Česko-německý projekt GRENZRAUM 2.0 pokračuje

Česko-německý projekt zaměřený na  vytváření projektových skic studentů úspěšně pokračuje. Partneři projektu – Fakulta přírodovědně-humanitní a pedagogická TUL, Univerzita J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a leadpartner Technická univerzita v Chemnitz – uspořádali několik společných workshopů, které pomohou studenty nasměrovat k projektové činnosti s přeshraniční tematikou.

Projekt si klade za cíl, naučit studenty těchto tří univerzit vytvářet samostatně projektové žádosti s tématikou, která přispěje k rozvoji příhraničních oblastí. Studenti se zde naučí implementovat do projektových žádostí vlastní myšlenky, takže vzniknou zcela nové projektové žádosti, jejichž řešení by mohlo přispět ke zlepšení kvality života obyvatel na obou stranách česko-saské hranice.

Po dobu realizace projektu od podzimu 2012 bylo uskutečněno celkem šest víkendových workshopů a dva týdenní workshopy v různých místech příhraničí na obou stranách hranice. Projektový partner TUL uspořádal velmi zdařilý týdenní workshop na Jizerce a jeden víkendový workshop v Liberci.

Všechna setkání byla zaměřena vždy na určitou specifickou oblast projektové žádosti. Prostřednictvím přednášek přizvaných odborníků z Česka i Německa měli studenti například možnost seznámit se s technickou stránkou projektové žádosti a jejími úskalími při zpracování, seznámili se s problematikou rozpočtu, vyúčtováním a udržitelností projektového záměru, ale byly jim představeny i možnosti, které instituce lze s projektovou žádostí oslovit.

Mimoto poskytly workshopy studentům dostatek prostoru pro komunikaci mezi sebou navzájem a pro společnou práci na projektové žádosti. Z celkem 35 studentů, kteří na projektu participují, vzniklo sedm mezinárodních pracovních týmů, které chtějí přispět ke zkvalitnění služeb pro návštěvníky příhraničí, ke zkvalitnění informační databáze týkající se historických památek a turisticky zajímavých míst, vybudování naučných stezek mezi hraničními městy, k vytvoření internetové platformy s interaktivním kalendářem akcí atp. Hlavním cílem všech sedmi studentských projektových záměrů je především oživit život v příhraničí a přilákat návštěvníky a investory.

V polovině října se uskuteční další, poslední, víkendové setkání v německém Laubusch. Toto setkání bude pro velký zájem ze strany studentů uspořádáno víceméně dodatečně. Zde budou studenti své projektové skici finalizovat a připraví je k uveřejnění ve společné závěrečné publikaci.

Přidanou hodnotou celého projektu GRENZRAUM 2.0 je mimo jiné i transfer interkulturních znalostí a vědomostí studentů a odbourávání předsudků a barier na obou stranách. Praktická cizojazyčná komunikace, kdy jsou studenti nuceni společně s německými studenty formulovat projektové záměry v cizím jazyce, je další kompetencí, kterou jim projekt pomáhá získávat
a rozvíjet.

Helena Neumannová

Další články v rubrice

 

Za obsah textů zde publikovaných nesou odpovědnost jejich autoři, nikoliv redakce T-UNI.

 

 

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

IMG_5907-2.jpg

Významnou pražskou památku už čistí světlo

Oči tisíců turistů se už nemusejí dívat na nevzhledný zelený biofilm vrostlý do zdiva Malostranské mostecké věže Karlova mostu na levém břehu Vltavy. Zdivo prošlo v zasažených místech důkladnou očistou a dál už se bude čistit samo. Díky slunečním...

25. 3. 2024 | Věda a výzkum | 385