úterý 11. květen 2021   |   O nás   |   RSS   |   Mapa stránek   |   Přihlásit se   |   Kontakt
Úvod > Rubriky > Události > Ideathon spojil studenty různých fakult a přinesl řešení problémů životního prostředí

Ideathon spojil studenty různých fakult a přinesl řešení problémů životního prostředí

image.jpg
Vítězný tým, jehož projekt Binner řeší nakládání s odpadem pro sdružení obcí. Rozpracovává model popelnic, které samy ohlásí svoji zaplněnost. Řešení má zefektivnit i zlevnit svoz. Foto: printscreen

Den a noc jen s minimem odpočinku hledalo čtrnáct studentů z několika fakult TUL cestu z reálných problémů, jejichž vyřešení by pomohlo zlepšit životní prostředí. V obcích, ale i třeba v zoo nebo v Jizerských horách. Historicky první čtyřiadvacetihodinový maraton inovativních nápadů, soutěž Liberec Ideathon, už zná vítěze.

„S Ideathonem přišla na naši univerzitu soutěž, která je po Start-up TUL další silnou příležitostí, jak mohou naši studenti pracovat na skutečných a konkrétních zadáních spojených s praxí. Řešení, na nichž pracují, většinou trápí veřejnou správu nebo příspěvkové organizace města či kraje. Velmi důležité je, že se do hledání východiska v rámci jednoho týmu zapojí studenti více fakult a uchopí problém bez toho, že by byli omezováni hranicemi jimi studovaných oborů. Interdisciplinarita je důležitá součást komplexnějších řešení problémů,“ řekl Jiří Šmída z Katedry aplikované matematiky Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické Technické univerzity v Liberci, jenž se na vzniku nové soutěže spolupodílel.

Pořadatelé Ideathonu rozdělili přihlášené do několika týmů. Pouhý den před startem online akce odkryli pět témat spojených s životním prostředím. Definovaly je Zoo Liberec, CHKO Jizerské hory, Liberecký kraj a město Liberec. Den nato se začal odvíjet čtyřiadvacetihodinový limit vymezený pro zpracování inovativního nápadu. Týmy měly po celou dobu k dispozici zkušeného mentora, který pomáhal s návrhem řešení.

„Soutěžní témata nejsou jen akademická. Jde o skutečné problémy, které nám navrhli zástupci několika organizací. Nakonec jsme vybrali pět témat od čtyř zadavatelů. A mám zato, že všechna studenty navržená řešení vybraných environmentálních výzev mají potenciál a dala by se rozpracovat v praxi,“ zhodnotil kvalitu nápadů Ideathonu Zdeněk Slezák z liberecké pobočky agentury CzechInvest, jež spolu s Technickou univerzitou v Liberci a podnikatelským inkubátorem Lipo.ink soutěž pořádala.

Popelnice samy ohlásí, že jsou plné

Sedmičlennou porotu složenou ze zástupců agentury CzechInvest, podnikatelského inkubátoru Lipo.ink, Technické univerzity v Liberci a zadavatelů výzev nejvíc zaujal projekt Binner (studenty zvolený název je odvozený od anglického bin, popelnice). Vítězný tým rozpracoval výzvu Model nakládání s odpadem pro sdružení obcí. Nový zákon o odpadech totiž vytváří velký tlak na recyklaci a omezení skládkování. Síly nad tímto problémem spojili dva studenti umění a architektury a jeden student geografie. Během intenzivního řešení výzvy spali studenti přibližně jen 4 hodiny.

„Náš projekt poskytuje kompletní službu na klíč pro svaz obcí pomocí chytrého modelu fungování svozu odpadu a motivaci k třídění. Chytrý model spočívá v tom, že by popelnice sama ohlásila, že je plná. Odpad by v kontejnerech nepřetékal několik dní a svozová auta by zase jezdila mnohem účelněji. Má to zásadní dopad na sběr dat, který v České republice funguje špatně,“ přiblížila Jaroslava Frajová, členka vítězného týmu z Fakulty umění a architektury TUL. Členové týmu si rozdělili odměnu 15 tisíc korun.

