Jediná stavitelka mrakodrapů původem z ČR a FUA TUL Eva Le Peutrec exkluzivně pro Reflex

wsfefd.jpg
Zdroj: reflex.cz

Eva Le Peutrec staví mrakodrapy a celá města v Číně. Žádný jiný Čech ani Češka nemá ve svém portfoliu tolik výškových budov nad 300 metrů jako ona. S architekturou a plněním svého životního snu začínala na Fakultě umění a architektury TUL, ke které se stále srdečně hlásí. Třeba v dnes zveřejněném rozhovoru pro Reflex. Reflex připomíná, že Eva Le Peutrec bude právě dnes hostem diskuzního fóra Meltingpot na festivalu Colours of Ostrava.

"Kamarád z dětství odešel studovat do Liberce na fakultu archi­tektury. To mě motivovalo, už na střední jsem odebírala časopis Architekt, hodně četla a jezdila do Liberce na přednášky pro veřejnost. Když mě přijali, splnila jsem si sen.

Profesoři, kteří mě na fakultě umění a architektury na Technické univerzitě v Liberci učili, mě zásadně ovlivnili. Při nástupu do školy jsem totiž pořád nevěděla, co architektura znamená. Měla jsem sice všechny procesy načtené, ale nerozuměla jim. Naučili mě toho spoustu o umění, architektuře urbanismu, betonu i ocelových konstrukcích a při tom říkali: ,Ukažte nám, jak jste kreativní vy!ʻ V roce 1998, kdy jsem tam začala studovat, to byla malá, otevřená, velice dynamická škola, v městě pro mě tajuplném.

Fakulta v nejkrásnější části města, honosná hlavní třída s muzeem a starobylými městskými lázněmi, kde jezdí tramvaje, stojí obrovské vily, pozůstatky po německém obyvatelstvu… Cítíte historii, až vás mrazí."

 

Říká Eva Le Peutrec o své alma mater FUA TUL. Je radost číst takové vyznání od lidí, kteří jsou naprostými špičkami ve svém oboru.

Celý rozhovor, ve kterém s touto rodačkou z Nové Paky projdete půlku světa, čtěte v tištěném Reflexu nebo na www.reflex.cz. Autorka rozhovoru je Veronika Bednářová.

-red-

 

 

Další články v rubrice

03-ICPM-14_MASTER-4.jpg

Zemřel Jaroslav Perný, neúnavný didaktik matematiky

Ve věku 76 let zemřel po těžké nemoci bývalý dlouholetý pracovník Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické TUL docent Jaroslav Perný. Poslední rozloučení s docentem Perným proběhne v pátek 17. března 2023 ve 14 hodin ve velké obřadní síni...

12. 3. 2023 | Lidé | 244

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce