Udržitelnost projektu „Inteligentní multimediální e-learningový portál “ končí. E-learningový multimediální portál ALS je připraven pro celou TUL

Fakulta mechtroniky provozuje  své e-learningové řešení od roku 2011. Systém vznikl v rámci řešení projektu „Inteligentní multimediální e-learningový portál “ reg. č. CZ.1.07/2.2.00/07.0008  na fakultě mechatroniky.

Od anglického názvu projektu „Advanced Learning Space,“ jsme odvodili zkratku ALS, kterou používáme v prezentacích a běžné komunikaci.  Aktuálně ALS postupně využívají i další fakulty, konkrétně textilní, ekonomická a fakulta zdravotnických studií.  ALS se dokonce stalo oficiální platformou pro elektronické vzdělávání v rámci TUL. Organizačně funguje pod univerzitní knihovnou a to od 1.7.2016. Z ostatních, výše nejmenovaných fakult TUL, jednotlivci zkoušejí kurzy na ALS vytvářet i používat. Věříme, že se časem dočkáme podpory vedení ostatních fakult a pak se do autorského týmu kurzů na ALS  přidají další pedagogové celé univerzity.

Systém je nastavený tak, že přístup má každý člen akademické obce TUL. Student vidí kurzy, které má rozvrhu a to po celou dobu studia. Pochopitelně vidí jen ty předměty resp. kurzy, které už byly vytvořené.

Výzva ke studentům - chybí vám kurz pro předmět, který právě studujete? Chcete mít elektronické materiály ke studiu na jednom místě? Vytvořte tlak na nás pedagogy a to přímo nebo prostřednictvím senátu, nebo tlakem veřejných diskusí.

Seznam kurzů, které ALS obsahuje, je dostupný na https://elearning.tul.cz/course/index.php

Pokud  člen akademické obce (student nebo zaměstnanec) chce studovat nějaký kurz na který „nevidí“, stačí požádat autora kurzu nebo administrátora, který po dohodě s autorem, této žádosti vyhov..

Právo vytvořit kurz je spojené s pedagogickou rolí a předměty, které má pedagog registrované ve STAGu. Vytvořit kurz mimo studijní programy je samozřejmě také možné, ale až po požádání u administrátora. Důvodem této mírné komplikace je snaha zabránit chaotickému obsahu, který by se obtížně spravoval a dlouhodobě udržoval.

Klára Císařová