Americká ambasáda k nám vyslala specialistu na metrologii

Frank W. Delrio mapuje možnosti propojení amerických a českých vědeckých pracovišť. Navštívil Prahu, Ostravu, Brno. Ve čtvrtek a v pátek 1. a 2. června byl také hostem Technické univerzity v Liberci.

U nás si během dvoudenní návštěvy prohlédl několik laboratoří, zajímal se především o nanospider, kterým naše univerzita proslula. A ve čtvrtek měl také v Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace přednášku ze svého oboru, kterým je metrologie.

Frank W. Delrio pracuje pro National Institute of Standards and Technology (NIST), který je obdobou našeho Úřadu pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví.

„Moje mise má dvě poslání. Chci seznámit vaše vědce s činností NIST. A druhým mým cílem je hledat možnosti spolupráce amerických a českých vědeckých pracovišť,“ říká Frank W. Delrio.

Jeho cesta po vědeckých institucích a univerzitách v České republice je součástí rozsáhlejšího programu Ambasády Spojených států amerických na podporu česko-americké spolupráce v oblasti výzkumu.

Jedním z cílových pracovišť pro českou stranu může být i NIST. V současnosti má asi 3.000 zaměstnanců a sídlí ve státě Maryland a v Boulderu ve státě Colorado.

„Řešíme tu podobné otázky jako v jiných metrologických ústavech po celém světě. Například jak nově definovat jeden kilogram nebo jednu sekundu,“ dodává Frank W. Delrio. Řešením by mohly být aplikace na bázi křemíku, na které se úzce specializuje.

V pátek se také krátce setkal s rektorem Zdeňkem Kůsem. Oba se shodli na tom, že pole pro spolupráci amerických institucí s Technickou univerzitou v Liberci je otevřené.

S USA má Technická univerzita v Liberci již dobrou tradici vztahů a kooperace. Například letos jsme již podruhé získali tzv. mezinárodní kreditovou mobilitu programu Erasmus+, která nám umožňuje vyslat naše pedagogy vyučovat do Spojených států, a naopak hostit americké profesory u nás na univerzitě. Letos získala kreditovou mobilitu stejně jako loni fakulta přírodovědně-humanitní a pedagogická.

Studenti katedry nanovlákenných materiálů a netkaných textilií fakulty textilní jsou také již pravidelnými stážisty Fulbrightova programu. V tomto akademické roce vyrazila do Spojených států Kateřina Strnadová. Na T-UNI nám pravidelně ze zámoří přispívá – čtěte zde.

Radek Pirkl

Další články v rubrice

IMG_5907-2.jpg

Významnou pražskou památku už čistí světlo

Oči tisíců turistů se už nemusejí dívat na nevzhledný zelený biofilm vrostlý do zdiva Malostranské mostecké věže Karlova mostu na levém břehu Vltavy. Zdivo prošlo v zasažených místech důkladnou očistou a dál už se bude čistit samo. Díky slunečním...

25. 3. 2024 | Věda a výzkum | 292
Šaty se vrací do oběhu jako ramínko na šaty. Roman Knížek (vlevo) a Pavel Hendrichovský představují ramínko vyrobené z textilního recyklátu.

Pomůžeme světu zbavit se tun textilního odpadu

Recyklace textilu už nemůže být jednodušší. Celou bundu, kalhoty nebo tričko z bavlny i veškerých syntetických materiálů včetně zipů, knoflíků a druků rozemelete na co nejmenší částečky, směs zalijete pryskyřicí a vylisujete z ní pevnou desku. Tu...

8. 11. 2023 | Věda a výzkum | 849

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

dfsf.jpg

Novou kvestorkou TUL je Martina Froschová

Absolventka naší ekonomické fakulty působila posledních 14 let na pozici asistentky kvestora Technické univerzity v Liberci. Zná tedy velmi dobře univerzitní prostředí i příslušnou legislativu.

15. 3. 2024 | Lidé | 540