Mezinárodní vzdělávací projekt - udržitelné a efektivní využívání zdrojů

Charakteristiky projektu:
Období: 1. 2. 2016–31. 1. 2019
Název programu: Program spolupráce Česká republika – Svobodný stát Sasko 2014–2020
Poskytovatel: Saská rozvojová banka (SAB)
Číslo projektu: 100246598
Oficiální stránky projektu: http://www.teseus.org/

Hlavním cílem řešeného projektu s názvem "Mezinárodní vzdělávací projekt - udržitelné a efektivní využívání zdrojů" je propojení oborů jednotlivých projektových partnerů za účelem vytvoření podmínek k lepšímu využití regionálních zdrojů.
Na základě výsledků předcházejících projektů se rozvinula intenzivní přeshraniční spolupráce mezi Univerzitou Karlovou v Praze (oblast aplikované geologie), Technickou univerzitou v Liberci (oblast aplikované informatiky), Vysokou školou v Žitavě a Zhořelci (oblast environmentální techniky) a Vysokou školou technickou a hospodářskou v Drážďanech (oblast geotechniky). Spojení personálních kapacit všech partnerů povede k výraznému zlepšení podmínek pro efektivní využívání zdrojů v pohraničí. „Efektivní využívání regionálních zdrojů“ je realizováno dvěma cestami:

1. spojením vědeckých (lidských) a technických zdrojů (přístrojové vybavení) s využitím zkušeností zúčastněných institucí v oblasti vývoje mezioborových postupů a vytváření vzdělávacích nabídek,

2. přípravou předpokladů pro efektivnější využívání zdrojů, především půdy a vody. Půdy, zvětralé horniny a recyklované materiály mohou nalézt využití jako stavební podloží nebo jako stavební materiál. Předmětem tohoto projektu je optimální využití a zlepšování vlastností těchto materiálů.

Cíle projektu jsou realizovány prostřednictvím vzdělávacích aktivit, jimiž jsou: řádné kurzy, otevřené kurzy, intenzivní kurzy, konference, workshopy nebo terénní cvičení. Aktuální informace a výstupy projektu jsou průběžně uveřejňovány na jeho oficiálních internetových stránkách projektu (viz výše).

PODPORA: Tento projekt je podpořen z prostředků Evropské unie prostřednictvím Programu spolupráce Česká republika-Svobodný stát Sasko 2014-2020 -- číslo projektu 100246598 SN-CZ 2014-2020.

Lukáš Zedek