Rada architektů se poprvé představila veřejnosti

Christoph Braumann.JPG
Christoph Braumann

Sedmičlenná Rada architektů města Liberce pracuje od ledna, včera se poprvé představila veřejnosti, a to na půdě naší univerzity. Prezentace začala přednáškami dvou jejích zahraničních členů Christopha Braumanna a Petera Gera.

Představení Rady architektů uvedl primátor Liberce Tibor Batthyány, který uvedl, že od městské rady architektů si slibuje mimo jiné koncepční řešení takových lokalit, jako je Perštýn.

Rektor Miroslav Brzezina na úvod včerejší prezentace podotkl, že Technická univerzita v Liberci disponuje kvalitními architekty, kteří městu a kraji dávali a dávají zpětnou vazbu také na problémy spjaté s urbanismem a že jsou k tomu připraveni i nadále.

Poté se slova ujal první ze zahraničních členů nové Rady Christoph Braumann, architekt, který 25 let vedl oddělení Regionálního plánování a Geografických informačních systémů v Salzburku.

Představil několik úrovní urbanistických plánů v Salzburku. „Salzburk je známý svou zelení, zelená pásma zahrnují 33 % ploch města a nesmí se v nich provádět žádná výstavba,“ uvedl Braumann.

Ke stavebním pravidlům platným v tomto rakouském městě Christoph Braumann dodal, že pozemek je stavebním pouze 10 let: „Pokud na něm do deseti let nevyroste stavba, automaticky přechází do zeleného pásma. Město tak předchází spekulacím s pozemky.“

Rakouský architekt a od ledna také člen Rady architektů města Liberce dále hovořil o tom, že Salzburk určitou část pozemků garantuje pro sociální bydlení a také občanským společnostem, které by svými zisky na koupi pozemku ve městě nedosáhly.

Peter Gero, původem slovenský architekt, který dvanáct let působil jako ředitel plánování a výstavby centrálních čtvrtí v Hamburku, hovořil nejen o tomto německém přístavním městě, jeho přednáška byla exkurzem do dalších evropských sídel.

„Dnes už víme, že nově budované urbanistické celky není dobré vyřešit do posledního detailu. Názor na urbanismus se vyvíjí a je proto potřeba nechat záměrně některé prostory budoucímu pohledu,“ řekl včera v univerzitním přednáškovém sále Gero.

Ve své přednášce se věnoval především veřejným prostranstvím. Jejich kvalita je podle něj pro spokojený život obyvatel ve městě klíčová. S ní souvisí i množství automobilů v centru měst.

„Počet automobilů nelze omezit žádnými preventivními opatřeními. Hamburk měl samozřejmě s přetížením osobní dopravou také problémy, ale vyřešilo se to jednoduše tak, že centrum se auty postupně zahlcovalo víc a víc, a když lidé čekali v kolonách už dvě, tři hodiny, tak se to začalo konečně řešit. To je jediná možnost,“ uvedl Peter Gero a dodal: „Dnes jezdí v centru Hamburku do práce jen 6 % lidí vlastním automobilem, ostatní používají veřejnou dopravu, chodí pěšky nebo jezdí na kole.“

Peter Gero dále uvedl, že Hamburk, ve kterém toho z urbanistického pohledu vzniklo v posledních letech mnoho nového, vždy k řešení jednotlivostí povolával odborníky ze zahraničí, kteří městu dokázali nabídnout pohled zvenčí. Takový pohled by i Liberci měli zaručit právě dva zahraniční členové v městské radě architektů.

-pir-

Další články v rubrice

Natalie Pickova-2.jpg

Vyzrála nad špatnou pamětí a pokuty neplatí

S trochou nadsázky Natálie Picková přiznává, že čte všechno, co jí přijde pod ruku. Kromě časopisů a novin i letáky, pravidla nebo řády. Ale hlavně samozřejmě knihy. Ne nadarmo se tato milovnice potištěného papíru stala Čtenářkou roku 2024....

16. 4. 2024 | Události | 314

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

IMG_5907-2.jpg

Významnou pražskou památku už čistí světlo

Oči tisíců turistů se už nemusejí dívat na nevzhledný zelený biofilm vrostlý do zdiva Malostranské mostecké věže Karlova mostu na levém břehu Vltavy. Zdivo prošlo v zasažených místech důkladnou očistou a dál už se bude čistit samo. Díky slunečním...

25. 3. 2024 | Věda a výzkum | 385