pátek 24. listopad 2017   |   O nás   |   RSS   |   Mapa stránek   |   Přihlásit se   |   Kontakt
Úvod > Rubriky > Věda a výzkum > Naše univerzita navázala spolupráci s malajsijskými partnery

Naše univerzita navázala spolupráci s malajsijskými partnery

Podpis memoranda

Memorandum o spoluprácioblasti akademické a vědecké činnosti a výměny studentů a pedagogů s největší malajsijskou univerzitou Universiti Teknologi MARA (UiTM) podepsal 14. srpna rektor univerzity Zdeněk Kůs ve městě Shah Alam poblíž Kuala Lumpur. Za UiTM memorandum podepsal rektor univerzity Prof. Emeritus Dato´Dr Hassan Said, aktu byl přítomen velvyslanec ČR v Malajsii Rudolf Hykl.

„Navázání spolupráce mezi TUL a UiTM je jedním z konkrétních výsledků mise rektorů českých vysokých škol do Malajsie, kterou v roce 2015 zorganizoval Zastupitelského úřadu Kuala Lumpur ve spolupráci s Českou konferencí rektorů,“říká profesor Kůs s tím, že malajsijská univerzitou, která je se svými 160 tisíci studenty největší malajsijskou univerzitou, má zájem o spolupráci především v oblasti textilního průmyslu, mechatroniky a robotiky.

Spolupráce má už své konkrétní výsledky, neboť naše univerzita byla již letos spolupořadatelem vědecké konference Internationla Conferenceon Advances in Mechanical Engineering , kterou zorganizovala UiTM a na které přednášeli prorektorka TUL Soňa Jandová, student doktorského studia na fakultě strojní Martin Borůvka a paní Mohanaprya Venkataraman z fakulty textilní.

Delegace naší univerzity jednala také s vládní agenturou na podporu rozvoje a komercializace nanotechnologií NanoMalaysia a dalšími universitními subjekty o spolupráci v oblasti výzkumu, vývoje a komercializace nanotechnologií.Jednání za malajsijskou stranu vedl výkonný ředitel agentury Dr. Rezal Khairi Ahmad, přítomni kromě vedení společnosti byli také zástupci výzkumného sektoru z předních malajsijských univerzit, jako je University of Malaya nebo University Sains Malaysia, a zástupci výzkumných laboratoří a inovačních center. Schůzka byla iniciována velvyslanectvím ČR s cílem napomoci k navázání substantivní spolupráce v oblasti výzkumu a aplikace nanotechnologií, ve kterých TUL patří mezi evropskou a mezinárodní špičku a které jsou také jednou z priorit podpory rozvoje malajsijské vlády. „Hovořili jsme o možnostech realizace společných projektů a transferu technologií, např. v případě vývoje nanovláken a nanopovrchů s využitím v automobilovém nebo textilním průmyslu, či ve zdravotnictví,“ dodal profesor Kůs. Připomněl, že Technická univerzita v Liberci se již delší dobu zaměřuje na rozvoj styků s partnery v oblasti JV Asie. V roce 2016 již TUL navázala v Malajsii spolupráci také s Universiti Sains Malaysia v Penangu.

J. Kočárková
Foto: Soňa Jandová

21.11. 2017

Kandidát na děkana FS se představí akademické obci

Akademický senát FS a vedení FS TUL zve členy Akademické obce FS TUL na shromáždění, které se bude konat ve středu 29. listopadu 2017 od 12.30 hodin v posluchárně G 315.  Profesor Petr Lenfeld, který je jediným kandidátem na funkci děkana fakulty strojní, představí svoji vizi o fungování fakulty pro volební období 2018-2022. Prostor bude i pro diskuzi. Volební program prof. Lenfelda čtěte zde.

23.10. 2017

Cena Siemens 2017 – hlaste své práce

Uzávěrka pro přihlášky je 27. listopadu 2017. Přihlaste svou bakalářskou, magisterskou, disertační práci či výzkumný projekt. Více informací a odkaz na přihlášku najdete zde.

Autorům nejlepších prací se letos předá 1.000.000 korun, odměna čeká i na toho, kdo zajímavou práci do soutěže doporučí.