Ředitel izraelského centra pro nanomateriály přijel na exkurzi

Exkurze v našich laboratořích. U nanospideru.jpg
Yuval Golan u nanospideru na CxI

Nanomateriály, filtrace, drug delivery systémy a další výzkumná témata by mohla propojit izraleský Ilse Katz Institute for Nanoscale Science and Technology s naším Centrem pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace (CxI).

Včera naši univerzitu navštívil Yuval Golan ředitel Ilse Katz institutu při univerzitě Ben-Gurion v Negevu, který patří k nejlépe vybaveným výzkumným centrům v Izraeli. Jeho vědci pracují na čtyřech hlavních oblastech: nanomateriály, materiály s potenciálem využitelným v energetice – zde především fotovoltaika, zpracování biomasy, získávání energie z odpadu atd., nanofotonika a voda a její filtrace. Mnohá z těchto témat řeší také naše vědecké týmy. Yuval Golan proto přijel s výzvou ke spolupráci.

„Kromě těchto stálých témat jsme také řešiteli velkých projektů. Jeden, který nedávno skončil, se zaměřoval na drug delivery systémy, druhý, který stále běží, to je velký výzkum v oblasti nočního vidění. Je to výzkum, který najde uplatnění především v oblasti obrany a je bohatě dotovaný státem,“ uvedl profesor Golan při včerejší návštěvě, jejímž úvodem byla schůzka s rektorem Zdeňkem Kůsem.

„Nechceme produkovat výzkum do šuplíku, snažíme se, aby to, co tady děláme, mělo využití v praxi. V těch nejlepších letech dosahuje náš obrat z transferu technologií jednoho milionu dolarů. To je velmi dobrý výsledek, když uvážíme, že tradice transferu technologií nemá v této zemi dlouhou tradici,“ řekl při setkání s Yuvalem Golanem rektor Zdeněk Kůs.

Profesor Kůs dále hovořil o internacionálním prostředí Technické univerzity v Liberci, upozornil na fakt, že v některých Ph.D. oborech máme až 50 % zahraničních studentů. Zmínil také důležitý aspekt interdisciplinarity.

„Předností naší univerzity jsou interdisciplinární výzkumné týmy. V našich laboratořích najdete vedle sebe strojaře, chemika, biologa i specialistu na nanomateriály,“ dodal rektor.

Yuval Golan se poté vydal v doprovodu ředitele CxI Petra Tůmy a Miroslava Černíka, ředitele pro výzkum CxI, do laboratoří našeho výzkumného centra.

„Máme mnoho oblastí společného vědeckého zájmu. Je to filtrace a čištění vod, distribuce léků za pomoci nanočástic, fotovolatika, oblast energií i 3D tisk,“ říká Miroslav Černík a jmenuje dále izraelské univerzity i podniky, s nimiž jsme již navázali spolupráci. „Z poslední doby je to například spolupráce izraelské firmy Kanfit a českého podniku Lenam, do které se na české straně zapojila také naše univerzita. V rámci výzvy projektu Gesher-Most jsme řešili využití kompozitních materiálů pro lehčení konstrukcí v leteckém průmyslu.

K nově navázané spolupráci liberecké univerzity s Izraelem připomeňme, že rektor Zdeněk Kůs v zimě tohoto roku vedl transferovou misi českých univerzit do Izraele a o měsíc později podepsal memoranda o spolupráci s prezidenty dvou prestižních izraelských škol, vedle Ben-Gurion University, z níž přijel i profesor Golan, to byla také Afeka Academic College of Engineering.

Radek Pirkl

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

IMG_5907-2.jpg

Významnou pražskou památku už čistí světlo

Oči tisíců turistů se už nemusejí dívat na nevzhledný zelený biofilm vrostlý do zdiva Malostranské mostecké věže Karlova mostu na levém břehu Vltavy. Zdivo prošlo v zasažených místech důkladnou očistou a dál už se bude čistit samo. Díky slunečním...

25. 3. 2024 | Věda a výzkum | 376