Ekonomové se zaměřují na rodinné podnikání

Kurz rodové historie (3).jpg
Z kurzu rodové historie s Františkem Borůvkou. Foto: Petra Rydvalová

V České republice nabývá na váze právě v těchto letech, kdy otcové zakladatelé předávají své firmy nástupcům. Naši ekonomové v oblasti rodinného podnikání provádějí výzkumy, pořádají kurzy a na novém webu nabízejí také test vitality rodinného podniku.

Odborníci naší ekonomické fakulty se rodinným podnikáním zabývají přibližně od roku 2014, kdy prováděli první rešerše a následně předvýzkumy na toto téma.

V letech 2016–2017 tým profesora Ivana Jáče řešil grant Technologické agentury České republiky na rozsáhlý výzkum rodinného podnikání v malých obcích. A došel k některým překvapivým výsledkům.

Výzkumníci například zjistili, že v malých obcích do 2000 obyvatel rodinné firmy a farmy velmi často přispívají k posílení komunitního života v obci nebo to, že starostky a starostové malých obcí většinou vnímají rodinné podnikání jako potenciál, který může udržet mladé lidi na venkově.

Zprávu z výzkumu můžete číst zde.

I na základě tohoto výzkumu vznikla také trojice skript a další publikace zaměřené na rodinné podnikání v České republice a na ekonomické fakultě v rámci předmětu podniková ekonomika vznikl následně kurz zaměřený na rodinné podnikání.

„V cizině je to už běžné téma, v České republice je to stále novinka, která se ve společnosti vynořuje viditelněji až nyní, a to v souvislosti s nástupnictvím ve firmách. V 90. letech se po změně politických a společenských poměrů začalo podnikat a zakladatelé firem právě v těchto letech řeší jak podnik předat svým dětem,“ říká lektorka kurzu Zuzana Horčičková. Dodává, že z šetření Ernst & Young provedeného v roce 2014 vyplývá, že 85 % soukromých firem v EU je rodinných.

Na oblast rodinného podnikání už naši studenti vypracovávají také bakalářské a diplomové práce, Zuzana Horčičková se tématu věnuje také ve své disertační práci.

Technická univerzita v Liberci se tak zařadila do trojlístku českých vysokých škol, které jsou součástí vysokoškolské platformy v oblasti rodinného podnikání, patří sem také VŠE v Praze a Vysoká škola finanční a správní.

Kurzy a setkání k rodinnému podnikání

Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR vyhlásila rok 2018 Rokem rodinného podnikání, při té příležitosti pořádají naši ekonomové ve spolupráci s Asociací několik akcí pro studenty i pro širší veřejnost. Již v dubnu to byl kurz rodové historie, který byl zaměřen na genealogii.

Z nejbližších akcí je to pak pobytový kurz na rodinné Farmě Vysoká u Chrastavy nedaleko Liberce. Koná se ve dnech 17.–19. května a jeho lektoři účastníky provedou finanční, manažerskou a právní oblastí rodinného podnikání. Více o kurzu se dozvíte zde. Hlásit se na něj můžete do 6. května.

Na 20. června se pak chystá druhý kulatý stůl zaměřený na rodinné podnikání.

Otestujte si vitalitu svého podniku

Členové katedry podnikové ekonomiky a managementu také letos u příležitosti Roku rodinného podnikání spustili nový web. Na rodpod.tul.cz najdete odkazy na výzkumy v této oblasti, ať už tuzemské, nebo například celoevropský průzkum GUESSS (Global University Entrepreneurial Spirit Student´s Survey). Jsou tu také pozvánky na akce zaměřené na rodinné podnikání včetně informací o vzdělávání v této oblasti. Majitelé rodinných firem si na webu mohou také zdarma otestovat vitalitu svého podniku.

Radek Pirkl