pracovních míst, přispěje k otevírání trhů a spravedlivějšímu tržnímu prostředí. Celkově je na úrovni celé Evropské unie očekáván přínos 12 miliard EUR.

Česká národní dopadová studie byla zpracována Alešem Kocourkem a Janou Šimanovou z katedry ekonomie Ekonomické fakulty Technické univerzity v Liberci. Její závěry vychází z mezinárodně srovnatelného ekonometrického modelu aplikované všeobecné rovnováhy. „Kanadský podíl na obratu zahraničního obchodu České republiky se pohybuje v řádech desetin procenta. Velkorysé odstranění celních tarifů a snížení netarifních překážek zahraničního obchodu, které CETA přináší, sice povede v řadě klíčových odvětví k dvoucifernému nárůstu českých exportů do Kanady, ale na celou českou ekonomiku bude mít pravděpodobně jen velmi malé přímé dopady,“ upozornil Aleš Kocourek.

Jádrem české dopadové studie je kvalitativní vyhodnocení nových příležitostí pro české exportéry a série případových studií. „Díky CETA dojde k eliminaci celních tarifů na veškeré průmyslové zboží vyjma některých potravinářských výrobků. Pro firmy je však mnohdy podstatnější odstraňování netarifních bariér. V tomto ohledu dohoda CETA otevírá prostor pro vzájemné uznávání certifikací a odborných kvalifikací, výrazně snazší podmínky pro pohyb osob za účelem podnikání, širší a transparentnější přístup ke kanadským veřejným zakázkám, slibuje rovněž lepší ochranu autorských práv a značek ze strany kanadských úřadů“, uvedla Jana Šimanová.

Výsledky dopadové studie byly oficiálně prezentovány v prosinci minulého roku expertní skupině Ministerstva průmyslu a obchodu České republiky (MPO ČR). V pondělí 13. března 2017 proběhla pod hlavičkou MPO ČR prestižní mezinárodní konference „Comprehensive Economic and Trade Agreement (CETA): Seizing the Opportunities“. Mezi hlavními panelisty konference usedli významní protagonisté vyjednávání podmínek dohody CETA – evropský komisař  Mauro Petriccione a zástupce Kanady při EU Karl van Kessel, kanadská ambasadorka H. E. Barbara Richardson v České republice, náměstek ministra průmyslu a obchodu Vladimír Bärtl, náměstek ministra zahraničních věcí Milan Tlapa a autoři české dopadové studie Aleš Kocourek a Jana Šimanová. „Dohoda CETA je mimořádnou příležitostí a bylo by chybou, kdyby ji české podniky nevyužívaly. Tato konference je součástí strategie komunikace vůči firmám, kde se snažíme ukazovat na příležitosti pro jejich expanzi na třetí trhy,“ řekl při zahájení konference náměstek ministra průmyslu a obchodu Vladimír Bärtl.

Kompletní text národní dopadové studie je k dispozici na portálu MPO ČR – BusinessInfo.cz – a bude v první polovině roku 2017 předložen Parlamentu ČR jako podklad pro ratifikaci dohody CETA českou stranou. Ekonomická fakulta TUL zpracováním významné národní dopadové studie a její prezentací vstoupila do širšího podvědomí na půdě mezinárodních ekonomických vztahů a obchodních dohod.

J.Kočárková

 

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

IMG_5907-2.jpg

Významnou pražskou památku už čistí světlo

Oči tisíců turistů se už nemusejí dívat na nevzhledný zelený biofilm vrostlý do zdiva Malostranské mostecké věže Karlova mostu na levém břehu Vltavy. Zdivo prošlo v zasažených místech důkladnou očistou a dál už se bude čistit samo. Díky slunečním...

25. 3. 2024 | Věda a výzkum | 385