Na výzkum by v roce 2018 mělo jít 36,2 miliardy

Brífink s novináři po zasedání RVVI (1).jpg
Bírifnk s novináři po zasedání RVVI. Vprostřed Zdeněk Kůs a Pavel Bělobrádek

Definitivní návrh rozpočtu Rady vlády pro vědu, výzkum a inovace (RVVI) představil dnes novinářům její předseda Pavel Bělobrádek a člen rady Zdeněk Kůs, rektor Technické univerzity v Liberci. Stalo se tak po výjezdním zasedání RVVI, které hostila naše univerzita.  

Dnes přijatý návrh, který představuje o 1,25 miliardy korun více oproti původnímu střednědobému výhledu, předloží vicepremiér pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek vládě.

„Schválený rozpočet je součástí našich snah o finanční stabilizaci systému vědy a výzkumu a také o vytvoření podmínek pro jeho další rozvoj. Je v něm také zohledněna neuspokojivá situace v podpoře aplikovaného výzkumu nebo nutnost finanční udržitelnosti vybudované vědeckovýzkumné infrastruktury,“ řekl dnes na brífinku s novináři po zasedání RVVI Pavel Bělobrádek.

Největší navýšení  přináší návrh rozpočtu pro rok 2018 pro Akademii věd ČR – o 437 milionů navíc. V případě ministerstva průmyslu a obchodu jde o 203 milionů více, u ministerstva vnitra pak o 194 milionů korun, v kapitole Technologické agentury ČR je navýšení o 130 milionů korun, u ministerstva životního prostředí o téměř 93 milionů korun a ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy o 90,4 milionů korun.

„Rada i tímto návrhem rozpočtu vysílá jasný signál, že chce zabezpečit navyšování prostředků do grantů na vědu a výzkum. To je jediná cesta, která vede nejen k rozvoji, ale i přežití kvalitního výzkumu v této zemi,“ řekl dnes novinářům Zdeněk Kůs. Podpora aplikovaného výzkumu, jehož výsledky je vidět, je důležitá, nutná je ovšem podle něj také větší podpora základního výzkumu.

„Je dobré také navýšit kapitolu peněz, které mohou školy a vědecká pracoviště použít na rozvoj nápadů, jejichž řešení zatím není součástí žádného konkrétního grantu; za tři, čtyři roky ale může být. Bez investic do základního výzkumu by se nemohly rozvíjet takové nápady, které dnes v aplikované sféře nesou velké objemy peněz, jako byla například na Technické univerzitě v Liberci průmyslová výroba nanovláken,“ dodal rektor TUL a člen RVVI Zdeněk Kůs.

Pavel Bělobrádek zdůraznil, že právě nanotechnologie, „v nichž je Technická univerzita v Liberci lídrem v republice a u nichž dnes ani nemůžeme tušit, jaké další výsledky přinesou za pár let,“ jsou konkrétní oblastí podpory ve vědě a výzkumu pro příští roky.  

Pro rok 2019 jsou plánovány výdaje státního rozpočtu na vědní oblast ve výši 37,6 miliardy korun a 39 miliard korun v roce 2020. RVVI také upozorňuje na to, že pro léta 2020–2024 vzniká riziko poklesu podílu výdajů na vědu a výzkum financovaných z veřejných zdrojů z 1 procenta HDP v roce 2017 až k hranici 0,6 procent HDP po roce 2023, které bude způsobené především útlumem financí z programů EU.

Členové RVVI dnes dále projednávali stav implementace Metodiky hodnocení výzkumných organizací (Metodika 2017+) a schválili také program tzv. Národních center kompetence, který systémově řeší zaměření center aplikovaného výzkumu u nás.

Radek Pirkl

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

dfsf.jpg

Novou kvestorkou TUL je Martina Froschová

Absolventka naší ekonomické fakulty působila posledních 14 let na pozici asistentky kvestora Technické univerzity v Liberci. Zná tedy velmi dobře univerzitní prostředí i příslušnou legislativu.

15. 3. 2024 | Lidé | 538