Hluboká deprese je nevyhnutelná, řekl ekonom Sedláček na konferenci LEF

Tomáš Sedláček hovořil o maniodepresivní ekonomice (1).JPG
Po mánii přichází deprese, otázka je kdy. Ekonom Tomáš Sedláček

Přednáška ekonoma Tomáše Sedláčka o maniodepresivní ekonomice a kulatý stůl akademiků a podnikatelů o rodinném podnikání byly zvláštními body programu mezinárodní konference Liberecké ekonomické fórum 2017, kterou pořádá naše ekonomická fakulta.

Významným bodem programu pondělního zahajovacího dne konference byla přednáška ekonoma Tomáše Sedláčka. Podle něj se naše společnost nachází v maniakální fázi růstu, po které musí zákonitě přijít propad do hluboké deprese. Sedláček pro tento vývoj použil příměr z psychopatologie a pojmenoval tak i svou přednášku „Maniodepresivní ekonomika.“

„Podle Tomáše Sedláčka si politici i ekonomové odvrácenou stránku období rychlého růstu uvědomují, ale ignorují ji a odmítají se na ni připravit, v čemž tkví velké nebezpečí pro celou společnost,“ shrnuje pondělní přednášku proděkanka pořádající ekonomické fakulty Klára Antlová.

V pondělí mělo Liberecké ekonomické fórum 2017 na programu také kulatý stůl. Majitelé rodinných firem, zástupci asociací na podporu rodinného podnikání a akademici diskutovali nad tématem rodinného podnikání.

Otázky pro diskuzi vycházely z výzkumu, který letos a loni realizoval tým profesora Ivana Jáče. Jeho součástí bylo mapování situace rodinných podniků v malých obcích. Výzkumný tým například zjistil, že v obcích o velikosti do 2 000 obyvatel se rodinné podniky (firmy, farmy) často zapojují do kulturních aktivit v obci. Podle vyjádření vedení těchto menších obcí také rodinné podnikání motivuje mladé lidi k tomu, aby v obci zůstali.

V diskuzi, která tato témata řešila, se zúčastněné strany shodly mimo jiné na tom, že rodinné podnikání zatím nemá v České republice společenský statut, ale zástupci komunity ze stran rodinných podnikatelů, asociací a vzdělávacích institucí za to chtějí bojovat a považují to za důležité. Rodinné podnikání je potřeba stimulovat především nepřímou podporou. Přímá dotace má být určena začínajícím podnikatelům. A shoda u kulatého stolu panovala také v tom, že je potřeba mladé lidi vést k rodinnému podnikání od mala, jedině tak lze dobře rozvíjet potenciál mladých a schopných lidí.

Liberecké ekonomické fórum dnes končí doktorandskou sekcí. Poprvé je letos také mezinárodní, kromě doktorandů z naší univerzity vystoupí se svými příspěvky asi dvacítka doktorandů z partnerské TU Dresden. Sekci „Ekonomická konference pro mladé vědce“ podpořil Euroregion Nisa díky programu INTERREG ČR-Sasko.

Konferenci Liberecké ekonomické fórum (LEF) pořádá Ekonomická fakulta Technické univerzity v Liberci již po 14., záštitu nad ní převzal děkan pořádající fakulty Miroslav Žižka. Letošním tématem byla úloha výzkumu a inovací v globální, regionální i podnikové konkurenceschopnosti, k tomuto tématu přispělo a přispěje na 80 domácích i zahraničních účastníků.

V roce 2017 je LEF také součástí oslav 25. výročí založení fakulty, jejichž hlavním bodem bude listopadové slavností zasedání Vědecké rady EF TUL, setkání akademické obce a také ples fakulty.

-pir-

Foto: Petr Weinlich (EF)

Další články v rubrice

Šaty se vrací do oběhu jako ramínko na šaty. Roman Knížek (vlevo) a Pavel Hendrichovský představují ramínko vyrobené z textilního recyklátu.

Pomůžeme světu zbavit se tun textilního odpadu

Recyklace textilu už nemůže být jednodušší. Celou bundu, kalhoty nebo tričko z bavlny i veškerých syntetických materiálů včetně zipů, knoflíků a druků rozemelete na co nejmenší částečky, směs zalijete pryskyřicí a vylisujete z ní pevnou desku. Tu...

8. 11. 2023 | Věda a výzkum | 863

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

IMG_5907-2.jpg

Významnou pražskou památku už čistí světlo

Oči tisíců turistů se už nemusejí dívat na nevzhledný zelený biofilm vrostlý do zdiva Malostranské mostecké věže Karlova mostu na levém břehu Vltavy. Zdivo prošlo v zasažených místech důkladnou očistou a dál už se bude čistit samo. Díky slunečním...

25. 3. 2024 | Věda a výzkum | 385