pátek 22. červen 2018   |   O nás   |   RSS   |   Mapa stránek   |   Přihlásit se   |   Kontakt
Úvod > Rubriky > Věda a výzkum > Projekty > Perspektivní spolupráce FT TUL s českými podniky

Perspektivní spolupráce FT TUL s českými podniky

Již od roku 2011 spolupracuje Fakulta textilní Technické univerzity v Liberci s VÚB a.s. v Ústí nad Orlicí na projektu FYZIO-PROTECH. Předmětem projektu, který je řešen s finanční podporou Technologické agentury ČR, je interdisciplinární výzkum a vývoj speciálních funkčních textilií a vysoce fyziologicky komfortních hotových výrobků na bázi celulózových i syntetických vláken nové generace pro specifické inovativní aplikace s vysokým tržním potenciálem.

Řešitelem projektu je firma VÚB a.s. pod vedením Ing. Miroslavem Tichým a dalším účastníkem projektu je Technická univerzita v Liberci, Katedra oděvnictví. Řešitelský tým TUL, který vede Doc. Ing. Antonín Havelka CSc., se skládá z výzkumných pracovníků, kteří zabezpečují poznatky a informace z problematiky výzkumu a hodnocení fyziologických vlastností oděvů. Zásadně se podílí na výzkumu a hodnocení vlastností nehořlavých pletenin pro spodní prádlo, hodnocení fyziologických vlastností a testování finálních výrobků.

Cílem projektu je výzkum a vývoj speciálního, fyziologicky komfortního spodního ošacení na bázi chemických vláken nové generace. Jeho realizace přispěje ke zkvalitnění života pacientů a ochraně člověka v rizikových profesích. Pro tento účel se v rámci řešení realizují experimentální výzkumy nových typů přízí, textilně aplikační výzkum speciálních pletenin se specifickými vlastnostmi a pozornost se věnuje také konfekčnímu provedení speciálního ošacení.

Výsledky řešení projektu jsou následující:

Prádlo pro vybrané skupiny pacientů

Nové typy speciálních textilií a spodního ošacení se specifickými účinky a fyziologickým komfortem na podporu a ochranu zdraví vybraných skupin pacientů. Uplatní se u pacientů, kteří trpí zdravotními problémy v důsledcích některých onemocnění (diabetologie, alergie, revmatologie, onkologie). Aplikace chemických vláken se speciálními vlastnostmi napomůže spolu s fyziologickým komfortem ke zmírnění projevů nemocí.

Nehořlavé spodní prádlo

Nové typy nehořlavých textilií a spodního ošacení na bázi nových typů chemických vláken vysokých užitných vlastností. Sortimentní skladba a cenově dostupné výrobky umožní zkvalitnit ochranu člověka před účinky tepla a ohně.

Specifickým výsledkem byl užitný vzor „ Plošná textilie, zejména pletenina pro ošacení revmatických pacientů“. Vysoká izolační schopnost použitých polyvinilchloridivých vláken a triboelektrické vlasnosti, generují záporný elektrický náboj, který se udržuje na povrchu vláken. Statická elektřina způsobuje slabou vazodilataci, která vyvolává pocit tepla.

Na závěr je třeba zdůraznit mimořádně pozitivní přínos spolupráce mezi Katedrou oděvnictví – FT, TUL a společností VÚB a.s. V průběhu řešení se vyprofiloval tvůrčí tým složený z vědecko výzkumných pracovníků Technické univerzity v Liberci a specialistů z technologického výzkumu VÚB a.s., který vytvořil podmínky pro realizaci výsledků řešení projektu.

Doc. Ing. Antonín Havelka CSc.

 

Přílohy

Texty mohou publikovat sami projektoví editoři, návod je zde.

Za obsah textů zde publikovaných nesou odpovědnost jejich autoři, nikoliv redakce T-UNI.

 

 

Červen 2018
Po Út St Čt So Ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
 
 
 
 
 
TUL
www.facebook.com/TUL.cz
www.youtube.com/user/TULiberec
T-intra
Český rozhlas sever

Stránky T-UNI vznikly za podpory projektu Copernic, reg. č. CZ.1.07/2.4.00/31.0059, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR.

ESF - Investice do vzdělání