čtvrtek 29. červen 2017   |   O nás   |   RSS   |   Mapa stránek   |   Přihlásit se   |   Kontakt
Úvod > Rubriky > Věda a výzkum > Umění pomáhat. FZS pořádala tradiční konferenci

Umění pomáhat. FZS pořádala tradiční konferenci

Jakub Kopecký.jpg

Oceňovaná aplikace Záchranka, přístroje v alternativní léčbě či přístrojové vybavení na spinální jednotce byly tématem konference, kterou ve středu 24. května pořádala fakulta zdravotnických studií.

Tradiční konference nesla letos titul Umění pomáhat – když se spojí ošetřovatelství s technikou. Odborníci ze zdravotnických zařízení a z naší univerzity přednášeli například o problematice intraoseálního přístupu v urgentní péči.

„My zdravotníci se někdy zdráháme zvolit intraoseální přístup. Je nám spíš nepříjemná představa vrtat někomu do kosti. Ale v některých případech je tento přístup velmi efektivním a stabilním přístupem do krevního řečiště. Intraoseální přístup je navíc snadný, když dodržíme základní postup,“ uvedl svůj příspěvek na toto téma Jakub Kopecký z Traumacentra Krajské nemocnice v Liberci.

Dalšími tématy byly onkologická ambulance, využití techniky na spinální jednotce, hovořilo se také o vlastnostech biokeramických zubních implantátů vyrobených 3D tiskem či o inzulínových pumpách a kontinuální monitoraci glukózy.

Zdeňka Hnídková ze Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje hovořila o využití aplikace pro mobilní telefony Záchranka v praxi. Tato aplikace umožňuje jedním stisknutím dotykového displeje zavolat záchranku a zároveň vyslat na operační středisko zprávu s přesnými údaji o poloze volajícího a případnými dalšími údaji, které mohou usnadnit záchrannou akci. Aplikace vám také vyhledá nejbližší pohotovost a obsahuje i praktické postupy první pomoci.

Aplikace Záchranka nasbírala již řadu ocenění. Například 2. místo v Křišťálové lupě v kategorii Veřejně prospěšná služba, 3. místo v Internet Effectiveness Award 2015 v kategorii Neziskový sektor a stala se i vítězem soutěžní ankety Aplikace roku 2016 v kategoriích Aplikace pro lepší svět a Nejpřístupnější aplikace.

Galerie

Úvodní příspěvek konference patřil profesoru Jiřímu Benešovi, zástupci naší fakulty zdravotnických studií, který v odlehčeném duchu hovořil o nových přístrojích v léčitelství. Celá jeho přednáška se nesla v duchu odmítání alternativních metod v léčbě, a to včetně homeopatie. „V hovoru s homeopaty se vždy ptám na to, jestli si pamatují na hodiny středoškolské chemie. Přece když vezmete účinnou látku a rozředíte ji ve vysokém poměru, v jakém se homeopatické přípravky ředí, nezůstane v roztoku žádný mol účinné látky. Oponují mi tím, že voda si pamatuje, co v ní bylo,“ uvedl profesor Beneš s tím, že s tímto nevědeckým vysvětlením se nelze smířit. V závěru své přednášky ale připustil, že i nevysvětlitelné je někdy účinné. „Někdy homeopatie funguje, i když nedokážeme racionálně vysvětlit, jak je to možné.“

IX. libereckou konferenci nelékařských oborů a X. studentskou vědeckou konferenci pořádala Fakulta zdravotnických studií TUL tradičně ve spolupráci s Krajskou nemocnicí Liberec, a. s., a Krajskou záchrannou službou Libereckého kraje.

Radek Pirkl

24.06. 2017

Akademický senát TUL bude volit svého předsedu

Akademický senát TUL bude po dvou neúspěšných pokusech volit svého předsedu na svém zasedání dne 30. června 2017 v 9.00 hodin.  Jednání svolal 1. místopředseda AS TUL David Salač do zasedací místnost IC ( první podzemní podlaží).  Na programu je také volba zbývajících orgánů senátu a určení volební komise pro volbu rektora TUL. Všechna zasedání akademického senátu jsou veřejná.

26.05. 2017

Cena Siemens 2017 – hlaste své práce

Uzávěrka pro přihlášky je 27. listopadu 2017. Přihlaste svou bakalářskou, magisterskou, disertační práci či výzkumný projekt. Více informací a odkaz na přihlášku najdete zde.

Autorům nejlepších prací se letos předá 1.000.000 korun, odměna čeká i na toho, kdo zajímavou práci do soutěže doporučí.

Další články v rubrice

Diskutujte

Diskuse je otevřena pouze pro přihlášené. Přihlásit se
TUL
www.facebook.com/TUL.cz
www.youtube.com/user/TULiberec
T-intra
Český rozhlas sever

Stránky T-UNI vznikly za podpory projektu Copernic, reg. č. CZ.1.07/2.4.00/31.0059, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR.

ESF - Investice do vzdělání