pátek 21. únor 2020   |   O nás   |   RSS   |   Mapa stránek   |   Přihlásit se   |   Kontakt
Úvod > Rubriky > Události > Studium ukončili také absolventi Dětské univerzity

Studium ukončili také absolventi Dětské univerzity

Zmrzlina pomocí kapalného dusíku. Dětská univerzita 2019. Foto Miloš Hernych.jpg
Zmrzlina pomocí kapalného dusíku. Dětská univerzita 2019. Foto Miloš Hernych

Devátý ročník projektu, který absolvovalo už na tři tisíce technických talentů z řad školáků z celé republiky, završily obhajoby závěrečných prací a předání diplomů.

I letos studenti Dětské univerzity obhajovali své závěrečné práce na zajímavá témata: analýzu mikroplastů, negativní vlivy nedostatku spánku, využití kovového 3D tisku, netradiční světelné zdroje či formy uhlíku na zemi. Zabrousili také do oblasti jaderné energie, obecné relativity a výzkumu vesmíru – vytvořili například animaci vzniku zakřivení časoprostoru při přiblížení dvou hvězd. Velmi dobrou úroveň měly podle Martina Slavíka, člena hodnotící komise, i práce v oblasti robotiky.

Liberecká univerzita pořádala Dětskou univerzitu letos již po deváté. Na pět ročníků získala dotace v rámci projektů podporovaných Evropskou unií a díky tomu byly kurzy zdarma. Na další ročníky i přes půlmilionový příspěvek Libereckého kraje museli přispívat rodiče. „Dětská univerzita má ale dobré jméno a placené kurzy jsou vždy zcela obsazené. Také o letní kurzy pořádané formou příměstského tábora je velký zájem. Letos se mohou přihlásit žáci 5. až 7. tříd na kurzy zaměřené na programování Lego robotů,“ konstatuje proděkan fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií a koordinátor Dětské univerzity Miloš Hernych.

Ten také předával v sobotu 15. června diplomy letošním absolventům – více než stovce dětí ve věku od 7 do 19 let z celé republiky. Dětská univerzita má už okolo tří tisíc absolventů.

Podle Hernycha je důležité, aby děti již v útlém věku zjistily, že se nemusí techniky bát. „Pokud naopak poznají, že to jsou obory zajímavé a že je baví poznávat něco nového, touha po poznání jim zůstane. Pak je šance, že začne technicky vzdělaných odborníků přibývat,“ říká Hernych a připomíná také další souvislosti: není málo těch, kteří úspěšně absolvují Dětskou univerzitu a po čase se přihlásí na Technickou univerzitu v Liberci do klasického vysokoškolského studia.

Redakce T-UNI mladým absolventům také gratuluje!

-red-

Další články v rubrice

Diskutujte

Diskuse je otevřena pouze pro přihlášené. Přihlásit se
Tuni360v15-www
 
 
 
 
 
TUL
www.facebook.com/TUL.cz
www.youtube.com/user/TULiberec
Universitas
Český rozhlas sever

Stránky T-UNI vznikly za podpory projektu Copernic, reg. č. CZ.1.07/2.4.00/31.0059, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR.

ESF - Investice do vzdělání