S absolventy oslavila katedra designu svých 25 let

Ondrej Bederka a jeho model.jpg
Ondrej Bederka a model z jeho dílny

Výstava představuje současnou práci absolventů, kteří našli uplatnění v textilu, návrhářství a oděvnictví.

Katedra designu vznikla roku 1992 pod fakultou textilní. „V době, kdy vznikala, tu fungovala s podobným zaměřením jen UMPRUM v Praze. I proto stál u zrodu naší katedry profesor Bohdan Mrázek, tehdejší vedoucí ateliéru textilu na UMPRUM,“ vzpomněla začátky katedry její vedoucí Renata Štorová a připomněla při úterní vernisáži další dvě osobnosti, které se zasloužily o vznik katedry. Byli to tehdejší děkan fakulty textilní docent Otakar Kunz a někdejší rektor profesor Zdeněk Kovář.

Za čtvrtstoletí své existence dala katedra designu světu více jak 700 absolventů, řada z nich se úspěšně uchytila v oboru a i po promocích se věnuje textilu, návrhářství, módě, designu, také technickým textiliím či obchodu a marketingu v této oblasti. Sedmnáct z nich na výstavě představilo svou současnou tvorbu.

Byla mezi nimi i Gabriela Pustková. Katedru absolvovala v roce 2008, poté si našla práci ve firmě jako návrhářka a poradkyně pro bytový textil – pomáhá vybírat zákazníkům textilní dekorace do bytu. U toho ale vytváří rozměrné gobelíny jako svou autorskou tvorbu. Jejich výrobou se neživí, ale po mateřské by to ráda zkusila.

Studium na liberecké katedře designu pro ni bylo určující. „Gobelíny jsem začala dělat až tady na škole a jeden gobelín jsem také odevzdávala jako svou bakalářskou práci. To jsem ještě vůbec netušila, že se tím jednou budu víc zabývat,“ vzpomíná Gabriela Pustková. „Tíhla jsem vždycky spíš k malbě. Až studium na katedře designu a tvorba gobelínů mi ukázaly pro mě ideální cestu jak snoubit výtvarno s řemeslem.“

To se podařilo i jejímu spolužákovi z ročníku Ondreji Bederkovi. Po bakaláři v Liberci si dodělal ještě navazující studium ve Zlíně. Už během tamních studií odešel na stáž do Lyonu, kam po studiích také nastoupil na stálo. Byl asistentem návrháře Frederica Alzry, po šesti a půl letech služby se rozhodl jít svou cestou.

„U značky Frederic Alzra jsem se víc naučil pracovat s materiály, pochopil jsem, co znamená haute couture a co od takové módy zákazníci očekávají. Takto vybaven jsem si otevřel v Lyonu vlastní módní značku.“ Ondrej Bederka Couture funguje od září loňského roku, zatím nemá svůj butik, ale na všem Ondrej intenzivně pracuje.

„Na liberecké škole jsme se velmi precizně věnovali také studiu materiálů a zpracování textilií. Učili jsme se rozumět látce. Právě perfektní znalost techniky a materiálů mi pomohla rozvíjet i výtvarnou stránku mé práce,“ říká návrhář Ondrej Bederka.

Oslavy 25 let katedry pokračují 28. dubna výstavou absolventů zaměření sklo a šperk, dále přehlídkou semestrálních prací Bakalaureáty a vrcholem bude říjnové setkání osobností katedry, univerzity i města s módní přehlídkou jednoho z absolventů.

„Za těch pětadvacet let prošlo katedrou i na straně pedagogů mnoho lidí, každý z nich tu nechal svou stopu a je úžasné nyní na absolventském setkání slyšet, že i když ti lidé tady už nejsou, v pamětech studentů a jejich kolegů stále zůstávají,“ říká Jana Drašarová, děkanka fakulty textilní, a dodává: „Nepřestává mě udivovat to nasazení pedagogů. Někteří z nich i pětadvacet let dokáží před studenty předstupovat stále s novými nápady, investovat velké tvůrčí úsilí do toho, aby posunuli studenty v jejich tvorbě dál. Jako děkance je mi velkou ctí být alespoň malou chvíli u toho.“

Radek Pirkl

KORONAVIRUS – OPATŘENÍ A NAŘÍZENÍ

Vedení školy aktualizuje opatření a nařízení v souvislosti s pandemií koronaviru. AKTUÁLNÍ INFORMACE

Další články v rubrice

Upravene @Jaroslav Tomasek (103 of 111)-2.jpg

Educa Kids na TUL přinesla dětem hravou vědu

Navrhnout a uplést část svetru pomocí nejmodernější technologie nebo se ponořit do práce historiků mohly děti, které se na TUL nechaly zlákat hravou vědou během akce Educa Kids. Program jsme pro děti připravili v průběhu týdne vzdělávání Educa...

17. 10. 2022 | Události | 256

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce