Anglické prezentace studentů TUL byly v mezinárodní soutěži jedny z nejlepších

konference 2-2.jpg
Na Young Scientists 2021 získaly v kategorii bakalářských a magisterských oborů studentky EF TUL Michaela Fritschová, Lucie Vytinová a Nikola Procházková 1. místo. Foto: printscreen

Studenti Ekonomické fakulty TUL obsadili první a druhá místa v soutěži výzkumných prezentací konané v rámci Mezinárodní konference studentů a doktorandů YOUNG SCIENTIST 2021. Čtrnáctý a rekordně zastoupený ročník soutěže studentů vysokých škol z Euroregionu Nisa se kvůli pandemii konal poprvé virtuálně.

Do soutěže se letos zapojilo 31 studentů a doktorandů, kteří v angličtině prezentovali výsledky svého výzkumu nebo výzkumné záměry. Z toho 8 bylo z Technické univerzity v Liberci.

„Letošní ročník byl obohacen účastí studentů z jiných vysokých škol, kteří na vysokých školách Euroregionu Nisa právě studují v rámci různých výměnných programů a konkurence byla o to silnější,“ uvedla Helena Neumannová, koordinátorka české části Akademického koordinačního střediska (ACC). To je zaměřeno na koordinaci vědecko-výzkumných aktivit v Euroregionu Nisa a na podporu evropského vysokoškolského vzdělávání.

Konference se každý rok účastní studenti a doktorandi ze sedmi vysokých škol, které jsou členy ACC v Euroregionu Nisa. ACC je spolu s Uniwersytet Ekonomiczny w Jeleniej Górze spoluorganizátorem konference a soutěže. O výsledcích rozhodovala mezinárodní porota složená ze zástupců zúčastněných vysokých škol.

Porota hodnotí několik kritérií. „Jedním z nich je schopnost prezentovat odbornou problematiku v angličtině. Porota posuzuje jazykovou vybavenost, jak studenti vládnou odbornou slovní zásobou, jak jsou pohotoví. Porotci hodnotí také způsob prezentace, kvalitu a náročnost jejího zpracování a samozřejmě i obsah. Tedy zvolené téma, jeho aktuálnost, obecnou znalost problematiky tématu. Porotu zajímají i odkazy, z nichž student čerpal. Letos byly prezentační výkony studentů velmi vyrovnané a porotci neměli lehkou práci,“ popsala Helena Neumannová.

Jak upozornila, vysoce motivující je, že studenti mají možnost porovnat své jazykové, ale i odborné znalosti s ostatními soutěžícími. „Mnohdy studenti vidí, že jejich konkurenti jsou na tom jazykově lépe a prezentují s určitou jistotou v projevu. Soutěž jim vlastně nastaví zrcadlo. Umocní to pak jejich předsevzetí začít na sobě víc pracovat a vydat se například v rámci ERASMU na jeden semestr do ciziny,“ přiblížila Helena Neumannová.

Pro účastníky soutěže se jedná o dobrou zkušenost a konfrontaci zároveň. Naši doktorandku Terezu Horákovou skvělé umístění v Jelení Hoře motivovalo například k dalšímu pokračování ve výzkumu a následné publikační činnosti v časopise ACC JOURNAL. „Druhé místo mě potěšilo. S ohledem na počet konkurentů v mé kategorii a také skutečnost, že jsem teprve na počátku mého výzkumu a celkově doktorského studia,“ komentovala vlastní úspěch Tereza Horáková.

V rámci svého výzkumu se zaměřuje na téma sdílení znalostí jak v univerzitním, tak v podnikatelském prostředí. „Na konferenci jsem prezentovala hlavní cíle probíhajícího projektu SGS a hlavní zjištění realizované focus group, která byla uspořádána v zimním semestru s vybranými Erasmus studenty Ekonomické fakulty TUL. Umístění v soutěži mi jen potvrdilo význam a aktuálnost tématu, zejména v online době s ohledem na probíhající pandemii Covid-19,“ přiblížila Tereza Horáková.

Pro studentky, které Technickou univerzitu v Liberci na konferenci reprezentovaly, požádalo ACC děkana Ekonomické fakulty TUL o mimořádné stipendium za úspěšnou reprezentaci univerzity v zahraničí.

 

Výsledky kategorie studentů bakalářských a magisterských oborů

1.  místo (studentky EF TUL)

Michaela FRITSCHOVÁ

Lucie VYTINOVÁ              

Nikola PROCHÁZKOVÁ 

za prezentaci na téma:

Risks and opportunities of online teaching through the eyes of TUL students

(školitelka: Ing. Eva Šírová, Ph.D.)

 

2. místo

Michaela VAŇKOVÁ (studentka EF TUL)

za prezentaci na téma:

Improvement Process in Company (školitelka: Ing. Eva Šírová, Ph.D.)

 

Výsledky kategorie studentů Ph.D.

1.  místo

Magdalena Mucowska (Wroclaw University of Economics and Business)

za prezentaci na téma:

Organization of  environmentally-friendly last-mile e-commerce deliveries in cities

 

2. místo (doktorandka EF TUL)

Ing. Tereza Horáková

za prezentaci na téma:

Knowledge sharing between student during Covid-19 pandemic

(školitelka: doc. Ing. Kateřina Maršíková, Ph.D.)

 

3. místo

Agnieszka Wis  (Wroclaw University of Economics and Business)

za prezentaci na téma:

Assessment and examples of Initial Coin Offering tokens referring to the epidemic

 

Adam Pluhař

Další články v rubrice

Natalie Pickova-2.jpg

Vyzrála nad špatnou pamětí a pokuty neplatí

S trochou nadsázky Natálie Picková přiznává, že čte všechno, co jí přijde pod ruku. Kromě časopisů a novin i letáky, pravidla nebo řády. Ale hlavně samozřejmě knihy. Ne nadarmo se tato milovnice potištěného papíru stala Čtenářkou roku 2024....

16. 4. 2024 | Události | 295

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

IMG_5907-2.jpg

Významnou pražskou památku už čistí světlo

Oči tisíců turistů se už nemusejí dívat na nevzhledný zelený biofilm vrostlý do zdiva Malostranské mostecké věže Karlova mostu na levém břehu Vltavy. Zdivo prošlo v zasažených místech důkladnou očistou a dál už se bude čistit samo. Díky slunečním...

25. 3. 2024 | Věda a výzkum | 383