Podle Viliama Fedorka, dalšího řešitele výzvy, vychází nápad ze systému moderních platforem pro přepravu osob, jako je například Uber. Jen místo pasažérů by se po optimalizovaných trasách svážely popelnice. „A to navíc pomocí různě velkých svozových vozidel sdílených mezi více obcemi,“ nastínil Viliam Fedorko. Řešení by jednak zefektivnilo svoz, jednak by bylo transparentní pro vedení obcí i jejich obyvatele. Podle předběžných propočtů by byl systém i ekonomicky výhodnější.

Tým své řešení konzultoval s Alanem Fabíkem, zakladatelem společnosti Hardwario, jež se mimo jiné zabývá problematikou internetu věcí. Svoji myšlenku budou studenti rovněž projednávat s partnery akce z Libereckého podnikatelského inkubátoru Lipo.ink. Projekt má totiž potenciál na rozpracování v rámci start-upu.

Parno odrazuje návštěvníky Zoo

Hned dva týmy se pustily do tématu změny mikroklimatu liberecké zoologické zahrady. Zoo v létě trápí zvyšující se počet horkých dnů ovlivněným globální klimatickou změnou. Má to vliv na návštěvnost zahrady. Lidé raději tráví čas jinak a také zvířata nebývají aktivní, výběhy proto nejsou tak atraktivní. „Zároveň ale většinu tržeb ze vstupného získáváme právě v několika letních týdnech. O to je dopad takových extrémně horkých dnů větší,“ upozornil ředitel zahrady David Nejedlo.

Odvážná studentská řešení těchto potíží zahrnovala například svedení dešťové vody z budov nedaleké univerzity do zahrady. Voda by se tak podílela na změně mikroklimatu. Studenti vycházeli z dat o počasí a podmínkách u jednotlivých pavilonů, která zoo shromažďuje díky spolupráci se start-upem Hardwario.

Prezentace studentů zaujaly ředitele zoo natolik, že oběma týmům přislíbil osobní schůzku.

Aplikace zláká návštěvníky a uleví horám

Projekt čtyřčlenného týmu s názvem MUHU app hledal možnosti odlehčení turisty přetíženým centrálním místům Jizerských hor, které patří k ekologicky nejcennějším a zároveň nejohroženějším. Obavy to vzbuzuje u Agentury ochrany přírody a krajiny, která CHKO Jizerské hory spravuje. Studentský tým nabízí řešení ve vývoji interaktivní aplikace, která by využívala prvků augmentované reality. Mobilní aplikace by zatraktivnila méně obvyklá, avšak rovněž lákavá místa především v podhůří. Již podle názvu aplikace Muhu, jež odkazuje k mytickému ochránci Jizerských hor, cílil tým na rodiče s dětmi.

Pilotního Ideathonu se zúčastnili studenti několika fakult. Silné zastoupení měla Fakulta umění a architektury TUL (FUA). „Studentský Ideathon je tou nejlepší formou, jak propojit tvůrčí myšlení mladých lidí se společenskou poptávkou po svěžích řešeních akutních problémů. V neposlední řadě je i důležitým nástrojem propojování univerzitního prostředí s rozhodujícími aktéry v libereckém regionu, které má potenciál vyústit v dlouhodobou spolupráci,“ zmínil děkan FUA Osamu Okamura.

V nové soutěži vidí smysl i CzechInvest. „Ideathon pomáhá řešit problémy zadavatelů, ale také propojuje studenty z různých fakult a směruje je k podnikavosti. Rádi bychom proto uspořádali i druhý ročník. Věříme, že už bude rozsáhlejší a neuvidíme se jen prostřednictvím obrazovek. Aby se studenti mohli na univerzitě osobně potkat a spolupráci prožívali mnohem intenzivněji,“ doplnil Zdeněk Slezák z agentury CzechInvest.

Adam Pluhař

24.09. 2020

KORONAVIRUS – OPATŘENÍ A NAŘÍZENÍ

!!! Vedení školy aktualizuje opatření a nařízení v souvislosti s pandemií koronaviru. AKTUÁLNÍ INFORMACE NAJDETE NA WEBU ŠKOLY ZDE !!!

Další články v rubrice

Diskutujte

Diskuse je otevřena pouze pro přihlášené. Přihlásit se
TUL
www.facebook.com/TUL.cz
www.youtube.com/user/TULiberec
Universitas
Český rozhlas sever

Stránky T-UNI vznikly za podpory projektu Copernic, reg. č. CZ.1.07/2.4.00/31.0059, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR.

ESF - Investice do vzdělání