Blíží se noc zasvěcená zábavné vědě. Tentokrát prověří smysly

Noc vědců 2021 na TUL_foto Radek Pirkl (19).JPG
Noc vědců přicházejí na Technickou univerzitu v Liberci tradičně prožít malí i velcí návštěvníci. Snímek je z roku 2021, kdy byl tématem čas. Foto: Radek Pirkl, TUL

Vědu vidět, slyšet nebo cítit může každý, kdo 30. září zavítá na Technickou univerzitu v Liberci. TUL se připojí k Noci vědců, tentokrát s tématem Všemi smysly. Program bude znovu nabitý.

„Vědci ze všech fakult a univerzitního ústavu si pro návštěvníky v laboratořích, ateliérech, učebnách a přednáškových místnostech přichystají celou řadu experimentů, zážitkových aktivit, komentovaných ukázek i špičkového vybavení, k němuž se běžný návštěvník univerzity většinou nedostane. Návštěva Noci vědců na Technické univerzitě v Liberci bude stát zato,“ zve Bianca Lamrová z oddělení komunikace a marketingu TUL, která Noc vědců v Liberci koordinuje.

Návštěvníci například zažijí rozšířenou realitu, kdy oči nahrazují ruce. Díky brýlím Hololens uvidí virtuální roboty v akci. Zjistí, jak nás ovlivňují smysly při rozhodování, co koupíme. Poznají, že sklo může i vonět nebo že i stroje umí cítit, vidět, slyšet, a to pomocí jejich senzoriky.

Každoroční datum vědeckopopularizační akce Noci vědců je dané, připadá na poslední zářijové pátky, a to v celé Evropě. Pro návštěvníky je ale překvapením téma. „Jde o českou specialitu, snažíme se každý rok přijít s jiným tématem, abychom dali možnost zapojeným vědcům zamyslet se nad jejich vědeckými disciplínami z různých úhlů pohledu,” vysvětluje za ostravský koordinační tým Petra Halíková, mluvčí VŠB-TUO.

Noc vědců zastřešuje jako národní koordinátor seskupení Ostravské univerzity a VŠB – Technické univerzity Ostrava. Do Noci vědců se dále zapojuje přes 20 univerzit a přes 40 vědeckých institucí, science center hvězdáren a dalších. Koná se na více než 100 místech v celé České republice.

Noc vědců vznikla z podnětu Evropské komise v roce 2005. Akce ukazuje, že věda není nudná, ale naopak je studnicí zajímavostí a fascinujících úkazů.

Adam Pluhař

KORONAVIRUS – OPATŘENÍ A NAŘÍZENÍ

Vedení školy aktualizuje opatření a nařízení v souvislosti s pandemií koronaviru. AKTUÁLNÍ INFORMACE

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce