
Fakulta strojní TUL navázala spolupráci s University of Waterloo. Tato vysoká škola v Kanadě se řadí mezi špičkové světové univerzity. V plánu jsou společné výzkumné projekty a publikace, ale například i semináře editora vysoce ceněného časopisu zaměřené na rady při psaní výzkumných článků.
Zahraniční spolupráce s univerzitami v Kanadě patří mezi strategické cíle Fakulty strojní TUL (FS). Zakládá se na dlouholeté vazbě TUL a Conestoga Polytechnic, jejímž děkanem a současně velkým podporovatelem byl absolvent FS Tony Martínek. „V návaznosti na studentské výměny a rozvojové projekty v minulých letech je snahou Fakulty strojní rozvíjet spolupráci se vzdělávacími institucemi v Kanadě také v oblasti výzkumu. Rozvoj spolupráce s University of Waterloo jsme iniciovali za pomoci Generálního konzulátu ČR v Torontu, pod vedením paní Evy Libs Bartoňové. Tato univerzita je neprestižnější univerzitou v Kanadě a patří mezi špičkové univerzity světa se širokou škálou zaměření v oblasti strojírenství a techniky,“ uvedl děkan FS Jaromír Moravec.
Vedení University of Waterloo (UW) zaujala vysoká úroveň výzkumu nanotechnologií na TUL, což umožnilo další jednání o spolupráci.
Fakulta strojní plánuje úzkou spolupráci s Waterloo Institut for Nanotechnology (WIN), jejímž ředitelem je Sushanta Mitra. Ten také TUL zahrnul do svého nabitého programu, během něhož navštívil čtyři české univerzity. V Liberci se setkal s vedením TUL, klíčovými osobami výzkumných úkolů z oblasti nanomateriálů a nanotechnologií a prohlédl si laboratoře a vedl přednášku. „Jsem moc rád, že na úvodní jednání přijali pozvání také zástupci společnosti Elmarco a Lipo.Ink. Podpořilo to vazbu TUL na průmysl, která je v případě univerzit v Kanadě velice silná a žádaná,“ uvedl proděkan FS pro vnější a zahraniční vztahy Jan Valtera.
Profesor Mitra pak v přednášce nazvané "Waterloo Institute for Nanotechnology: Solving Globa Challanges" představil výzkumné oblasti WIN. „Specifikem naší univerzity jsou autorská i vlastnická práva řešitelů na výsledky výzkumu, což vytváří unikátní ekosystém motivující vědce k výzkumné práci a aplikaci výsledků. Jednoduše řečeno, cokoliv s kolegy vyvineme v naší laboratoři, zůstává v našem vlastnictví,“ pronesl mimo jiné profesor Mitra. Více informací k tomuto tématu.
Během návštěvy laboratoří se profesor Mitra seznámil s vybranými výzkumnými aktivitami TUL a diskutoval o možných tématech pro společné výzkumné projekty. Jedním z témat je výzkum nového materiálu pro kompozitní přízi s obsahem nanovláken. Téma přijede dále zkoumat a rozvíjet doktorand z WIN. V prosinci tohoto roku navíc TUL navštíví i jeho vedoucí Michael Tam. Profesor Tam v rámci této návštěvy přednese několik seminářů na odborná témata z oblasti nanomateriálů. Předpokladem dále je, že coby editor prestižního časopisu ACS Sustainable Chemistry & Engineering povede pro zájemce z řad akademiků a zejména doktorandů seminář zaměřený na rady při psaní výzkumných článků ve vysoce hodnocených časopisech.
„Spolupráci chceme dál rozvíjet a v příštím roce bychom rádi uskutečnili výzkumně-internacionalizační pobyt na University of Waterloo. Při této příležitosti také plánujeme představit výzkumné záměry dalších směrů TUL univerzitám a výzkumným institucím v Kanadě,“ upřesnil proděkan Valtera.
Adam Pluhař
KORONAVIRUS – OPATŘENÍ A NAŘÍZENÍ
Vedení školy aktualizuje opatření a nařízení v souvislosti s pandemií koronaviru. AKTUÁLNÍ INFORMACE
Další články v rubrice

Padesát dva metrů pod ledem na jeden nádech. Náš absolvent stanovil světový rekord
Otužilec a freediver David Vencl, absolvent Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické TUL (FP) posunul hranice lidských možností a v úterý po poledni stanovil světový rekord v hloubkovém ponoru. Na jeden nádech, bez neoprenu a jen s ploutvemi...

Vyjma kosmonautiky, medicíny a práva můžete u nás studovat skoro všechno. Času pro přihlášku ke studiu na TUL už moc nezbývá
Nejbližší termín, dokdy je možné poslat přihlášku k bakalářskému studiu na Technické univerzitě v Liberci, je 31. března – platí pro fakultu strojní, fakultu mechatroniky, informatiky a mezioborových studií a pro fakultu textilní. Ve hře jsou ale...

V Japonsku na něj dolehl stres, tak vymyslel jedinečný sklářský postup
Aby se v Japonsku vyrovnal se stresem z jiné kultury, vyzkoušel sklářský výtvarník Václav Řezáč to, čemu se jiní vyhýbali. Nezvyklý pokus o kombinaci dvou zcela odlišných technik vyšel a proslavil jej. Řezáčovy japonské inspirace nyní mohou...