středa 20. září 2017   |   O nás   |   RSS   |   Mapa stránek   |   Přihlásit se   |   Kontakt
Úvod > Rubriky > Věda a výzkum > Naše univerzita navázala spolupráci s malajsijskými partnery

Naše univerzita navázala spolupráci s malajsijskými partnery

Podpis memoranda

Memorandum o spoluprácioblasti akademické a vědecké činnosti a výměny studentů a pedagogů s největší malajsijskou univerzitou Universiti Teknologi MARA (UiTM) podepsal 14. srpna rektor univerzity Zdeněk Kůs ve městě Shah Alam poblíž Kuala Lumpur. Za UiTM memorandum podepsal rektor univerzity Prof. Emeritus Dato´Dr Hassan Said, aktu byl přítomen velvyslanec ČR v Malajsii Rudolf Hykl.

„Navázání spolupráce mezi TUL a UiTM je jedním z konkrétních výsledků mise rektorů českých vysokých škol do Malajsie, kterou v roce 2015 zorganizoval Zastupitelského úřadu Kuala Lumpur ve spolupráci s Českou konferencí rektorů,“říká profesor Kůs s tím, že malajsijská univerzitou, která je se svými 160 tisíci studenty největší malajsijskou univerzitou, má zájem o spolupráci především v oblasti textilního průmyslu, mechatroniky a robotiky.

Spolupráce má už své konkrétní výsledky, neboť naše univerzita byla již letos spolupořadatelem vědecké konference Internationla Conferenceon Advances in Mechanical Engineering , kterou zorganizovala UiTM a na které přednášeli prorektorka TUL Soňa Jandová, student doktorského studia na fakultě strojní Martin Borůvka a paní Mohanaprya Venkataraman z fakulty textilní.

Delegace naší univerzity jednala také s vládní agenturou na podporu rozvoje a komercializace nanotechnologií NanoMalaysia a dalšími universitními subjekty o spolupráci v oblasti výzkumu, vývoje a komercializace nanotechnologií.Jednání za malajsijskou stranu vedl výkonný ředitel agentury Dr. Rezal Khairi Ahmad, přítomni kromě vedení společnosti byli také zástupci výzkumného sektoru z předních malajsijských univerzit, jako je University of Malaya nebo University Sains Malaysia, a zástupci výzkumných laboratoří a inovačních center. Schůzka byla iniciována velvyslanectvím ČR s cílem napomoci k navázání substantivní spolupráce v oblasti výzkumu a aplikace nanotechnologií, ve kterých TUL patří mezi evropskou a mezinárodní špičku a které jsou také jednou z priorit podpory rozvoje malajsijské vlády. „Hovořili jsme o možnostech realizace společných projektů a transferu technologií, např. v případě vývoje nanovláken a nanopovrchů s využitím v automobilovém nebo textilním průmyslu, či ve zdravotnictví,“ dodal profesor Kůs. Připomněl, že Technická univerzita v Liberci se již delší dobu zaměřuje na rozvoj styků s partnery v oblasti JV Asie. V roce 2016 již TUL navázala v Malajsii spolupráci také s Universiti Sains Malaysia v Penangu.

J. Kočárková
Foto: Soňa Jandová

12.09. 2017

Akademický senát začne přijímat přihlášky kandidátů na rektora TUL

Od pátku 15. září do 29. září do 12.00 hodin bude volební komise Akademického senátu TUL přijímat náležité dokumenty a přihlášky kandidátů na rektora Technické univerzity v Liberci.  Listinu kandidátů zveřejní volební komise v pátek 29. září po 14.00 hodině.  Kandidáti se představí na shromáždění akademické obce 10. října. Dne 16. října proběhne společné zasedání Akademického senátu a Vědecké rady TUL. O tom, kdo zasedne do rektorského křesla, budou senátoři rozhodovat při volbách v úterý 24. října 2017. Volby na kandidáty na rektora vyhlásil Akademický senát TUL dne 20. června 2017, protože současnému rektorovi Zdeňku Kůsovi končí druhé volební období k 31. lednu 2018.