Ženy a především mladé matky v české vědě tahají za kratší konec a pandemie jim trhá z ruky i ten. Tématu se věnuje magazín Universitas

DSC_7283u.JPG
Na TUL učí a bádá skoro 300 žen. Jsou ve stínu mužů?

Postavením žen ve vědě a dopadem pandemie na vědkyně, které zůstaly doma s dětmi, se věnuje magazín Universitas.

Výbor pro genderovou rovnost ve vědě (Standing Committee for Gender Equality in Science) zveřejnil letos v únoru závěr, že nejhůře jsou pandemií postižené vědkyně na začátku kariéry. „Je to proto, že ženy většinou pečují o děti nebo staré lidi, ale také proto, že mladé vědkyně jsou zaměstnané na částečné úvazky a jejich plat souvisí s tím, kolik hodin odučí,“ stojí v závěrech Výboru pro genderovou rovnost.

Píše se mimo jiné v článku Stres, přetížení, frustrace. Jak pandemie kosí české vědkyně v magazínu vysokých škol Universitas. Dobré téma k zamyšlení před nadcházejícím Dnem matek.

Kromě hlavního textu přináší magazín také reflexe sedmi českých vědkyň, které se v anketě zpovídají z toho, jestli je vůbec možné být vědkyní i matkou v čase pandemie a kolik sil je to stojí.

Už názvy jednotlivých anket s českými vědkyněmi zní výmluvně.

Publikačně zvládám. Ale spím jen tři hodiny denně

Už mi naznačili, že jako matka bych se měla na vědu vykašlat

Ztracená generace dětí? Spíš ztrácíme generaci matek malých dětí

Tyto a další zpovědi českých vědkyň čtěte v sekci Fórum magazínu Universitas.

Jak to vidíte Vy, vážené vědkyně a pedagožky Technické univerzity v Liberci? Napište své postřehy do komentářů nebo nám do redakce T-UNI.

Radek Pirkl
(autor dnes pracuje z domu se školkovým synem „v zádech“)