středa 20. září 2017   |   O nás   |   RSS   |   Mapa stránek   |   Přihlásit se   |   Kontakt
Úvod > Rubriky > Věda a výzkum > Hluboká deprese je nevyhnutelná, řekl ekonom Sedláček na konferenci LEF

Hluboká deprese je nevyhnutelná, řekl ekonom Sedláček na konferenci LEF

Tomáš Sedláček hovořil o maniodepresivní ekonomice (1).JPG
Po mánii přichází deprese, otázka je kdy. Ekonom Tomáš Sedláček

Přednáška ekonoma Tomáše Sedláčka o maniodepresivní ekonomice a kulatý stůl akademiků a podnikatelů o rodinném podnikání byly zvláštními body programu mezinárodní konference Liberecké ekonomické fórum 2017, kterou pořádá naše ekonomická fakulta.

Významným bodem programu pondělního zahajovacího dne konference byla přednáška ekonoma Tomáše Sedláčka. Podle něj se naše společnost nachází v maniakální fázi růstu, po které musí zákonitě přijít propad do hluboké deprese. Sedláček pro tento vývoj použil příměr z psychopatologie a pojmenoval tak i svou přednášku „Maniodepresivní ekonomika.“

„Podle Tomáše Sedláčka si politici i ekonomové odvrácenou stránku období rychlého růstu uvědomují, ale ignorují ji a odmítají se na ni připravit, v čemž tkví velké nebezpečí pro celou společnost,“ shrnuje pondělní přednášku proděkanka pořádající ekonomické fakulty Klára Antlová.

V pondělí mělo Liberecké ekonomické fórum 2017 na programu také kulatý stůl. Majitelé rodinných firem, zástupci asociací na podporu rodinného podnikání a akademici diskutovali nad tématem rodinného podnikání.

Otázky pro diskuzi vycházely z výzkumu, který letos a loni realizoval tým profesora Ivana Jáče. Jeho součástí bylo mapování situace rodinných podniků v malých obcích. Výzkumný tým například zjistil, že v obcích o velikosti do 2 000 obyvatel se rodinné podniky (firmy, farmy) často zapojují do kulturních aktivit v obci. Podle vyjádření vedení těchto menších obcí také rodinné podnikání motivuje mladé lidi k tomu, aby v obci zůstali.

V diskuzi, která tato témata řešila, se zúčastněné strany shodly mimo jiné na tom, že rodinné podnikání zatím nemá v České republice společenský statut, ale zástupci komunity ze stran rodinných podnikatelů, asociací a vzdělávacích institucí za to chtějí bojovat a považují to za důležité. Rodinné podnikání je potřeba stimulovat především nepřímou podporou. Přímá dotace má být určena začínajícím podnikatelům. A shoda u kulatého stolu panovala také v tom, že je potřeba mladé lidi vést k rodinnému podnikání od mala, jedině tak lze dobře rozvíjet potenciál mladých a schopných lidí.

Liberecké ekonomické fórum dnes končí doktorandskou sekcí. Poprvé je letos také mezinárodní, kromě doktorandů z naší univerzity vystoupí se svými příspěvky asi dvacítka doktorandů z partnerské TU Dresden. Sekci „Ekonomická konference pro mladé vědce“ podpořil Euroregion Nisa díky programu INTERREG ČR-Sasko.

Konferenci Liberecké ekonomické fórum (LEF) pořádá Ekonomická fakulta Technické univerzity v Liberci již po 14., záštitu nad ní převzal děkan pořádající fakulty Miroslav Žižka. Letošním tématem byla úloha výzkumu a inovací v globální, regionální i podnikové konkurenceschopnosti, k tomuto tématu přispělo a přispěje na 80 domácích i zahraničních účastníků.

V roce 2017 je LEF také součástí oslav 25. výročí založení fakulty, jejichž hlavním bodem bude listopadové slavností zasedání Vědecké rady EF TUL, setkání akademické obce a také ples fakulty.

-pir-

Foto: Petr Weinlich (EF)

12.09. 2017

Akademický senát začne přijímat přihlášky kandidátů na rektora TUL

Od pátku 15. září do 29. září do 12.00 hodin bude volební komise Akademického senátu TUL přijímat náležité dokumenty a přihlášky kandidátů na rektora Technické univerzity v Liberci.  Listinu kandidátů zveřejní volební komise v pátek 29. září po 14.00 hodině.  Kandidáti se představí na shromáždění akademické obce 10. října. Dne 16. října proběhne společné zasedání Akademického senátu a Vědecké rady TUL. O tom, kdo zasedne do rektorského křesla, budou senátoři rozhodovat při volbách v úterý 24. října 2017. Volby na kandidáty na rektora vyhlásil Akademický senát TUL dne 20. června 2017, protože současnému rektorovi Zdeňku Kůsovi končí druhé volební období k 31. lednu 2018.