STILL HUMAN? Díla světových šperkařů v Galerii N reflektují uprchlictví i ničenou planetu

IMG_0172-3.jpg
Galerie N vystavuje i brože absolventky katedry designu Marty Havlíčkové, jež upozorňují na úbytek včel. Foto: Jana Válková Střílková, TUL

Univerzitní Galerie N představuje díla čtyř desítek autorů z celého světa, kteří postoupili do užšího výběru mezinárodní soutěže šperků na festivalu Silver. Mezi nejlepší šperkaře se probojovala i absolventka Katedry designu Fakulty textilní TUL (KDE) Marta Havlíčková.

Soutěž pořádá od roku 1979 Galerie umění v polské Legnici. Z Jablonce se výstava přesune do dalších evropských měst. „Mám radost z toho, že i letos máme v užším výběru výstavy naši absolventku. Je to důkaz toho, že se naši absolventi v mezinárodní konkurenci neztratí. Za vidění stojí všechny šperky, zachycují velmi zajímavé myšlenky. I proto bychom byli rádi, kdyby se nám podařilo výstavu prodloužit,“ řekla Jana Válková Střílková, šperkařka z KDE a programová kurátorka Galerie N.

Z 357 prací přihlášených 186 umělci z 35 zemí světa vybrala porota 44 umělce. Letos šperkaři tvořili na téma STILL HUMAN? Šperky postihují paletu světabolů od sociální sféry, kdy si všímají uprchlictví nebo žen, které záhy po porodu nastupují do práce, přes ničené životní prostředí až po epidemii koronaviru.

Koncept broží v podobě prázdných včelích pláství absolventky KDE Marty Havlíčkové „Včely nemají rády řepku olejku a nenávidí 5G!“ řeší celosvětový dramatický úbytek hmyzu na planetě. „Inspirovaly mě otrávené včelí kolonie po pastvě na řepkových polích postříkaných pesticidy. Stejně tak i světelný a elektromagnetický smog z 5G satelitů a jeho, pro nás dosud neznámé, dlouhodobé vlivy na vše živé na planetě,“ vysvětlila svůj koncept Marta Havlíčková.

Na vytvoření kolekce čtyř broží pro soutěž STILL HUMAN? použila papírovou hmotu pláství, černou barvu, černé a bílé perly, stříbro, plátkové zlato a nerezovou ocel.

Pusté plástve jako vylámané zuby

„Prázdná plástev symbolizuje zkázu včelstev a celkově i života na zemi. Pusté buňky plástve představují vylámané zuby, které si nadužíváním chemických látek v zemědělství a dlouhodobému vlivu 5G záření na vše živé vytloukáme jako lidstvo sami. Zároveň představuje i temnotu nebe, na kterém ubývá viditelnost hvězd kvůli světelnému smogu z 5G satelitů. Stále tam ještě vidíme naději v podobě několika perel / zlatých hvězd, které nám připomínají možnost návratu ke skromnějšímu životu a přírodě,“ uvedla Marta Havlíčková.

Tématům životního prostředí, ať již to je jaderná havárie v Černobylu, ubývající biodiverzita na planetě, kůrovcová kalamita nebo potřeba ochrany vodních zdrojů, se umělkyně věnuje především ve svém autorském skle.

Marta Havlíčková vede na Střední uměleckoprůmyslové škole sklářské v Železném Brodě ateliér broušení a tavené plastiky. Zároveň jako grafik externě spolupracuje s Muzeem Českého Ráje v Turnově a s pivovarem Čestmír, pro který ve volném čase navrhuje etikety.

Festival stříbra v Legnici považuje absolventka TUL za svátek tvůrčího ducha. „S tímto festivalem mě seznámila docentka Ludmila Šikolová během mého studia na TUL. Pro legnickou soutěž jsem se snažila tvořit téměř každý rok. Témata soutěže jsou pro mne vždy výzvou k autorské výpovědi a festival a jeho doplňující výstavy mi umožňují shlédnout aktuální šperkařskou tvorbu lidí z celého světa a to nedaleko od mého domova,“ řekla Marta Havlíčková.

Výstava STILL HUMAN? je k vidění v Galerii N, Jablonec nad Nisou, Jehlářská 14/520 do pátku 3. prosince. Je možné, že se galerii podaří výstavu autorských šperků o několik dní prodloužit. Sledujte její facebookové stránky.

Adam Pluhař

KORONAVIRUS – OPATŘENÍ A NAŘÍZENÍ

Vedení školy aktualizuje opatření a nařízení v souvislosti s pandemií koronaviru. AKTUÁLNÍ INFORMACE

Další články v rubrice

IMG_9022-2.jpg

Lidé díky TUL ochutnávali Indii všemi smysly

Voňavé kulinářské speciality, ale i exotický tanec nebo malování henou. To vše představili indičtí studenti a zaměstnanci Technické univerzity v Liberci návštěvníkům letního festivalu cizinců a národnostních menšin Liberec – jedno město pro všechny.

1. 9. 2022 | Kultura | 272

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce