Denně obvolává desítky nakažených. Studentka pomáhá »stopovat« virus

Směna Barbory Tylichové, studentky Fakulty zdravotnických studií TUL, trvá na krajské hygieně 12 hodin. Obvolává desítky nakažených nebo jejich známé. Ne všichni jsou v telefonu milí. Foto: Adam Pluhař, TUL

Nápor telefonátů spojených se stovkou nových případu koronavirové nákazy denně pomáhá krajským hygienikům zvládat i studentka Fakulty zdravotnických studií TUL Barbora Tylichová. Ač má stále prázdniny, nabídla nezištně pomoc s trasováním kontaktů nakažených.

Na Krajské hygienické stanici Libereckého kraje (KHS) pracuje od minulého týdne. Jedna její směna trvá 12 hodin. „Přihlásila jsem se, protože se zhoršila epidemiologická situace, počty pozitivně testovaných se zvýšily. Mám ještě měsíc čas, než mi začne škola, tak ráda pomůžu. Těch pozitivních testů je opravdu hodně a hodí se tu každá ruka,“ vysvětluje studentka, která brzy nastoupí do třetího ročníku studia zdravotnický záchranář.

Barbora oslovuje pozitivně testované. Od nich potřebuje získat kontakty na lidi, s nimiž byl nakažený ve styku. U pozitivních dva dny nazpět, u negativně testovaných, avšak s příznaky, pět dní dozadu. Také tyto osoby pak obvolává. Za jednu směnu zvládne odbavit i víc než třicet hovorů. Například ve středu měla během čtvrté hodiny své směny za sebou už čtrnáct telefonátů.

„Někdy je to telefonát i na dvacet minut. Ne všichni jsou v telefonu milí, ale rozumím tomu. Mnohdy to berou jako takové práskání svých známých. Lidé jsou také ještě dost vyděšení. Nechtějí o tom slyšet, mít s tím něco společného, nechtějí jít na testy. My ty lidi ale trasovat musíme. Snažíme se, aby pochopili, že ty informace, které potřebujeme vědět, jsou důležité nejen pro nás, ale i pro ostatní. Aby se nemoc nešířila,“ říká Barbora Tylichová.

Během směny zapisuje také do počítače všechny získané údaje. Na KHS není každý den. Ale příští týden se doslova nezastaví a telefony bude zvedat denně. „Víc sil by tu určitě bylo potřeba víc než kdy jindy. Těch výsledků je za den opravdu hodně. Není ale třeba se bát, je tu velmi milý a vstřícný kolektiv,“ uklidňuje Barbora případné dobrovolníky, kteří by chtěli prací zavaleným hygienikům pomoci.

„Je to pro nás vítaná pomoc. Denně máme asi stovku pozitivních případů. Každý z těch pozitivních má minimálně dvacet dalších kontaktů, žáci základních škol nebo mladí lidé třeba i dvojnásobek. Těmto lidem se musíme dovolat v průběhu dvaceti čtyř hodin,“ oceňuje ředitel KHS Vladimír Valenta Bářinu aktivitu.

„Lidem sdělujeme informace o tom, jak se mají chovat v karanténě, co ta nemoc znamená, proč a v jakém termínu jít na vyšetření a podobně. Telefonáty bohužel neprobíhají tak, že zavoláte, daný člověk hned na první dobrou zvedne telefon a pak jen vše odkývá,“ líčí ředitel Valenta.

Báru možná brzy napodobí a řady hygieniků posílí také další studenti FZS. Hlavní hygienička ČR Jarmila Rážová se před pár dny obrátila prostřednictvím předsedkyně Asociace vysokoškolských vzdělavatelů nelékařských profesí v ČR Valérie Tóthové na fakulty zdravotnických studií v zemi. Žádá je o dobrovolníky, kteří by pomáhali trasovat kontakty pozitivně testovaných. „Za FZS máme nyní seznam s jedenácti studenty,“ přiblížila proděkanka FZS Marie Froňková.

Adam Pluhař