Používáme cookies. Z důvodu zkvalitňování potřebujeme vědět, o které články mají návštěvníci zájem.

Týden s textilem a vzorováním textilií. Od návrhů a teorie po finální výrobek

DSC_0267.jpg
Letní škola vzorování. Brigita Kolčavová Sirková při online výkladu pro účastníky z pěti zemí.

Letní škola vzorování textilií je pro účastníky možnost, jak si prohloubit znalosti v oblasti textilu. Hlásí se na ni designéři, manažeři, studenti i lidé z praxe. Katedra technologií a struktur Fakulty textilní TUL ji letos pořádá již počtvrté a opět s mezinárodní účastí.

„Studuji management textilu a jako budoucí manažerka bych chtěla o textilu vědět více. I když asi nebudu sama textilní vzory vyrábět, určitě mi to pomůže lépe se v branži orientovat,“ říká Philomena Mayer, studentka 4. ročníku na německé Hochschule Niederrhein, jedna z účastnic letošní letní školy vzorování.

Ivana Padavić má podobnou motivaci: „Ve svém studiu se soustředím hodně na design textilu, ale ráda bych si prohloubila i znalosti z technologie a výroby,“ říká studentka fakulty textilní v Záhřebu.  

Po celý tento týden mají Philomena, Ivana a také účastníci z Maďarska, Polska i čeští studenti možnost probrat s odborníky z katedry technologií a struktur problematiku materiálů, konstrukcí a navrhování struktur tkaniny a pleteniny.

„Seznamujeme je jak s obecnými průmyslovými postupy výroby v technologii tkaní a pletení, tak i s definicí základních parametrů strojů potřebných pro návrh konstrukce textilií,“ říká vedoucí katedry Brigita Kolčavová Sirková.

Letošní ročník se kvůli koronavirovým opatřením rozhodla její katedra uspořádat online, vše ale pro tuto formu dobře připravila. Pomocí vzdáleného přístupu mají účastníci možnost pracovat na zařízení průmyslového charakteru v technologických laboratořích katedry. Online je také přístup na CAD systémy, díky nimž si mohou účastníci letní školy připravit vlastní konstrukce a návrhy tkanin a pletenin, které následně organizátoři letní školy vyrobí na katederních zařízeních. Tkaní a pletení navržených struktur jim pak v průběhu výroby budou přenášet i s komentářem opět online.

„Přihlásila jsem se s tím, že do Liberce ráda na týden přijedu, ale bohužel by vlivem koronaviru byly cesty přes hranice letos komplikované. Vůbec to ale nevadí, vše je perfektně připraveno i v online formě a třeba to vyjde příští rok už naživo,“ říká Karolina Hanzl, studentka fashion designu z Polska.  

„Letní škola dává prostor návrhářům, umělcům i laikům proniknout do problematiky konstrukcí a návrhů struktury tkaniny a pleteniny. Celkem běžně se totiž setkáváme s tím, že například řada umělecky založených lidí má zkreslené představy nejen o textilní výrobě, ale o výrobě obecně,“ dodává docentka Kolčavová Sirková.

Radek Pirkl

KORONAVIRUS – OPATŘENÍ A NAŘÍZENÍ

Vedení školy aktualizuje opatření a nařízení v souvislosti s pandemií koronaviru. AKTUÁLNÍ INFORMACE

Další články v rubrice

228757547_3382020272024207_3297910206032344039_n-2.jpg

Studenti dali nevidomým do rukou zámek i elektrárnu

Po půl roce příprav a desítkách hodin práce na 3D tiskárnách zhmotnili studenti Fakulty umění a architektury TUL nevidomým lidem vybrané pražské budovy. Makety staveb v měřítku 1:150 se staly součástí srpnového festivalu otevřených budov Open...

26. 8. 2021 | Události | 293

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

IMG_6167_120_ptts.jpg

O post rektora TUL se ucházejí dva kandidáti

Stávající rektor Miroslav Brzezina a Josef Šedlbauer, vedoucí katedry chemie FP TUL, kandidují na rektora Technické univerzity v Liberci. Předseda akademického senátu vyhlásil kandidáty podle harmonogramu voleb dnes odpoledne.

21. 9. 2021 | Univerzita | 550