Používáme cookies. Z důvodu zkvalitňování potřebujeme vědět, o které články mají návštěvníci zájem.

Na plný plyn i opatrně. Budoucí záchranáři se učili ovládat sanitky

P0006610-3.jpg
Poprvé za volantem sanitky seděla i Kateřina Kňourková a se záludností tratě se prala velmi dobře. »Umím si představit, že bych jednou sanitku i řídila« Foto: Adam Pluhař, TUL

Privilegium držet volant, když sanitka krizově brzdí nebo se proplétá úzkou uličkou okusilo na šest desítek studentů Fakulty zdravotnických studií TUL. Speciální kurz připravený ve spolupráci se zdravotnickou záchrannou službou učil studenty nahlížet na výjezd k pacientovi očima řidičů a odhaloval adeptům záchranářství šoférské finesy profesionálů.

Kurz řidičských dovedností byl určen pro studenty 3. ročníku studijního programu zdravotnické záchranářství. „Studenti mají těsně před státnicemi, za měsíc a půl už budou hotoví záchranáři. Budou se moci ucházet o práci u záchranné služby. I když z většiny těchto mladých lidí třeba nebudou přímo řidiči, jde nám o to, aby si zkusili, co jízda se sanitkou obnáší. Tato vozidla se chovají trochu jinak než osobní auta. Průjezd úzkou ulicí je v objemné sanitce jiný, je také třeba uzpůsobit brždění hmotnosti auta. Důležité také je, aby si studenti uvědomili, jak je pro záchranáře a pacienta vzadu důležitá plynulost jízdy,“ upozornil lektor Fakulty zdravotnických studií TUL (FZS) a záchranář Tomáš Buchtela, jenž je koordinátorem kurzu.

Před usednutím za volant čekala studenty teorie. Z dopravních předpisů i právních ustanovení, jimiž se řidiči sanitek musí řídit. Studenti také probírali důležitou psychologii řidičů záchranky založenou na předvídání krizových situací, k nimž na silnici při záchraně životů dochází. Zhlédli i několik videí z kabiny zasahující sanitky.

„V sanitce se musíte dobře rozhodnout, jakou rychlost jízdy zvolit. Abyste byli na místě včas, ale zároveň bezpečně. Nebývá to vždy jednoduché. Záleží na spoustě okolností – na počasí, na tom, jak se cítíte, jaké máte auto, zda je léto nebo zima,“ zněla jedna z rad zkušených instruktorů Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje (ZZS LK).

 

 

Praktická část probíhala sice na uzavřeném polygonu autoškoly, všichni účastníci kurzu ale museli mít řidičské oprávnění. Je to i jedna z podmínek absolvování studijního programu zdravotnický záchranář.

Studenti si během jízd vyzkoušeli všechny sanitky, s nimiž se mohou při práci u záchranky v Libereckém kraji setkat. Jak bílý Volkswagenem T5 se skříňovou nástavbou, jenž je v majetku FZS TUL a slouží k výuce modelových situací při záchraně pacienta, tak dvě vozidla zapůjčená ZZS LK. Žlutý Volkswagen T5 a Mercedes-Benz Sprinter ve stejné barvě. Jedna sanitka měla na cvičišti  automatickou převodovku, ve dvou vozidlech museli řidiči ručně řadit.

Pokrčit nohu a zápěstí na volant

„Když je spojka na doraz, musíte mít lehce pokrčenou nohu. V ten okamžik máte i sílu pro případný brzdný moment, pokud byste museli prudce šlápnout na brzdu. Vaše ruce by se také měly opřít o volant zápěstím kvůli prudkému krizovému manévru bez přehmatu. S přehmatem vám bude chybět půl vteřina a za tu ujedete třeba 14 metrů. V sanitce je seřízení sedačky a zrcátek ještě důležitější než v osobním autě,“ upozorňoval například instruktor ZZS LK přihlížející studenty.

Pak už si studenti na polygonu zkoušeli simulovaný průjezd úzkou sídlištní uličkou, couvání nebo krizové brždění. „Bylo to poprvé, co jsem řídil dodávku. Nejtěžší asi bylo při couvání odhadnout, jak daleko ode mě kužel vlastně je. V zrcátkách to vypadalo, že je v půlce auta, ale ve skutečnosti jsem byl skoro na konci,“ popisoval obtížné couvání Petr Velík.

„Dívala jsme se do zrcátek a úplně jsem zapomněla na couvací kameru. Chtělo by to delší dobu, aby člověk dostal řízení úplně do ruky,“ přiblížila zase svoji zkušenost spolužačka Kateřina Kňourková. „Umím si představit, že bych jednou profesionálně řídila sanitku. Vím, že to záchrance velmi pomůže. Zkušených řidičů je málo,“ přidala Kateřina.

Studenti v roli převážených pacientů

Studenti si také během kurzu vyzkoušeli rozdílné fixace dospělého i dětského pacienta do nosítek, učili se jejich obsluhu a umístění do sanitních vozů. A na sobě si vyzkoušeli, jak se pacient a záchranář cítí během jízdy v ambulantním prostoru sanitky. „Klademe důraz na šetrný transport. Pacient leží proti směru jízdy, je často v kritickém stavu, má nejrůznější onemocnění nebo poranění, může se mu dělat špatně. Jde o to, aby vzadu netrpěl. Jízda se musí uzpůsobit jeho stavu,“ doplnil Tomáš Buchtela.

Všech 58 studentů dostalo po absolvování kurzu certifikát. Vyjma mladíka, který už během studia pracuje na ZZS LK jako profesionální řidič a sám by mohl své spolužáky školit.

Pokud se budou chtít studenti ucházet o pozici zdravotnického záchranáře, musí rok pracovat v nemocnici na anesteziologicko-resuscitačním oddělení či na jednotkách intenzivní péče. Nebo mohou nastoupit právě jako řidiči u rychlé záchranné služby. Než samostatně odřídí ostrý výjezd k pacientovi, sledují několik týdnů jako spolujezdci počínání zkušených řidičů.

„Zdravotnická záchranná služba Libereckého kraje velmi úzce spolupracuje s Technickou univerzitou v Liberci v oblasti přípravy budoucích záchranářů. Jsme rádi, že je na liberecké univerzitě tento obor a že se můžeme podílet na přípravě nových kolegů,“ zhodnotil mluvčí ZZS LK Michael Georgiev.

Adam Pluhař

KORONAVIRUS – OPATŘENÍ A NAŘÍZENÍ

Vedení školy aktualizuje opatření a nařízení v souvislosti s pandemií koronaviru. AKTUÁLNÍ INFORMACE

Další články v rubrice

IMG_9160-2.jpg

TULfest i škodovácká roadshow jsou zpět. A v plné síle

Po loňské vynucené pauze patřilo Univerzitní náměstí opět studentům. V pondělí bylo plné zábavy, stánků s dobrotami, ale i podněty a příležitostmi. K zastavení lákaly Škoda Day Roadshow a TULfest. Obě tradiční akce spojily netradičně síly.

5. 10. 2021 | Události | 437

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce