Učil se od naganského vítěze, teď vede do boje hokejisty TUL

IMG_0794-3.jpg
Student TUL a trenér univerzitního hokejového týmu Michal Nedvídek během tréninku. Foto: Adam Pluhař, TUL

Univerzitní hokejový výběr dovedl k historickému titulu akademických mistrů. Teď čeká trenéra hokejistů TUL a někdejšího brankáře Bílých Tygrů Liberec Michala Nedvídka neméně těžká výzva. Porazit hokejový tým ústecké univerzity v Souboji o krále severu a přivézt do Liberce pohár rektorů TUL a UJEP. Pokud koronavirus vše nezmění, první univerzitní hokejové derby po desítkách let se odehraje 16. listopadu od 18.30 v Home Credit Areně.

Letos váš tým senzačně vyhrál Akademické mistrovství České republiky v ledním hokeji. A to jste teprve předloni obnovili univerzitní hokejový tým po více než padesátileté odmlce. Medaile je o to cennější, že jde o teprve druhou zlatou medaili v historii kolektivních sportů na TUL. Co rozhodovalo o úspěchu?

Úspěch to pro nás jako tým byl určitě velký. Věděli jsme, že se turnaje zúčastní týmy, které hrají Univerzitní ligu ledního hokeje (ULLH) a chtěli jsme kluky konfrontovat. To, že jsme nakonec celý turnaj vyhráli, bylo výsledkem naší celoroční práce, zájmu hráčů reprezentovat TUL a samotné energie, kterou do toho všichni dali.

Ve finále jste porazili hokejisty Ústí nad Labem, s nimiž za pár dní sehrajete utkání o Krále severu. Jak tohoto soupeře a blížící se utkání vnímáte? Je to pro hráče otázka prestiže porazit hokejový výběr ústecké univerzity?

S Ústím jsme měli možnost měřit síly již na předchozích akademických hrách, kde nás jejich hokejisté jednoznačně fyzicky přehrávali. Nicméně, během roku jsme v tomto ohledu udělali velký kus práce, tak abychom byli kondičně připraveni na každý zápas. Co se týká Ústí, tak myslím, že mají kvalitní a vyrovnaný kádr na všech postech. Měl jsem možnost vidět několik jejich zápasů v ULLH a jsou velmi aktivní v útočném pásmu, nedají vám metr ledu zadarmo. Většina jejich přesilovek končí gólem. V lize určitě nejsou do počtu a v Souboji o krále severu budou velmi nebezpeční.

Těšíte se na utkání?

Těším se nejen já, ale myslím, že i všichni ostatní z týmu na to, že se zápas konečně odehraje. Přeci jenom od původního termínu utekl více než rok a půl. Věřím, že obě mužstva předvedou nadstandardní univerzitní hokej a my budeme mít zápas celých šedesát minut pod kontrolou.

Projevil se nějak, ať už pozitivně, nebo negativně, fakt, že se utkání muselo dvakrát odložit kvůli epidemické situaci?

Negativně se to z mého pohledu projevilo v tom, že jsme během roku přišli o osm hráčů z původní sestavy. Mezitím totiž kluci ukončili studium. Reagovat jsme museli novým náborem a tryouty (zkoušky nových hráčů, pozn. redakce). Noví kluci ale do týmu zapadli perfektně. Když se na věc podívám z té pozitivnější stránky, měli jsme dostatek času na tréninky a skladbu finální soupisky, dále na vylepšení PR celého zápasu a také na efektivnější spolupráci se školou. V tomto ohledu možná platí, že všechno zlé je k něčemu dobré (smích).

Jak často a kde trénujete? A vidíte na hráčích nějaký posun od doby, kdy se tým začal formovat? Na vašich trénincích je vidět profesionální přístup a vrcholové nasazení.

Trénujeme dvakrát týdně v úterý a čtvrtek večer ve Svijanské aréně. Na všech hráčích je vidět posun ve hře. Je potřeba ale ještě zapracovat na některých detailech v přesilovce a oslabení. V týmu jsem od úplného začátku, kdy jsem se náhodně přišel "sklouznout" na první tryout. I přesto, že jsem student a dokončuji magisterské studium, nemohu vzhledem k věku pomoci klukům přímo na ledě, ale mohu je "řídit"  ze střídačky.

