Katedra designu je 25letá. Oslavy začnou výstavami absolventů

Bakalaureáty 2014.jpg
Poprvé většinou vystavovali zde. Přehlídka absolventských prací Bakalaureáty.

Nejprve se v úterý 28. března představí absolventi zaměření Textil a oděv, 28. dubna budou mít také v jablonecké Galerii N výstavu absolventi zaměření Sklo a šperk.

Katedra designu vznikla pod Fakultou textilní Technické univerzity v Liberci (tehdy Vysoká škola strojní a textilní v Liberci) v roce 1992. Nabízela studijní obor Textilní a oděvní návrhářství zaměřený na Textil a oděv. Před 15 lety otevřela druhé studijní zaměření Sklo a šperk, které má své hlavní zázemí v jabloneckých ateliérech. „Za 25 let absolvovalo katedru více jak 700 absolventů,“ připomíná její vedoucí Renata Štorová.

Mnozí z nich založili své značky nebo se uchytili v managementu oděvnictví a o mnohých z nich jsme psali také na T-UNI. Například o Kamile Boudové, která přednáší na oděvnické škole v Paříži a intenzivně se angažuje v oblasti trvale udržitelné módy – v časopise T-UNI 360 čtěte zde, str. 16. Časopis Forbes ji letos zařadil do žebříčku 30 pod 30. Číst na T-UNI jste mohli také o čerstvém absolventovi Jakubovi Neufussovi, designérovi, který loni vystavoval na prestižní mnichovské přehlídce Talente. Čtěte zde.

Sledovali jsme také Michaelu Voňkovou, která po škole dostala možnost pracovat u návrhářky Beaty Rajské a psali jsme také o špercích z 3D tiskárny Pavly Říhové.

V oblasti textilního a oděvního designu či v obchodní činnosti v tomto oboru se velmi dobře etablovali také Petr Klouda, Petr Brejcha, Adéla Kodoňová či Martin Havel. Práce těchto a dalších tvůrců budou k vidění na absolventské výstavě zaměření Oděv a textil. Vernisáž je v úterý 28. března od 17.00 hodin v Galerii N v Jablonci nad Nisou (Jehlářská ulice, vedle divadla).

„Oděvní výtvarník Martin Havel také představí svou kolekci letos na podzim na slavnostním připomenutí výročí katedry. To bude v předsálí univerzitní auly 4. října,dodává k programu oslav čtvrtstoletí existence katedry Renata Štorová.

V Galerii N se měsíc po svých kolezích sejdou také absolventi zaměření Sklo a šperk. Vernisáž jejich výstavy bude 28. dubna také od 17.00 hodin.

Radek Pirkl

Další články v rubrice

v - kopie.jpg

Kniha Nanovlákna získala Cenu Josefa Hlávky

»Co je nano, si myslí, že ví každý, ale skutečná odbornost je v této knize,« řekl o publikaci, která je v českém kontextu ojedinělá, člen hodnotícího výboru profesor Karel Rohlena. Cenu si včera na zámku v Lužanech převzal profesor David Lukáš s...

18. 6. 2024 | Události | 427

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

Loni si velkou pozornost vysloužila přednáška zakladatele a CEO úspěšného start-upu Tanganica Filipa Svárovského.

JobTUL Days no. 2. Rezervujte si termín 6. listopadu 2024

První ročník veletrhu JobTUL Days byl velmi úspěšný, a tak jsme se s chutí pustili do příprav dalšího. V tuto chvíli máme termín a více než čtyři desítky registrovaných firem napříč obory. JobTUL Days budou opět největším veletrhem pracovních...

6. 6. 2024 | Události | 232