Učil se od naganského vítěze, teď vede do boje hokejisty TUL

IMG_0794-3.jpg
Student TUL a trenér univerzitního hokejového týmu Michal Nedvídek během tréninku. Foto: Adam Pluhař, TUL

Univerzitní hokejový výběr dovedl k historickému titulu akademických mistrů. Teď čeká trenéra hokejistů TUL a někdejšího brankáře Bílých Tygrů Liberec Michala Nedvídka neméně těžká výzva. Porazit hokejový tým ústecké univerzity v Souboji o krále severu a přivézt do Liberce pohár rektorů TUL a UJEP. Pokud koronavirus vše nezmění, první univerzitní hokejové derby po desítkách let se odehraje 16. listopadu od 18.30 v Home Credit Areně.

Letos váš tým senzačně vyhrál Akademické mistrovství České republiky v ledním hokeji. A to jste teprve předloni obnovili univerzitní hokejový tým po více než padesátileté odmlce. Medaile je o to cennější, že jde o teprve druhou zlatou medaili v historii kolektivních sportů na TUL. Co rozhodovalo o úspěchu?

Úspěch to pro nás jako tým byl určitě velký. Věděli jsme, že se turnaje zúčastní týmy, které hrají Univerzitní ligu ledního hokeje (ULLH) a chtěli jsme kluky konfrontovat. To, že jsme nakonec celý turnaj vyhráli, bylo výsledkem naší celoroční práce, zájmu hráčů reprezentovat TUL a samotné energie, kterou do toho všichni dali.

Ve finále jste porazili hokejisty Ústí nad Labem, s nimiž za pár dní sehrajete utkání o Krále severu. Jak tohoto soupeře a blížící se utkání vnímáte? Je to pro hráče otázka prestiže porazit hokejový výběr ústecké univerzity?

S Ústím jsme měli možnost měřit síly již na předchozích akademických hrách, kde nás jejich hokejisté jednoznačně fyzicky přehrávali. Nicméně, během roku jsme v tomto ohledu udělali velký kus práce, tak abychom byli kondičně připraveni na každý zápas. Co se týká Ústí, tak myslím, že mají kvalitní a vyrovnaný kádr na všech postech. Měl jsem možnost vidět několik jejich zápasů v ULLH a jsou velmi aktivní v útočném pásmu, nedají vám metr ledu zadarmo. Většina jejich přesilovek končí gólem. V lize určitě nejsou do počtu a v Souboji o krále severu budou velmi nebezpeční.

Těšíte se na utkání?

Těším se nejen já, ale myslím, že i všichni ostatní z týmu na to, že se zápas konečně odehraje. Přeci jenom od původního termínu utekl více než rok a půl. Věřím, že obě mužstva předvedou nadstandardní univerzitní hokej a my budeme mít zápas celých šedesát minut pod kontrolou.

Projevil se nějak, ať už pozitivně, nebo negativně, fakt, že se utkání muselo dvakrát odložit kvůli epidemické situaci?

Negativně se to z mého pohledu projevilo v tom, že jsme během roku přišli o osm hráčů z původní sestavy. Mezitím totiž kluci ukončili studium. Reagovat jsme museli novým náborem a tryouty (zkoušky nových hráčů, pozn. redakce). Noví kluci ale do týmu zapadli perfektně. Když se na věc podívám z té pozitivnější stránky, měli jsme dostatek času na tréninky a skladbu finální soupisky, dále na vylepšení PR celého zápasu a také na efektivnější spolupráci se školou. V tomto ohledu možná platí, že všechno zlé je k něčemu dobré (smích).

Jak často a kde trénujete? A vidíte na hráčích nějaký posun od doby, kdy se tým začal formovat? Na vašich trénincích je vidět profesionální přístup a vrcholové nasazení.

Trénujeme dvakrát týdně v úterý a čtvrtek večer ve Svijanské aréně. Na všech hráčích je vidět posun ve hře. Je potřeba ale ještě zapracovat na některých detailech v přesilovce a oslabení. V týmu jsem od úplného začátku, kdy jsem se náhodně přišel "sklouznout" na první tryout. I přesto, že jsem student a dokončuji magisterské studium, nemohu vzhledem k věku pomoci klukům přímo na ledě, ale mohu je "řídit"  ze střídačky.

