Ještědy f Kleci získali autoři projektů Lesní kolumbária a Světlina

Vítězové 27. ročníku soutěže Ještěd f Kleci Václav Podestát a Anna Machátová. Foto: David Nguyen
Vítězové 27. ročníku soutěže Ještěd f Kleci Václav Podestát a Anna Machátová. Foto: David Nguyen

Světlina od Václava Podestáta a Lesní kolumbária Anny Machátové jsou nejlepší studentské projekty zimního semestru oceněné v rámci soutěže Ještěd f Kleci. Jedná se o tradiční soutěž na Fakultě umění a architektury TUL, kterou pořádají její studenti. Letos posedmadvacáté a poprvé od propuknutí koronakrize naživo.

Každý semestr má pětičlenná porota za úkol vybrat z programů Architektura a urbanismus a Výtvarné umění – Tvorba ve veřejném prostoru jeden nejlepší projekt a čtyři nominované práce. Tentokrát v ateliéru Karla Hubáčka studentská díla posuzovali: umělec EPOS 257, architektka Petra Kunarová, urbanistka Rozálie Kašparová, teoretik umění Michal Koleček a teoretik architektury Richard Biegel.

V kategorii Architektura a urbanismus porotu nejvíc zaujal projekt Anny Machátové Lesní kolumbária v lotyšské Rize. „Mojí hlavní myšlenkou bylo neopírat se o jasně dané strukturální formy. Práce byla čistě intuitivní, vycházela z náhody, s mírně řízenou reakcí ve vztahu k typologii, použitým materiálům a tradicím hřbitova,“ popisuje svoji práci Anna Machátová.

V rámci sekce Výtvarné umění zvítězila instalace Světlina. Autor Václav Podestát pracuje u tohoto díla s pojmy Heideggerovy filosofie. Snaží se napnout pozornost k přehlíženým kvalitám zadní části ateliérového prostoru. „Tuto část místnosti používáme převážně jako skladiště a zakrýváme ji přenosnými stěnami. Shromažďujeme zde materiál, nevyužitý nábytek, pozůstatky starých, mnohdy neznámých, prací a odsouváme do ní věci, u kterých takříkajíc nevíme, co s nimi. Důsledkem je ztráta místa s nejširším výhledem a největší intenzitou přirozeného světla,“ přibližuje v anotaci Václav Podestát svoji instalaci.

 

Za sekci architektura porota ještě nominovala Michaelu Maštrlovou s projektem Iceland Greenhouse restaurant a Matěje Tobiáše s Body zlomu. V umělecké kategorii byli nominováni Filip Čapek s projektem Mléko/asfalt a Vítězslav Plavec s Nadbarevnou krajinou. Nominovaná díla si můžete prohlédnout na tomto odkaze.

Ještěd f Kleci propojuje školu a město

Ocenění nejlepších prací je vyvrcholením celého týdne plného přednášek, koncertů a workshopů. Akci přenášejí do centra Liberce a Ještěd f Kleci tak získává mimoškolní přesah.

Ještě před samotným zahájením 27. ročníku se v úterý 9. února konala v knihkupectví a antikvariátu Fryč přednáška Životní cyklus budov: Debata s architektem a památkářem. Přednášeli Jakub Adamec ze studia ANUUK a Jaroslav Zeman z Národního památkového ústavu Liberec, autor knihy Liberec – urbanismus, architektura, industriál, pomníky, objekty, památky.

Oficiální zahájení se vrátilo k tradici koncertu v klubu Vokno.

V rámci workshopu Vyrob si sáň & sjeď na ní kopec studenti vyrobili mnoho pojízdných i méně pojízdných sáněk, na kterých sjeli sjezdovku na Ještědu. „Největší radost máme z toho, že se poprvé od počátku koronakrize soutěž vrátila z online prostředí do reálu našeho ateliéru a mohli jsme se všichni osobně potkat,“ zhodnotila za studentské organizátory uplynulý 27. ročník Anna Böhmová.

Adam Pluhař

KORONAVIRUS – OPATŘENÍ A NAŘÍZENÍ

Vedení školy aktualizuje opatření a nařízení v souvislosti s pandemií koronaviru. AKTUÁLNÍ INFORMACE

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce