Z golfového vozíku vás už záda bolet nebudou

IMG_20180511_110228 - kopie.jpg
Přes green k červenému diplomu. Radka Jírová při terénním měření

Sezení na neodpružené sedačce golfového vozíku může být u poslední jamky už dost bolestivé. Studentka fakulty strojní přišla na jednoduché konstrukční řešení, které je nyní v patentovém řízení.

„Pro dostatečnou vibroizolaci jakéhokoliv objektu je velmi důležitá jeho hmotnost, která vytváří setrvačný silový účinek. Pro sedadlo golfového vozíku se může v tomto smyslu využít hmotnost baterií elektrického pohonu. Spojení sedadla a baterie do jedné setrvačné hmoty značně zvyšuje vibroizolační účinek,“ říká Radka Jírová, čerstvá absolventka oboru inovační inženýrství na katedře částí a mechanismů strojů.

Vibroizolační systém sedadla koncipovaný jako přídavné zařízení golfového vozíku je tvořen mechanismem, do kterého jsou vloženy dvě pneumatické pružiny. Zároveň je konstrukčně integrován do podvozku. Účinnost zařízení je úžasná na první posed.

„Během týdenního provozu golfového vozíku s prototypem nového vibroizolačního uložení sedadla jsme provedli několik měření. Zjistili jsme úbytek vibrací na sedadle o 57 %,“ dodává Radka, která svou diplomovou práci na toto téma včera úspěšně obhájila a na promocích ji čeká červený diplom.

Minulý týden zaznamenala s uvedeným tématem ještě jiný úspěch, zvítězila v posterové sekci na prestižní mezinárodní konferenci EAN 2018 konané v Harrachově.

Na řešení odpružení sedačky golfového vozíku pracovala půl roku. Námět diplomové práce zadala firma BAG Development, která se zabývá prodejem specializovaného zboží pro golf, zaměřuje se také na prodej golfových vozíků a jejich příslušenství.

„Zadáním bylo zvýšení komfortu sezení, a to konstrukční řešení Radky Jírové beze zbytku splňuje. Sám jsem si jízdu v prototypu několikrát vyzkoušel, a je to uživatelsky velmi příjemné. Vyšší komfort sezení bude příjemnější nejen golfistům, ale i zaměstnancům z obsluhy hřišť, kteří vozíky v práci často používají,“ říká Roman Svoboda, jednatel firmy BAG Development a také prezident Profesionální golfové asociace hráčů a učitelů golfu v České republice (PGA).

Golfu se lidé věnují, aby rozvíjeli svou fyzickou kondici. Je to sport pro všechny věkové kategorie, hrají ho i starší lidé, kteří jsou náchylnější na otřesy. Paradoxně však při jízdě na neodpružených sedadlech golfových vozíků ve velmi nerovném terénu spíše hrozí, že budou hráče u poslední jamky dost bolet záda,“ podotýká Lubomír Pešík, vedoucí diplomové práce.

Katedra částí a mechanismů strojů vyvíjí vibroizolační systémy pro firmy již několik desetiletí. Z větších projektů jsou to vibroizolační uložení textilních strojů ve firmě Juta, a. s., nebo odpružení základových bloků pro dynamickou zkušebnu Škoda Auto. Nyní například výzkumný tým katedry řeší vibroizolace upínacích desek pro novou zkušebnu karosérií mladoboleslavské automobilky.

Radek Pirkl