Tým tvoří jen současní studenti TUL? A z jakých jsou fakult?

Ano, tým tvoří současní studenti. Největší zastoupení má fakulta pedagogická a ekonomická.

A v jakém poměru jsou v týmu tak říkajíc "hokejoví nadšenci" a kluci, kteří třeba v mládí hokej hráli nebo stále hrají soutěže?

Složení týmu je vyrovnané. Jsou tam hráči amatéři, kteří si chodí zahrát po škole, aby vyvětrali dres a udělali si žízeň (smích), ale také ti, kteří prošli všemi mládežnickými kategoriemi až po dospělý tým. Někteří z nich jsou stále aktivní v krajských a ligových soutěžích. Pro mě je důležité, že hráči chtějí.  Dochází na tréninky a makají naplno. Dokonce někteří hráči jsou proaktivní i v samotné přípravě celé akce Souboj o krále severu. Týká se to pomoci s marketingem, komunikace se sponzory či plánování doprovodného programu o přestávkách v Home Credit Areně.

Pomáhá vám nějak škola?

Bez podpory školy by tento projekt určitě nemohl fungovat. Na denní, potažmo týdenní bázi probírám s manažerem mužstva Tomášem Navrátilem a také s vedoucím Akademického sportovního centra TUL doktorem Charouskem věci okolo fungování mužstva, termínů tréninků a také vybavení pro hráče. Každý máme jasně danou roli, co má kdo na starosti, a spolupráce nám skvěle funguje.

Jaké jsou nejbližší nebo i vzdálenější cíle Hokejového týmu Technické univerzity v Liberci?

V tuto chvíli se maximálně koncentrujeme na utkání 16. listopadu v Home Credit Areně, v letním semestru to pak bude odveta v Ústí. Nadále chceme hráče udržovat v tréninku a máme v plánu přátelská utkání s mužstvy z ULLH. Velmi záleží na další podpoře ze strany školy. Na akademickém mistrovství jsme laťku nemohli nastavit výše, takže příští rok chceme určitě přijet a obhájit. Hráče na to máme.

 

Více informnací o akci Souboj o krále severu.

 

Bc. Michal Nedvídek

(*1987)

Hokej hraje od 5 let. Prošel všemi mládežnickými kategoriemi Liberce a probojoval se i do A-mužstva, kde vytvořil dvojici s Milanem Hniličkou. Účastnil se MS U20 ve Švédsku, Světové zimní univerziády v čínském Harbinu, je druhým vicemistrem Extraligy ledního hokeje. S úsměvem připomíná, že mu olympijský vítěz z Nagana Hnilička dělal v jednom zápase náhradníka. Během sportovní kariéry získal titul Bc. na Fakultě přírodovědně-humanitní a pedagogické TUL a po 10 letech se rozhodl doplnit i magisterský stupeň ekonomického zaměření. Po brzkém konci hokejové kariéry zaviněné vážným zraněním začal podnikat ve finančním sektoru. Profesionálně se věnuje správě investic, personalistice a koučování v osobnostním rozvoji. Předává také zkušenosti mladším brankářům na hokejových kempech.

 

Adam Pluhař

KORONAVIRUS – OPATŘENÍ A NAŘÍZENÍ

Vedení školy aktualizuje opatření a nařízení v souvislosti s pandemií koronaviru. AKTUÁLNÍ INFORMACE

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

Ve školní jídelně baštíme klasiku macande - což je směs fazolí, kukuřice a často i kamenů... pozor na zuby!.jpg

Student ekonomky vede v Tanzanii kurzy o podnikání a start-upech

Do africké země, která podle OSN patří mezi ty nejméně rozvinuté na světě, odletěl Ondřej Linhart loni na podzim. Přerušil své doktorské studium na Ekonomické fakultě TUL, ale své vazby s fakultou nezpřetrhal. Původně měl učit jen na základní a...

13. 5. 2022 | Lidé | 460