Trávicí systém záhonu, hry s textilními tvary nebo háčkovaná čedičová vlákna v Galerii N

Oděv jako objekt studentů prvního ročníku Katedry designu Fakulty textilní TUL se zaměřením na Návrhářství textilu a oděvu během módní přehlídky v Galerii N. Foto: Adam Pluhař, TUL
Oděv jako objekt studentů prvního ročníku Katedry designu Fakulty textilní TUL se zaměřením na Návrhářství textilu a oděvu během módní přehlídky v Galerii N. Foto: Adam Pluhař, TUL

Anatomii tvarů i košile, jejichž látku si před ušitím sami utkali, předvedli studenti Katedry designu Fakulty textilní Technické univerzity v Liberci (FT) na módní přehlídce v Galerii N. Modely připravené v rámci studijního programu Návrhářství textilu a oděvu otevřely výstavu semestrálních prací.

V jablonecké Galerii N je nyní k vidění celá řada designových experimentů i hravých šperků a objektů. V galerijních prostorách se představují díla vzniklá v rámci bakalářského studijního programu Návrhářství se zaměřením na Návrhářství skla a šperku a navazujícího magisterského studijního programu Design – textil, oděv, sklo, šperk. V univerzitní galerii budou studentské výtvory k vidění až do pátku 10. června.

Studenti prvního ročníku v zaměření Návrhářství textilu a oděvu, jejichž výtvory byly na přehlídce k vidění, zpracovávali téma „Pohyb – klid“ anatomie tvarů. Druhý ročník pracoval na téma „Šelmy“ nebezpečné a půvabné. „První ročník pracoval pouze s bílou tkaninou. Oděv tvořili jako objekt, pracovali s objemem a formou,“ nastínila podstatu studentských prací Zuzana Veselá, oděvní návrhářka z Katedry designu FT.

Studenti druhého ročníku si dokonce pro své módní kreace navrhovali a vyráběli autorské tkaniny. Spolupracovali při tom s Katedrou textilních technologií FT, na výrobě se rovněž podílela společnost Mileta.

Na výstavě v univerzitní galerii jsou k vidění také práce na zadaná témata studentů prvních až třetích ročníků se zaměřením Návrhářství skla a šperku. A rovněž díla studentů nového magisterského studijního programu Design – textil, oděv, sklo, šperk. Studenti své semestrální práce tvořili na volná témata.

K vidění je třeba vyvýšený záhon, jenž vychází z propojení užitného textilního uměleckého objektu, principů zahradního umění a koncepce francouzských zahrad u šlechtických sídel. Objekt v sobě nese i ekologické poslání. Nejdůležitějším materiálem využitým při sestavování vyvýšeného záhonu jsou totiž geotextilie, jež nepředstavují zátěž pro ekosystém zahrady a "stráví" je okolní prostředí. A právě trávení má spojitost s tvarem objektu. Autor se inspiroval trávicím traktem lidského těla.

V rámci volného ateléru jsou k vidění například i skleněné pleteniny. Textilie vznikly ze svazků skleněných a čedičových vláken, jež jsou zpracovány ručním pletením a háčkováním. Textilní útvary se pak experimentálně při teplotních zkouškách měnily ve skleněné objekty. Čedičová vlákna při vysokých teplotách měnily barvu i vlastnosti.

Všechny semestrální práce vznikaly pod výtvarným vedením pedagogů Katedry designu FT Svatoslava Krotkého, Ludmily Šikolové, Jany Válkové Střílkové, Václava Řezáče, Martina Hlubučka, Zuzany Veselé, Miroslavy Focke, Ondřeje Ludína  a za podpory všech členů Katedry designu.

Univerzitní Galerie N sídlí v Jehlářské ulici 14/520 v Jablonci nad Nisou.

Adam Pluhař

KORONAVIRUS – OPATŘENÍ A NAŘÍZENÍ

Vedení školy aktualizuje opatření a nařízení v souvislosti s pandemií koronaviru. AKTUÁLNÍ INFORMACE

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce