Unikátní 3D tiskárnu máme jako jediná česká univerzita

IMG_1650.JPG
Podle Jiřího Šafky rozšiřuje HP 4200 možnosti našeho vývoje a výzkumu

Tiskárna, která je rychlá, tiskne ve velkých objemech, z materiálů od různých výrobců a s mechanickými vlastnostmi finálního produktu, jako má vstřikovaný díl. V tom je nová 3D tiskárna HP 4200 unikátní. Jiná česká univerzita ji nemá.

Bývá zvykem, že výrobci profesionálních 3D tiskáren umožňují tisknout výrobky pouze z jimi dodávaných materiálů, jejich cena pak bývá vysoká a 3D tisk tím může tratit na efektivitě. Firma Hewlett-Packard s technologií Jet Fusion uplatněnou u tiskárny HP 4200 přišla s tím, že se jakýkoliv výrobce polymerních materiálů může certifikovat a pokud jeho produkt projde certifikací, lze tento polymer používat pro tisk.

„Můžete se pak dostat i na polovinu až třetinu pořizovací ceny vstupního materiálu, a to už jsou v případě tisku tisíců výrobků, který HP Jet Fusion 4200 umožňuje, výrazné úspory,“ říká Jiří Šafka z Laboratoře prototypových technologií Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace (CxI). Tiskárnu má CxI od loňského podzimu, jako jediné univerzitní pracoviště v republice.

Mezi další výhody technologie patří rychlost. Při výměně boxu se vstupním materiálem není potřeba čekat na jeho zchlazení jako u dosud používaných typů tiskáren s podobnými parametry (např. SLS technologie). Díky postprocesnímu zařízení s rychlým chlazením je možné prázdný box ihned po tisku vyjmout, vyměnit a pokračovat plynule v tisku dalšího boxu.

Postprocesní zařízení box s výrobky nejen ochladí, ale nespotřebovaný materiál odsaje a smíchá s novým materiálem. Tento materiál je pak použit v další stavební jednotce, což šetří pracovní sílu i náklady na vstupní materiál. Poměr smíchání je 20 procent nového a 80 procent již použitého materiálu.   

Vrstvy nanášeného prášku se v tiskárně HP 4200 poprvé vytvrzují speciálním pojivem, které bylo vyvinuto firmou HP. I díky tomu je tisk výrazně rychlejší. Celý box se spotřebuje za 15 hodin, u jiných typů tiskáren srovnatelných velikostí čekáte na vyprázdnění boxu i 40 hodin.

„Díky všem těmto inovacím dokáže tiskárna HP 4200 tisknout nejen díly v rámci prototypové výroby, ale také díly sériové výroby v řádech tisíců kusů a v kvalitě srovnatelné s technologií vstřikování plastů, avšak v kratším čase a výrazně levněji, než tomu bylo doposud u 3D tisku zvykem,“ dodává Jiří Šafka k tiskárně, která i s postprocesním zařízením přišla výzkumný ústav na osm milionů korun.

-pir-

Další články v rubrice

Šaty se vrací do oběhu jako ramínko na šaty. Roman Knížek (vlevo) a Pavel Hendrichovský představují ramínko vyrobené z textilního recyklátu.

Pomůžeme světu zbavit se tun textilního odpadu

Recyklace textilu už nemůže být jednodušší. Celou bundu, kalhoty nebo tričko z bavlny i veškerých syntetických materiálů včetně zipů, knoflíků a druků rozemelete na co nejmenší částečky, směs zalijete pryskyřicí a vylisujete z ní pevnou desku. Tu...

8. 11. 2023 | Věda a výzkum | 868

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce