Společně se učíme, jak lépe využívat přírodní zdroje

Společně se učíme, jak lépe využívat přírodní zdroje
Projekt podpořila EU

Vzdělávací aktivity zaměřené na efektivnější využívání regionálních přírodních zdrojů v česko-německém pohraniční nabízí naše univerzita se svými partnery v rámci tříleletého „Mezinárodního vzdělávacího projektu - udržitelné a efektivní využívání zdrojů.“ 

„Pokračujeme vlastně v intenzivní přeshraniční spolupráci s našimi tradičními partnery: Vysokou školou v Žitavě a Zhořelci (oblast environmentální techniky), Vysokou školou technickou a hospodářskou v Drážďanech (oblast geotechniky) a Univerzitou Karlovou (oblast aplikované geologie), “ říká vedoucí projektu za českou stranu Jan Šembera s tím, že liberečtí vědci se zaměřují hlavně na oblast aplikované informatiky.

České a německé vysoké školy spojily své personální vědecké a technické zdroje, při kterých vzájemně využívají zkušenosti v oblasti vývoje interdisciplinárních koncepcí a společně vytvářejí vzdělávací nabídky.„To vše vede k vytvoření předpokladů pro efektivnější využívání zdrojů, především půdy a vody,“ uvedl Jürgen Schönherr z Vysoké školy v Žitavě a Zhořelci a zdůraznil výrazné synergické efekty při společném využívání přístrojového vybavení a při společném vědeckém bádaní. „Je reálné zlepšovat vlastnosti materiálů, jako jsou půdy, zvětralé horniny a recyklované materiály a pak je využívat jako stavební podloží nebo jako stavební materiál,“ uvedl profesor Schönherr.

Tato témata jsou obsahem i společných vzdělávacích aktivit, jako jsou různé typy kurzů, semináře, konference, workshopy ale také terénní cvičení, při kterých se v konkrétním prostředí ověřují výsledky výzkumu v laboratořích. V uplynulém roce uspořádali realizátoři projektu kromě tradičního Skládkového workshopu, na který do Žitavy přijel rekordní počet účastníků, také řadu intenzivních a otevřených kurzů. Tyto kurzy populárním způsobem doprovázeným množstvím animací a obrázků přiblížily témata související s ochranou a využitím přírodních zdrojů.  Byly to například kurzy věnované využití cirkulačních vrtů při dekontaminaci podzemní vody, nové výpočetní metodě v mechanice tekutin – Latice Boltzmann Method, využití jazyka R pro statistické výpočty a tvorbu webových aplikací v informačních systémech … atd.  K zajímavým tématům patřila přednáška Hlubinná geotermální energie v Německu, ale také například kurz zaměřený na likvidaci a zabezpečení skládek a jejich vliv na životní prostředí s důrazem na nutnost ochrany podzemí vody jako nejcennějšího přírodního zdroje.

„Celkem jsme vloni uspořádali 17 projektových, vzdělávacích aktivit,“ řekl za organizátory Lukáš Zedek z naší Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií a upozornil, že letos projektoví partneři ve své činnosti v podobném duchu pokračují. V lednu již proběhly další otevřené kurzy a to jak v Liberci (Modelování vodní bilance, Modelování v geotechnichnické centrifuze – PřF UK), tak u projektových partnerů v Žitavě (Nové technologie v oboru sít a prosévacích pletiv pro mokré a suché třídění v oblasti jemných částic) a v Drážďanech (Recyklace stavebních hmot).  Seznam dalších plánovaných kurzů najdete průběžně na adrese: http://www.teseus.org/index.php/cz/udalost/aktualni. Zúčastnit se mohou studenti i akademičtí pracovníci.

Projekt podporuje Evropská unie z Programu na podporu přeshraniční spolupráce mezi Českou republikou a Svobodným státem Sasko 2014-2020. (číslo projektu 100246598 SN-CZ 2014-2020).

J. Kočárková

 

 

 

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce