sobota 19. září 2020   |   O nás   |   RSS   |   Mapa stránek   |   Přihlásit se   |   Kontakt
Úvod > Rubriky > Události > Univerzita třetího věku poprvé v České Lípě

Univerzita třetího věku poprvé v České Lípě

První kurz a už je plno. Foto U3V

Jak vlastně vznikla česká šlechta? Jaké měla zvyky? Na tyto a další otázky najdou odpovědi první studenti Univerzity třetího věku (U3V). Jenže tentokrát ne z Liberce, ale z České Lípy a okolí. Centrum dalšího vzdělávání TUL otevřelo U3V na Euroškole v České Lípě jako první nelibereckou pobočku.

Pomůže rozšířit vzdělávání určené seniorům na Českolipsku. „Chtěli jsme přiblížit vzdělávání seniorům do vzdálenějších oblastí. Z České Lípy je do Liberce poměrně složité dopravní spojení,“ vysvětlila důvod otevření nové pobočky ředitelka Centra dalšího vzdělávání TUL Jitka Pacltová.

Do kurzu s tématem Šlechtická kultura v českých zemích v proměnách staletí se už přihlásilo prvních dvacet zájemců z České Lípy a okolí. Kurz vede historik Milan Svoboda z katedry historie Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické Technické univerzity v Liberci. Kurz je naplánován na sedm setkání.

„Studenti se budou setkávat jednou za čtrnáct dní, přednáška pokaždé potrvá dvě hodiny,“ uvedla Jitka Pacltová. Spolu s ní českolipský kurz zahajovali ředitelka školy Petra Kašparová, starostka České Lípy Jitka Volfová, Ivan Jáč z Ekonomické fakulty TUL, ředitel společnosti ESO Euroškola Radim Jendřejas a lektor kurzu Milan Svoboda (viz. foto).

Započatý kurz už je plně obsazený. Případní noví zájemci o vzdělávání ale nemusejí smutnit. Centrum dalšího vzdělávání připravuje další, například Záhady a hlavolamy, Středověká města v Čechách a na Moravě a další. Rozběhnou se během zimního semestru.

Senioři za jeden kurz platí 1000 Kč, stejně jako v Liberci. Poplatek za studium pokryje náklady na výuku a cestovné lektora. Místnosti pro výuku poskytla Euroškola zdarma.

U3V TUL existuje už od roku 1998. Zatímco tehdy nastoupilo do tří kurzů 16 studujících, letos už má univerzita přes padesát kurzů, které navštěvuje 639 seniorů.

Největší zájem je o kurzy výtvarné (kresba, malba, grafika), historické (Habsburkové, Jagellonci, Přemyslovci, světová náboženství, mytologie) a jazykové (angličtina, němčina, italština, španělština, francouzština). K oblíbeným tématům patří například genealogie, sebeobrana, voda-základ života, mineralogické exkurze. U3V nabízí ale i technické obory (plasty a přírodní materiály ve světě techniky, polymery v denním životě) nebo kurzy IT  (základy práce na PC, internet v každodenním životě, práce s chytrými telefony, digitální fotografie).

U těchto kurzů ale nejde jen o vzdělávání. „Kurzy univerzity třetího věku plní samozřejmě roli vzdělávací – umožňují seniorům kontakt s novými technologiemi, seznamují s novými teoriemi, poznatky, zkušenostmil. Zároveň nabízí kvalitní náplň volného času, setkávání s lidmi stejného věku a zájmů a umožňují také potřebný mezigenerační dialog,“ uzavřela Jitka Pacltová.

Při univerzitě třetího věku funguje i sbor Aurea Rosa, který má nyní 40 členů a každý týden koncertuje v celém libereckém regionu. Lidé si jej mohou poslechnout na univerzitních akcích, v galeriích, kostelích či na hradech.

Adam Pluhař

28.02. 2020

!!! Vedení školy aktualizuje opatření a nařízení v souvislosti s pandemií koronaviru. AKTUÁLNÍ INFORMACE NAJDETE NA WEBU ŠKOLY ZDE !!!