Tým tvoří jen současní studenti TUL? A z jakých jsou fakult?

Ano, tým tvoří současní studenti. Největší zastoupení má fakulta pedagogická a ekonomická.

A v jakém poměru jsou v týmu tak říkajíc "hokejoví nadšenci" a kluci, kteří třeba v mládí hokej hráli nebo stále hrají soutěže?

Složení týmu je vyrovnané. Jsou tam hráči amatéři, kteří si chodí zahrát po škole, aby vyvětrali dres a udělali si žízeň (smích), ale také ti, kteří prošli všemi mládežnickými kategoriemi až po dospělý tým. Někteří z nich jsou stále aktivní v krajských a ligových soutěžích. Pro mě je důležité, že hráči chtějí.  Dochází na tréninky a makají naplno. Dokonce někteří hráči jsou proaktivní i v samotné přípravě celé akce Souboj o krále severu. Týká se to pomoci s marketingem, komunikace se sponzory či plánování doprovodného programu o přestávkách v Home Credit Areně.

Pomáhá vám nějak škola?

Bez podpory školy by tento projekt určitě nemohl fungovat. Na denní, potažmo týdenní bázi probírám s manažerem mužstva Tomášem Navrátilem a také s vedoucím Akademického sportovního centra TUL doktorem Charouskem věci okolo fungování mužstva, termínů tréninků a také vybavení pro hráče. Každý máme jasně danou roli, co má kdo na starosti, a spolupráce nám skvěle funguje.

Jaké jsou nejbližší nebo i vzdálenější cíle Hokejového týmu Technické univerzity v Liberci?

V tuto chvíli se maximálně koncentrujeme na utkání 16. listopadu v Home Credit Areně, v letním semestru to pak bude odveta v Ústí. Nadále chceme hráče udržovat v tréninku a máme v plánu přátelská utkání s mužstvy z ULLH. Velmi záleží na další podpoře ze strany školy. Na akademickém mistrovství jsme laťku nemohli nastavit výše, takže příští rok chceme určitě přijet a obhájit. Hráče na to máme.

 

Více informnací o akci Souboj o krále severu.

 

Bc. Michal Nedvídek

(*1987)

Hokej hraje od 5 let. Prošel všemi mládežnickými kategoriemi Liberce a probojoval se i do A-mužstva, kde vytvořil dvojici s Milanem Hniličkou. Účastnil se MS U20 ve Švédsku, Světové zimní univerziády v čínském Harbinu, je druhým vicemistrem Extraligy ledního hokeje. S úsměvem připomíná, že mu olympijský vítěz z Nagana Hnilička dělal v jednom zápase náhradníka. Během sportovní kariéry získal titul Bc. na Fakultě přírodovědně-humanitní a pedagogické TUL a po 10 letech se rozhodl doplnit i magisterský stupeň ekonomického zaměření. Po brzkém konci hokejové kariéry zaviněné vážným zraněním začal podnikat ve finančním sektoru. Profesionálně se věnuje správě investic, personalistice a koučování v osobnostním rozvoji. Předává také zkušenosti mladším brankářům na hokejových kempech.

 

Adam Pluhař

KORONAVIRUS – OPATŘENÍ A NAŘÍZENÍ

Vedení školy aktualizuje opatření a nařízení v souvislosti s pandemií koronaviru. AKTUÁLNÍ INFORMACE

Další články v rubrice

foto_malé2.png

Rozmlouvá s mapami a boduje. Vojtěch Bartoš je sportovcem roku

ROZHOVOR V mapách čte jak v knize nejen při studiu, ale i během své vášně jménem lyžařský orientační běh. A ta Vojtěchu Bartošovi, českému reprezentantu v tomto stále populárnějším sportu a studentu aplikované geografie na fakultě...

30. 3. 2021 | Sport | 998

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce