V CERNu studenti testovali nové metody měření

Studenti programu Aplikované vědy v inženýrství strávili ve švýcarském CERNu jeden měsíc na stáži vyplněné testováním nových metod měření a přesného určení polohy.

Denisa Jínová, Kryštof Polák, Jiří Junek a Ondra Denk strávili celý květen na stáži ve švýcarském CERNu. Stáž ve firmě doma nebo v zahraničí je povinnou součástí jejich studijního oboru Aplikované vědy v inženýrství (AVI). Perspektivní obor na naší fakultě mechatroniky, informatiky a mezioborových studií má v tomto akademickém roce premiéru.

Evropská organizace pro jaderný výzkum (CERN) sídlící v Ženevě je proslulá především díky největšímu urychlovači částic na světě. V oddělení, které má na starosti metrologii a nastavení urychlovačů, zkoumali naši studenti nové metody přesného měření a určení polohy.

„Každý pracovní den jsme strávili v laboratoři a prováděli experimenty, které ověřovaly vlastnosti nové metody měření, kterou v CERNu vyvinuli,“ komentuje pracovní náplň studentské stáže Kryštof Polák.

V současnosti probíhá patentové řízení nové metody a naši studenti svými experimenty přispěli k souhrnné charakteristice jejích vlastností. Blíže nám studenti svou práci popsat nemohou, protože informace o tomto výzkumu podléhají přísnému utajení. Dodávají jen, že pracovali především s interferometry, které dobře znají už ze školy.

„Měli jsme jasné zadání, přitom však volnou ruku v tom, jak experimenty provedeme. Mohli jsme si tak v praxi vyzkoušet práci na výzkumném úkolu, bohatě jsme přitom uplatnili znalosti optických a měřicích přístrojů ze školy. Ve výzkumné práci v CERNu jsme obstáli. Je to zkušenost k nezaplacení, všichni jsme nadšení,“ dodává Kryštof.

Supervizorem v laboratoři byl našim studentům Jean-Christophe Gayde, který s nimi denně konzultoval protokoly o experimentech a pomáhal jim s dalšími postupy.

Kromě práce v CERNu stihli studenti během měsíce také několik víkendových výprav ze společného bytu, který si pronajímali kousek za hranicemi ve Francii, do hor a okolí Ženevy. „Navštívili jsme například soutěsku Les Gorges du Fier nebo jsme vystoupali po rozbité ferratové trase na horu Mont Charvin,“ jmenuje Kryštof.

CERN je obrovský komplex, procházku mezi budovami také asi dvakrát absolvovali, ale nepřišla jim o moc inspirativnější než procházka kteroukoliv průmyslovou zónou.

„Navenek není komplex CERNu moc lákavý, to nejzajímavější se totiž děje uvnitř. S kamarády jsme požádali také o možnost navštívit další laboratoře, abychom se mohli podívat i na jinou část výzkumu. Velmi ochotně nám vyhověli a provedli nás po dvou dalších experimentech,“ dodává Kryštof.

Radek Pirkl

foto: studenti AVI

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce