pátek 10. červenec 2020   |   O nás   |   RSS   |   Mapa stránek   |   Přihlásit se   |   Kontakt
Úvod > Rubriky > Události > Hladina podzemní vody u hranic klesá, může za to Turów?

Hladina podzemní vody u hranic klesá, může za to Turów?

Bogatynia_-_panoramio_(17).jpg
Uvítání hned za hranicemi. Foto: Jiří Bernard (Wikimedia Commons)

Podle českých expertů ano, polská strana to vidí jinak. O dopadech dolu Turów na hladinu podzemních vod v ČR bude v pátek 23. března od 10.40 hodin přednášet Ondřej Nol, člen česko-polské pracovní skupiny expertů řešící dopady dolu Turów.

Ondřej Nol zároveň pracuje ve firmě Aquatest, a. s., která dlouhodobě dodává českému státu údaje z měření hladiny podzemních vod při severních hranicích Libereckého kraje.

Z měření vyplývá, že hladina podzemní vody prokazatelně klesla v posledních letech o 20–60 metrů.

„Svůj vliv na to má určitě i těžba hnědého uhlí v dole Turów, ale příčinou mohou být klimatické změny a další vlivy,“ říká Ondřej Nol a dodává: „Na přednášce budu prezentovat názor české, ale i argumenty polské strany a uvedu pro srovnání také měření hladin podzemních vod z oblastí nezasažených těžbou dolu Turów.“

Nebezpečí úbytku pitné vody vlivem rozšiřující se těžby v nedalekém povrchovém dole Turów se týká především regionů Hrádecka a Frýdlantska. I to bylo tématem nedávné vládní návštěvy v Libereckém kraji. Polská strana měla do konce minulého roku předložit dopadovou studii rozšíření těžby v dole Turów, hotova však ještě není.

Obce na české straně hranic už ale plánují koncepci alternativního zásobování pitnou vodou z Jizerských hor. Stát přislíbil podpořit tento záměr 60 miliony korun, jak potvrdil při vládní návštěvě Libereckého kraje ministr životního prostředí v demisi Richard Brabec. I o tom bude Ondřej Nol hovořit.

Jeho přednáška začíná v pátek 23. března v 10.40 hodin v posluchárně TK 3 v budově A (Hálkova ulice). Přednáška je jedním z výstupů mezinárodního vzdělávacího projektu TESEUS pro udržitelné a efektivní využívání zdrojů, který na české straně řeší tým Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií TUL.

Radek Pirkl

28.02. 2020

KORONAVIRUS – OPATŘENÍ A NAŘÍZENÍ

!!! Vedení školy aktualizuje opatření a nařízení v souvislosti s pandemií koronaviru. AKTUÁLNÍ INFORMACE NAJDETE NA WEBU ŠKOLY ZDE !!!

Další články v rubrice

Diskutujte

Diskuse je otevřena pouze pro přihlášené. Přihlásit se
Tuni360v15-www
 
 
 
 
 
TUL
www.facebook.com/TUL.cz
www.youtube.com/user/TULiberec
Universitas
Český rozhlas sever

Stránky T-UNI vznikly za podpory projektu Copernic, reg. č. CZ.1.07/2.4.00/31.0059, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR.

ESF - Investice do vzdělání