Fakulta mechatroniky a společnost ABB stvrdily partnerství. Spolupráce získá nový rozměr

IMG_6530-2.jpg
Vítězslav Lukáš (vlevo), generální ředitel a ředitel Robotiky a automatizace ABB - Česká republika a Zdeněk Plíva, děkan Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií TUL. Foto: Adam Pluhař, TUL

Lídr digitalizace průmyslu, společnost ABB, uzavřel s fakultou mechatroniky TUL smlouvu o partnerství. Dosavadní vzájemná spolupráce získá nový rozměr. Firma může studenty obohatit o know-how od robotizovaných pracovišť až po oblast chytrých domácností. Umožní také spolupráci při zpracování diplomových prací. ABB zase věří, že získá kvalitně připravené absolventy.

„Přístup k technologiím, které ABB vyvíjí a poskytuje průmyslovým zákazníkům, bude pro fakultu mechatroniky znamenat zlepšení výuky. Ještě víc se přiblížíme praxi a naši absolventi budou lépe připraveni,“ věří děkan Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií TUL (FM) Zdeněk Plíva.

ABB může díky své rozsáhlé základně a špičkových robotických aplikací studenty FM obohatit o zkušenosti z praktického zavádění robotiky a technologií do výroby. „Jsou to právě technologie, jež mnohdy robotickému pracovišti dominují. Víme toho hodně o pokročilém programování, jak nastavit proces od svařování až po lakování robotem a mnoho dalšího. Studentům jsme dále schopni rozšířit obzory v oblasti návrhu bezpečnosti robotizovaných pracovišť, kde máme v týmu skutečné experty,“ nastínil jednu z oblastí spolupráce generální ředitel ABB Česká republika Vítězslav Lukáš. Ve firmě zároveň působí na pozici ředitele robotiky a automatizace.

ABB se bude také věnovat studentům, kteří by chtěli zpracovávat diplomové práce nebo se během svých studií věnovat průmyslové robotice či chytrým domácnostem.

„Velmi daleko jsme se dostali na poli chytrých domácností, kde dále podpoříme budování znalostí v těchto systémech. U obou oblastí jsme připraveni sdílet naše know-how, vést diplomové práce, zajistit přednášky a podobně,“ vyjmenoval ředitel Lukáš další možnost vzájemné kooperace s FM.

Spolupráce už běží dlouho

Počátky spolupráce TUL a ABB započala téměř před patnácti lety. Za tu dobu se ale podle Vítězslava Lukáše výrazně změnil obsah. Stále častější je setkávání lidí s technologiemi v off-line světě pomocí 3D simulací a "virtual commissioningu" neboli vytváření návrhů virtuálních modelů, které simulují chování vyvíjených robotických zařízení.

 „ABB nás dlouhodobě podporuje, poskytuje nám software a RobotStudio. Díky němu měli například studenti v době covidové uzávěry možnost programovat roboty pomocí offline metod a svoje programy testovat na virtuálním robotickém kontroléru. Studenti si tak dokáží odsimulovat například čas cyklu a zjistit případné singularity v zamýšlené trajektorii,“ řekl Josef Černohorský, vedoucí Ústavu mechatroniky a technické informatiky FM.

Společnost ABB je také největším dodavatelem řešení pro automatizaci strojů a výrobních závodů. Její programovatelné logické automaty pro řízení strojů nebo výrobních linek továren FM používá.

U společnosti pracuje celá řada absolventů FM, a to i na vysoce prestižních pozicích. Firma stojí i o další absolventy. „Považujeme to za přirozený důsledek oboustranně přínosné spolupráce,“ doplnil ředitel Vítězslav Lukáš.

Adam Pluhař

KORONAVIRUS – OPATŘENÍ A NAŘÍZENÍ

Vedení školy aktualizuje opatření a nařízení v souvislosti s pandemií koronaviru. AKTUÁLNÍ INFORMACE

Další články v rubrice

Nový hořák topí a přitom šetří peníze

V době, kdy se plynová nouze skloňuje ve všech pádech, přichází Technická univerzita v Liberci s patentem na nový typ hořáku pro tmavé trubkové infrazářiče, které se používají na vytápění průmyslových hal. Jeho přednost tkví v tom, že dokáže...

26. 9. 2022 | Věda a výzkum | 2

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce