Projekt SHARPEN Erasmus+ KA2 Strategická partnerství

Příležitost pro malé a střední podniky získat přínosné informace a zdokonalit své procesy personálního managementu

 

Team akademických pracovníků z Ekonomické fakulty Technické univerzity v Liberci uspěl s žádostí

o grantovou podporu ve výzvě Národní agentury Evropské unie Erasmus+ Strategická partnerství KA2

a získal nárok na financování mezinárodního projektu SHARPEN z fondů Evropské unie.

Zkratka SHARPEN je složena z prvních písmen hlavních slov celého názvu projektu SMEs Human Resource Attraction, Retention and Performance Enhancement Network, ve volném překladu síť

pro podporu a zvýšení zájmu lidských zdrojů o zaměstnání, jejich stabilizaci a výkonnosti v malých a středních podnicích.

 

V tomto projektu, který vědecky i manažersky vede tým z Technické univerzity z Liberce, jsou zapojeny ještě čtyři zahraniční univerzity a regiony, a to z Německa Západosaská vysoká škola WESTSACHSISCHE HOCHSCHULE ZWICKAU, Univerzita aplikovaných věd Kajaani - KAJAANIN AMMATTIKORKEAKOULU OY, z Finska, britská univerzita - THE UNIVERSITY OF HUDDERSFIELD a Univerzita aplikovaných společenských věd - SOCIALINIU MOKSLU KOLEGIJA, z regionu Klaipeda v Litvě.

Erasmus+ si klade za cíl zvýšit kvalitu a přiměřenost kvalifikace a potřebných pracovních dovedností.

Pro vzdělávací instituce zapojené do projektu SHARPEN bude mít tato aktivita přínos v podobě přístupu

k novým metodám ve vzdělávání a odborném výcviku studentů, tzn. budoucích potenciálních zaměstnanců pro firmy v jejich regionu. Současně účastnící se firmy získají možnosti, znalosti a podporu vybudovat profesionálnější a dokonalejší pracovní prostředí, na základě konkrétních potřeb v oblastech personálního řízení, které samy v rámci projektu společně se studenty a akademickými pracovníky vydefinují.

 

Cílem projektu SHARPEN na straně výukového programu je zvýšit relevanci obsahu studia prostřednictvím interaktivních činností studentů ve spolupráci s malými a středními podniky, kdy během tří fází projektu budou studenti zapojeni přímo v pracovních aktivitách firem a podílet se náplni práce personálního oddělení. Studenti z jednotlivých regionů účastnických států budou sdílet své zkušenosti a poznatky z firem a propojovat je s tvorbou případových studií v mezinárodních týmech v rámci týdenních intenzivních studijních programů. Tyto studijní programy se budou konat postupně v Německu, ve Finsku a v Litvě. Studenti tak budou mít možnost poznat shodné znaky i odlišnosti malých a středních podniků mezi zeměmi i různými hospodářskými odvětvími.

 

Strategické partnerství podniků a vysokých škol umožní studentům nahlédnout pod pokličku a do pracovní náplně personálních manažerů, poznat prostředí skutečných podniků v praxi, odhalit, které znalosti a dovednosti jsou ve skutečném podnikání potřebné a současně si budou moci zdokonalit své jazykové dovednosti. Prostřednictvím této spolupráce a vytvořených partnerství získají i podniky možnost získat informace o současných trendech v oblasti HR, nejnovější poznatky, znalosti a příklady dobré praxe

z podobných podniků. Celý projekt by tak měl mít pozitivní dopad do celého regionu a zlepšit nejen nastavení očekávání na straně zaměstnanců a zaměstnavatelů, ale i jejich spokojenost ze vzájemné spolupráce a tím pozitivně přispět k lepšímu fungování firem a jejich konkurenceschopnosti. Posledním, avšak vůbec ne nedůležitým přínosem by měl být i nárůst atraktivity regionálních zaměstnavatelů

pro potenciální zaměstnance z řad absolventů regionálních vysokých škol, kteří často odcházejí za prací

do velkých měst a regionální firmy pak bojují s nedostatkem kvalitní a kvalifikované pracovní síly.

 

Součástí projektu bude i vytvoření online vzdělávacího modulu, který bude po dokončení projektu přístupný nejen pro studenty a firmy účastné v intenzivní části projektu, ale i pro širokou veřejnost, zejména zájemce z řad personalistů a vedení malých a středních podniků. Získané znalosti, výsledky, příklady dobré praxe a doporučení budou shrnuty a vydány i jako knižní publikace. Online vzdělávací modul stejně jako kniha – příručka o strategickém řízení lidských zdrojů pro malé a střední podniky, budou pro české čtenáře samozřejmě k dispozici v češtině, a stejně tak v národních jazycích ostatních partnerských států projektu. Pro malé a střední podniky bude na závěr projektu v roce 2019 uspořádána konference, která představí hlavní výstupy a poznatky z projektu SHARPEN.

 

Po prvním roce projektu jsou vytvořeny první výstupy z podniků, v kterých působilo na studijně-pracovních projektech celkem 25 studentů, vždy 5 studentů z výše jmenované univerzity či vysoké školy v každé zemi. Tito studenti se dohromady zúčastnili týdenního intenzivního studijního pobytu ve Zwickau, kde spolu s pedagogy navštívili několik regionálních podniků, zpracovali projekty a případové studie.

V současné době se připravuje výzkum, který bude monitorovat situaci řízení lidských zdrojů, hlavní otázky, problémy a výzvy, kterým malé a střední podniky čelí. Na základě tohoto výzkumu budou dále zpracovávána ta témata, která samotné podniky považují za klíčová.

 

Jste malý či střední podnik a máte zájem zapojit se do projektu SHARPEN-účastnit se aktivity či závěrečné konference?

 

Můžete se více dozvědět a přihlásit se k účasti v našem projektu.

 

Kontaktujte:

katerina.marsikova@tul.cz nebo vendula.machackova@tul.cz

 

Budeme se těšit na případnou spolupráci!

 

Další články v rubrice

 

Za obsah textů zde publikovaných nesou odpovědnost jejich autoři, nikoliv redakce T-UNI.

 

 

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

IMG_5907-2.jpg

Významnou pražskou památku už čistí světlo

Oči tisíců turistů se už nemusejí dívat na nevzhledný zelený biofilm vrostlý do zdiva Malostranské mostecké věže Karlova mostu na levém břehu Vltavy. Zdivo prošlo v zasažených místech důkladnou očistou a dál už se bude čistit samo. Díky slunečním...

25. 3. 2024 | Věda a výzkum | 384