Věda očima naivisty. Kniha Luboše Hese dává slovům nový význam a pomáhá i Ukrajině

IMG_5377-3.jpg
Profesor Luboš Hes vysvětluje slovníková hesla naivně vědeckým způsobem. Foto: Adam Pluhař, TUL

Vážná doba si žádá odlehčení. A tím může být třeba knížka Slovník univerzálního specialisty, kterou v duchu poetiky Vodňanského a Skoumala napsal Luboš R. Hes z Fakulty textilní TUL. Univerzitní knihovna slovník s podtitulem výborný 100% výbor z univerzální monografie vyhlásila knihou měsíce dubna. Každý, kdo si navíc knihu pořídí v prodejně skript v budově F, přispěje válkou zkoušené Ukrajině. Výtěžek z prodeje poputuje na konto Člověka v tísni.

Čtenář na 61 stranách najde rozličná slova, jejichž význam mu byl až doposud jasný. Po přečtení knihy tomu však už tak nebude. Profesor Hes vysvětluje slovníková hesla naivně vědeckým způsobem. Jak vlastně tento specifický humor nazvat? „Je to humor pro vzdělané lidi s fantazií. Je to naivní fyzika a snažím se dívat na vědu očima naivisty. Čtenář musí mít především rád fyziku nebo jiné vědy, aby některá hesla pochopil,“ říká Luboš Hes.

Libereckou jednotu českých naivních fyziků založil s docentem Kopalem v roce 1987. Členové se stále schází. Jednota není vyhrazena jen fyzikům, ale sdružuje zástupce různých oborů. „Byl u nás i slavný liberecký matematik prof. Bohdan Zelinka. Náš humor je často vytvářen podle jistých algoritmů. Já jsem, řekněme, vynálezce a pěstuji si humorem schopnost abstrakce a neobvyklých asociací. Tak vznikají i vynálezy. A takto i vyučuji. Nechám studenty dokončit naznačenou cestu. Tvořit,“ doplnil profesor Hes.

Jak zdůrazňuje, navzdory tomu, že doba není veselá, propadnout skepsi a depresi není řešením. „I proto jsem knihu vydal. Věřím, že vyloudím úsměv na tvářích i ostatním čtenářům,“ dodává Luboš Hes.

Knihu lze koupit v univerzitní prodejně skript nebo v univerzitním e-shopu.

Adam Pluhař

KORONAVIRUS – OPATŘENÍ A NAŘÍZENÍ

Vedení školy aktualizuje opatření a nařízení v souvislosti s pandemií koronaviru. AKTUÁLNÍ INFORMACE

Další články v rubrice

288243228_1878643929012854_4195167671221704294_n.jpg

Katedra designu zve na Bakalaureáty a připomíná si výročí

Třicet let rozvíjí talent budoucích umělců bakalářský studijní program „Návrhářství“ na Katedře designu Fakulty textilní TUL. Katedra si významné jubileum připomněla i během vernisáže výstavy absolventských prací Bakalaureáty 2022. Závěrečné práce...

21. 6. 2022 | Kultura | 208

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce