Educa Kids na TUL vtáhne děti do světa hravé vědy

63dc7ed1010d3c3b8269faf0ba7491d4.jpg
Hravá věda přivítá děti a rodiče v univerzitním kampusu 11. října od 15 hodin. Grafika: Educa Kids

Zahrát si na badatele a zábavně vplout do světa vědy mohou děti, které v pondělí 11. října odpoledne dorazí na univerzitní Educa Kids. Interaktivně vzdělávací akce pro celé rodiny přinese řadu pokusů, her, kvízů, soutěží a také odměn. Chybět nebude ani podivuhodné auto nebo studentský monopost.

Odpoledne plné hravé vědy je poprvé součástí libereckého veletrhu Educa Week a začíná v 15 hodin.

„Kapacita univerzitní akce není omezena. Věříme, že děti dají výjimečně přednost otevřenému zábavnému edukativnímu odpoledni na Technické univerzitě v Liberci před zaběhnutými kroužky, a že dorazí stovky dětí. Program jistě zaujme i rodiče nebo prarodiče,“ říká Roman Kladivo ze společnosti SFM Liberec, jež pořádá veletrh Educa Week.

Pro děti a jejich rodiče bude na deseti stanovištích Univerzitního náměstí, předsálí auly nebo budov C a E3 připraven tříhodinový program. Návštěvníci budou plnit úkoly a sbírat razítka do speciální karty. Pokud razítek získají alespoň šest, čeká je malý dárek.

Robotické hračky i staré písmo

Program Educa Kids na TUL pro děti a jejich rodiče připravili vědci několika univerzitních kateder. Přiblíží vědeckou práci a náplň univerzitní výuky, děti si přitom budou celou dobu hrát. Ponoří se například do práce historiků a vyzkouší si psaní starým písmem, se speciálními pedagogy poznají psací stroj pro nevidomé, s češtináři si zahrají na slovníkáře, s matematiky naprogramují a rozpohybují robotickou hračku.

Na stanovišti aplikované matematiky bude hned několik typů programovatelných hraček. „Blue-Boti nebo Ozoboti napomáhají dětem rozvíjet logické myšlení nebo prostorovou představivost a plánování. Přitom si vlastně děti stále hrají, i když se učí,“ zve k návštěvě stanoviště Katedry aplikované matematiky Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické TUL Jan Berki.

U zastavení fakulty textilní zase návštěvníci poznají, jak vypadají speciální technologií utkané cévní náhrady nebo kabely k chladičům aut. Jejich výrobu si budou moci sami vyzkoušet. „Pro výrobu tubulárních struktur máme ruční stavy, na nichž mohou bezpečně pracovat i děti. A máme pro děti připravené i poznávací soutěže o ceny,“ slibuje Brigita Kolčavová Sirková z Katedry technologie a struktur Fakulty textilní TUL.

Během dne sveze děti rarita, kterou vlastní jen Technická univerzita v Liberci – auto s oboustranným řízením, jaké na silnicích nepotkáte. Návštěvníci si také budou moci zblízka prohlédnout špičkově vybavenou sanitku fakulty zdravotnických studií nebo studentskou formuli fakulty strojní, jejíž tým konstruktérů se s monopostem účastní mezinárodních závodů.

Poradíme, jak se chránit před nástrahami internetu

Program Educa Kids pokračuje v univerzitním kampusu i v úterý 12. října přednáškou Bezpečnost na internetu pro děti i rodiče. Pořádá ji Technická univerzita v Liberci ve spolupráci s organizací Czechitas. V aule budovy G se zájemci dozví, jaké zásady dodržovat pro bezpečné brouzdání po internetu nebo jak se účinně bránit hrozbám jako je blackmailing či sexting. „Během dvou hodin provedeme zájemce o kyberbezpečnost úskalími užívání internetu. Nejen dětem na něm hrozí nejrůznější nebezpečí, kterému jdou svým neuvědomělým chováním často naproti,“ říká k chystané přednášce spoluorganizátorka univerzitní akce Marta Urbanová.

Adam Pluhař

Vedení školy aktualizuje opatření a nařízení v souvislosti s pandemií koronaviru. AKTUÁLNÍ INFORMACE